به گزارش سلامت نیوز به نقل از مهر، محققان دریافتند که بازماندگان سکته مغزی با تری گلیسیرید بالا، تقریباً دو برابر بیشتر از بازماندگان با سطح تری گلیسیرید طبیعی دچار سکته های مکرر می شوند.

تری گلیسیریدها خطر سکته مغزی دوم را افزایش می دهند

به گزارش دیسن نت، دکتر «لی دیک اشتاین»، سرپرست تیم تحقیق از دانشگاه نیویورک، می‌گوید: «ما هنوز نمی‌دانیم که درمان تری گلیسیرید بالا این خطرات را کاهش می‌دهد.»

او افزود: «خبر خوب این است که بسیاری از مواردی که به طور معمول به بازماندگان سکته توصیه می‌شود، به مدیریت تری گلیسیرید آنها کمک می‌کند. این موارد شامل رژیم غذایی کم چرب اشباع شده و کربوهیدرات‌های فرآوری شده، فعالیت بدنی منظم و اجتناب از مصرف الکل است.»

کلسترول بد LDL بیشتر مورد توجه است، اما تری گلیسیریدها چربی خون دیگری هستند که می‌توانند در صورت اضافه وزن، دریافت کالری بیش از حد (به ویژه از غذاهای حاوی قند یا چربی اشباع شده) و نوشیدن بیش از حد مشروبات الکلی افزایش یابد.

تری گلیسیرید بالا همچنین با شرایطی مانند چاقی، دیابت نوع ۲، بیماری کلیوی و فشار خون بالا همراه می‌شود.

در مطالعه جدید، دکتر «تاکائو هوشینو» و همکارانش در دانشگاه پزشکی زنان توکیو ۸۷۰ بیمار را در بیمارستان خود تحت نظر گرفتند. همه آنها اخیراً دچار سکته مغزی شده بودند. در ابتدا، یک چهارم آنها دارای تری گلیسیرید بالا بودند که ۱۵۰ میلی گرم در دسی لیتر یا بالاتر تعریف شد.

در طول سال بعد، بیماران با نرخ‌های بالاتر تری گلیسیرید نسبت به بازماندگان سکته مغزی با سطح تری گلیسیرید نرمال، دچار حوادث قلبی عروقی جدی شدند.

تقریباً ۱۶٪ در مقایسه با ۸٪ از بیماران با تری گلیسیرید طبیعی، سکته مغزی دوم را تجربه کردند. در همین حال، ۴ درصد در مقابل کمتر از ۱ درصد از گروه دارای تری گلیسیرید طبیعی، دچار حمله قلبی یا درد قفسه سینه ناشی از محدود شدن جریان خون به قلب شدند.

به گفته محققان، افراد با تری گلیسیرید بالا می‌توانند روی تغییرات سبک زندگی تمرکز کنند که نه تنها به حل این مشکل کمک می‌کند، بلکه در حفظ سلامت کلی آنها نیز موثر است.

با این حال تاکید می‌شود تحقیقات بیشتری برای اثبات اینکه هدف قرار دادن تری گلیسیریدها در واقع خطر سکته مغزی را کاهش می‌دهد، مورد نیاز است.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 0 =