سلامت نیوز :فوق تخصص گوارش، کبد و مجاری صفراوی گفت: مصرف الکل کبد را دچار التهاب می کند و این عضو مهم را از بین می برد.

علامت هشداری که کبد برایتان می‌فرستد

به گزارش سلامت نیوز به نقل از فارس، مهران بابایی در برنامه در انتهای الوند که از شبکه دوم سیما پخش شد اظهار کرد: اطلاعات مردم درباره بیماری های کبدی افزایش یافته است. کبد عضوی نجیب است اما بیماری های کبدی دیر بروز و ظهور پیدا می کند. 

وی افزود: کبد ظرفیت بزرگی دارد و برای همین مشکلات کبدی را دیر می فهمیم و علامتی ندارد و گاه علامت مورد توجه ما قرار نمی گیرد.فرض کنید کارمندی سرکار همیشه احساس خواب آلودگی یا خستگی می کند و این می تواند از علائم بیماری های کبدی باشد.

فوق تخصص گوارش، کبد و مجاری صفراوی توضیح داد: کبد در اکثر موارد در مراحل اولیه ممکن است ایراد داشته باشد و شما علائم نداشته باشید. در مرحله دوم یکسری علائمی دارد که شما به حساب بیماری کبدی نمیگذارید بی اشتهایی از جمله این موارد است. 

بابایی با بیان اینکه الکل کبد را دچار التهاب می کند و کبد را از بین می برد و داروها نیز می توانند سبب التهاب کبد شود.

عنوان کرد: در مرحله سوم علائمی بروز می کند که خطرناک است که از جمله آن زردی است یا شخص دچار ورم بدن شود. در این مرحله کبد 90 درصد توان خود را از دست داده است و خیلی از بیماری های جدی کبدی به یکباره اتفاق نمی افتد و پس از 15 سال شخص متوجه این بیماری شده است. 

وی تصریح کرد: هر زردی متعلق به بیماری کبدی نیست و بیماری های خونی نیز ممکن است این علائم را داشته باشد. 

فوق تخصص گوارش، کبد و مجاری صفراوی تاکید کرد: برای شناسایی بیماری های کبدی چند راه داریم. باید بررسی کنیم و سالیانه باید خود را چک کنیم و آزمایشات کبدی داشته باشیم. براساس سونوگرافی ممکن است کبد مشکل نداشته باشد اما این بدان معنا نیست که کبد مشکل ندارد و باید چند آزمایش را باهم داشته باشیم. 

بابایی گفت: کبد ارگان مهمی است و سموم بدن را دفع می کند و کمترین علائم بیماری کبد، درد است. یکی از بیماری های مهم کبد هپاتیت است و در این بیماری کبد مورد تهاجم سلول های سفید قرار می گیرد.

وی یادآور شد: هپاتیت ویروس نیست و یکی از دلایل هپاتیت می تواند ویروس باشد. یک دسته از هپاتیت ها عفونی است و خود بیماری های عفونی انواع دارند. هپاتیت های دیگر مانند کبد چرب شایع تر است و در مراحل اول این بیماری فقط رسوب چربی را داریم اما در مراحل بعدی التهاب کبد را داریم. 

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 0 =