رئیس مرکز تحقیقات لنز و اپتیک ایران از طراحی و ساخت لنزهای چشمی کورینواسکرال برای افراد دچار عیوب انکساری چشم و قوز قرنیه خبر داد و گفت: قیمت این لنزها یک سوم نوع وارداتی آن است.

تولید لنزهای تماسی جدید برای بیماران عیوب انکساری

سلامت نیوز: رئیس مرکز تحقیقات لنز و اپتیک ایران از طراحی و ساخت لنزهای چشمی کورینواسکرال برای افراد دچار عیوب انکساری چشم و قوز قرنیه خبر داد و گفت: قیمت این لنزها یک سوم نوع وارداتی آن است.


به گزارش سلامت نیوز به نقل از ایرنا، پرویز زرین بخش افزود: در این شیوه مختصات چشم بیمار اندازه گیری شده، به دستگاه سی ان سی که ماشین‌های کامپیوتری قابل برنامه ریزی هستند، داده می‌شود. سپس دستگاه متناسب با وضعیت چشم بیمار، لنز را طراحی کرده و تحویل می‌دهد.


به گزارش  مرکز تحقیقات لنز و اپتیک ایران،وی با اشاره به اینکه این لنزها برای تمام گروه‌های سنی که دچار عیب‌های انکساری چشم شامل نزدیک بینی، دوربینی شدید، آستیگماتیسم منظم و نامنظم و قوز قرنیه هستند، کاربرد دارد، اظهار داشت: از مهم‌ترین مزیت‌های این لنزها می‌توان راحتی بیمار و احساس نکردن لنز به عنوان یک جسم خارجی در چشم، اکسیژن رسانی بالا، عبور مایعات از زیر لنز که مانع خشکی چشم می‌شود و میدان دید بهتر را نام برد.


زرین بخش ادامه داد: از آنجا که یکی از شایع‌ترین مشکلات افرادی که از لنزهای غیر کورینواسکرال استفاده می‌کنند، ورود گرد و خاک به زیر لنز و ایجاد آزار و اذیت برای استفاده کنندگان از این لنزها است، طراحی لنزهای کورینواسکرال به گونه‌ای صورت گرفته که گرد و خاک به زیر این لنزها نفوذ نمی‌کند. همچنین این لنزها بهترین گزینه برای بیماران دچار قوز قرنیه است که به دلیل انحنای قرنیه شأن قادر به استفاده از دیگر لنزها نیستند. لنزهای کورینواسکرال مرکزیت کامل پیدا کرده به طور کامل سطح قرنیه این افراد را پوشش می‌دهد.


به گفته وی، این روش روی ۱۰۹ بیمار مورد آزمایش قرار گرفته که میزان موفقیت آن ۹۴.۵ درصد بوده است که پس از موفق بودن کارآزمایی هایی بالینی، در حال حاضر در ۲۴ کلینیک و مطب چشم پزشکی در حال تجویز به بیماران است.


زرین بخش، از دیگر مزایای لنزهای جدید را سرعت در دسترس بودن آنها برشمرد و افزود: این لنزها طی ۲۴ ساعت در کشور طراحی و با قیمت یک سوم مشابه خارجی آن به بیمار تحویل داده می‌شود. همچنین در صورت وجود اشکالات احتمالی قابل بازگشت به لابراتوار برای اصلاح یا تعویض است.


وی تاکید کرد: این در حالی است که فرایند واردات مشابه خارجی لنزهای کورینواسکرال که معمولاً از آمریکا یا اروپا وارد کشور می‌شوند، حدود ۶ ماه به طول می‌انجامد. که غیر از معطلی و انتظار بیمار برای تحویل لنز در صورتی که لنز دارای اشکالاتی باشد، به دلیل وارداتی بودن آن و زمانبر بودن فرایند تعویض، بیمار و تجویز کننده لنز دچار خسارت‌های مادی و اتلاف وقت خواهند شد.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha