عرضه داروي خوراكي ايراني تالاسمي به بيماران درتابستان

۱۳۸۶/۰۲/۱۹ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 3360
عرضه داروي خوراكي ايراني تالاسمي به بيماران درتابستان

به گزارش سلامت نیوز به نقل از ایسنا،دكتر ديناروند با اعلام اين مطلب در حاشيه پنجاه و پنجمين نشست روساي دانشگاه‌هاي علوم پزشكي كشور در شيراز گفت: مرحله صنعتي توليد ماده موثر اين دارو به نام دسفرال زيركس با موفقيت به اتمام رسيده است.

وي خاطرنشان كرد: بيماران تالاسمي بايد روزانه آمپول دسفرال را دريافت كنند كه اثربخشي داروي خوراكي توليدي معادل داروي تزريقي دارد.

ديناروند با بيان اينكه هرچه اين دستاوردهاي علمي بيشتر شود دسترسي بيماران به داروها راحت تر مي‌شود، اظهار كرد: تا زماني كه داروهاي مهم را با پرداخت يارانه وارد كنيم با مشكل مواجه هستيم.

وي در خصوص كمبود داروها اظهار كرد: كمبود داروها عمدتا مربوط به داروهاي خارجي است كه به دليل كسري اعتبارات وارد كردن آنها با تاخير مواجه است.

معاون غذا و داروي وزير بهداشت با تاكيد بر اينكه در سال 85 در زمينه دارويي موفقيت‌هاي خوبي كسب شده است، تصريح كرد: در سال گذشته داروهايي در كشور توليد شده است كه داراي ارزش بين المللي هستند كه به عنوان مثال مي‌توان داروي درمان بيماران ايدز كه در سال گذشته توسط وزارت بهداشت تاييد و معرفي شد را نام برد.

دكتر ديناروند با اشاره به داروي بيماران MS گفت: ايران به عنوان دومين كشور دنيا، موفق به توليد يكي از دارو‌هاي اصلي بيماران MS شده كه با نام تجاري سينووكس در ايران توليد شده كه اين فرايند در سال 86 ادامه خواهد داشت.

وي با بيان اينكه در حال حاضر چهار فراورده بيوتكنولوژي توليد داخل در بازار كشور عرضه و حتي به كشورهاي ديگر نيز صادر شده است تصريح كرد: پنج فرآورده ديگر در دست بررسي است كه انشاء الله امسال وارد بازار مي‌شود و در اين خصوص كشور ما در خاورميانه رتبه خوبي كسب كرده است.

به گزارش ايسنا، وي با بيان اينكه در سال 84 داروي ايراني سينووكس توليد و در سال 85 وارد بازار شده است، اظهار كرد: متاسفانه پزشكان براي پرهيز از مصرف داروي ايراني بيماران را به مصرف داروهاي خارجي دعوت مي‌كردند كه با افزايش مصرف سرسام آور داروي خارجي با كمبود آن مواجه بوديم.

وي در ادامه افزود: داروي ايراني اين بيماري كه داروي اصلي آن است وجود دارد ولي با افزايش مصرف شديد داروهاي خارجي روبرو بوديم.

معاون غذا و داروي وزارت بهداشت با بيان اينكه در حال حاضر براي ثبت نام بيماران MS تدارك ديده شده است اظهار كرد: دارو براي بيماران ثبت نام شده در نظر گرفته مي‌شود.

وي با تاكيد براينكه در حوزه نانوتكنولوژي در حال سرمايه گذاري هستيم، خاطرنشان كرد: براي توسعه علمي كشور 7 قطب نانوتكنولوژي تعريف شده است و 4 مركز تحقيقات از نظر رشد، سرمايه گذاري شده است.

به گزارش ايسنا، وي اظهار داشت: در حوزه تحقيقات طي دو سال گذشته پيشرفت خوبي وجود داشته است.

دكتر ديناروند با بيان اينكه محصولات نانوتكنولوژي در كشور ما جايگاهي ندارد تصريح كرد: پيش بيني شده است كه در آينده جايگاه خوبي داشته و به همين دليل سرمايه گذاري‌ها نيازهاي آينده ما را رفع مي‌كند.

 

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
7.5052s, 18q