سلامت نیوز: گزارش های رسمی دولت، مهر تایید بر کوچک شدن سفره خانوار می‌زند.

معرفی رکوردداران گرانی در سبد کالاهای اساسی/دستمزد از تورم عقب ماند

به گزارش سلامت نیوز به نقل از خبرآنلاین، در حالی در طول یک سال گذشته براساس گزارش مرکز آمار ایران شاهد رشد ۵۵.۳ درصدی قیمت برنج، ۱۶.۵ درصدی قیمت گوشت گوسفندی، ۳۴.۹ درصدی قیمت گوشت گاو و گوساله، ۱۵.۹ درصدی قیمت مرغ و ۷۷.۷ درصدی قیمت ماهی بودیم که حداقل دستمزد ماهانه ۱۴۰۰ کارگران ۲ میلیون و ۶۵۵ هزار تومان است. این در شرایطی است که اقتصاد کشور در آذرماه نیز با تورم ۴۳.۴ درصد روبه‌رو شده است. این نشان می دهد که عقب‌ماندگی تاریخی افزایش دستمزد از شتاب تورم تشدید شده است.

برنج ۵۵.۳ درصد گران شد

در حالی گزارش‌ها از روند بازار مواد غذایی حاکی از آن است که هر کیلو برنج ایرانی از قیمت ۴۰ تا ۸۲ هزار تومان دیده می شود، گزارش مرکز آمار نیز تا حدی بر قیمت‌های بازار مهر تایید گذاشته است.

تازه‌ترین گزارش مرکز آمار نشان می دهد که متوسط قیمت هر کیلو برنج ایرانی درجه یک در آذرماه امسال ۵۱ هزار و ۶۸۰ هزار تومان بوده است و این در حالی است که این کالا در آبان ماه دو هزار تومان ارزان‌تر بود. هر کیلو برنج ایرانی درجه یک در آبان ماه ۱۴۰۰ در حدود ۴۹ هزار و ۵۷۲ تومان قیمت داشت. تفاوت این اعداد و ارقام نشان می دهد که برنج در آذرماه نسبت به آبان ماه ۴.۳ درصد گران شد.

اما نکته دیگر گزارش مرکز آمار، گرانی ۵۵.۳ درصدی برنج درجه یک ایرانی در یک سال گذشته است. در آذرماه سال ۱۳۹۹ متوسط قیمت هر کیلو برنج ایرانی درجه ۳۳ هزار و ۲۶۸ تومان بود.

بنا به گزارش مرکز آمار، برنج خارجی درجه یک نیز در آذرماه امسال نسبت به آبان ماه ۳ درصد گران شده است. متوسط قیمت هر کیلو برنج خارجی درجه یک در آذرماه ۲۷ هزار و ۹۴۱ تومان بوده و این در حالی است که در آبان ماه امسال ۲۷ هزار و ۱۱۷ تومان قیمت داشته است.

هر کیلو برنج خارجی در یک سال گذشته نیز ۱۹ درصد گران شده است. در آذر سال گذشته متوسط قیمت هر کیلو برنج خارجی درجه یک ۲۳ هزار و ۴۷۹ تومان بود.

معرفی رکوردداران گرانی در سبد کالاهای اساسی/دستمزد از تورم عقب ماند

گوشت چقدر گران شد؟

در این میان، گزارش رسمی دولت از تغییر شدید قیمت گوشت حکایت دارد. براساس گزارش مرکز آمار ایران، قیمت هر کیلو گوشت گوسفند در آذرماه امسال اگرچه از افت ۰.۵ درصدی نسبت به آبان ماه برخوردار بوده، اما در طول یک سال منتهی به اول دی ماه، ۱۶.۵ درصد گران شده است.

بر این اساس، متوسط قیمت هر کیلو گوشت گوسفند در آذرماه امسال ۱۳۹ هزار و ۶۵۵ تومان اعلام شده و این در شرایطی است که در آذرماه سال گذشته ۱۱۹ هزار و ۸۵۵ تومان قیمت داشت. در آبان ماه نیز متوسط قیت هر کیلو گوشت گوسفند ۱۴۰ هزار و ۳۷۳ تومان گزارش شده است.

در این میان، قیمت گوشت گاو یا گوساله نیز در طول یک سال گذشته ۳۴.۹ درصد گران شده است. براساس گزارش رسمی دولت، متوسط قیمت گوشت گاو یا گوساله در آذرماه ۱۴۰۰ در حدود ۱۴۶ هزار و ۶۳ تومان بود و این در حالی است که در آذرماه سال گذشته ۱۰۸ هزار و ۲۴۷ تومان قیمت داشت.

قیمت گوشت در آذرماه امسال نسبت به آبان ماه گذشته ۰.۱ درصد کاهش یافته است. متوسط قیمت هر کیلو گوشت گاو یا گوساله در آبان ماه امسال ۱۴۰ هزار و ۳۷۳ تومان بود.

مرغ ۱۵.۹ درصد گران شد

براساس گزارش مرکز آمار ایران، قیمت مرغ ماشینی در طول یک سال گذشته ۱۵.۹ درصد گران شده است. متوسط قیمت هر کیلو مرغ در آذرماه امسال ۳۱ هزار و ۶۶۷ تومان اعلام شده و این در حالی است که در آذرماه سال گذشته ۳۱ هزار و ۷۴۲ تومان قیمت داشت. در آبان امسال نیز هر کیلو مرغ به قیمت ۳۱ هزار و ۷۴۲ تومان فروخته می‌شد.

ماهی رکورد گرانی را زد

در این میان، در میان محصولات پروتئینی، ماهی رکورد گرانی را با ۷۷.۷ درصد رشد قیمت در طول یک سال گذشته زد. مرکز آمار ایران، متوسط قیمت هر کیلو ماهی قزل‌آلا در آذرماه امسال را ۸۶ هزار و ۱۶۰ تومان اعلام کرده؛ این در شرایطی است که این کالا آذر سال گذشته ۴۸ هزار و ۴۷۷ تومان قیمت داشت.

ماهی قزل‌آلا در آذر امسال نسبت به آبان ماه ۱۴۰۰ نیز ۱.۶ درصد گران‌تر شده است. متوسط قیمت هر کیلو ماهی قزل‌آلا در آبان ماه ۸۴ هزار و ۸۲۰ تومان بود.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha