یکشنبه ۴ اردیبهشت ۱۴۰۱ - ۱۳:۴۹
کد خبر: 338644

کشف جدید و عجیبی درباره ساختارهای مغز درگیر در مهارت خواندن وجود دارد.

عدم تقارن مغز توانایی خواندن را افزایش می‌دهد

به گزارش سلامت نیوز به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان،توانایی انسان‌ها در نگاه کردن به نمادهای انتزاعی و ترسیم آن‌ها یکی از مهارت‌های کلیدی برای تبدیل شدن به یک خواننده شایسته است. در دنیای آکادمیک، این اتفاق به عنوان پردازش واجی شناخته می‌شود و این مهارت می‌تواند از فردی به فرد دیگر متفاوت باشد.

به گزارش ساینس آلرت،در مطالعات جدید، تیمی از محققان دو فرضیه متضاد را درباره چگونگی ارتباط ساختارهای مغز با مهارت خواندن آزمایش کردند. مغز انسان به‌طور طبیعی نامتقارن است و بعضی از ساختارهای سمت چپ در پردازش زبان نقش دارند. با توجه به فرضیه‌ای به نام «جانبی شدن مغز»، هر چه عدم تقارن در مغز انسان بیش‌تر باشد، توانایی خواندن فرد بهتر است.

وجود عدم تقارن در قسمت چپ مغز، صفات موردنیاز برای خواندن را تقویت می‌کند و تیم محققان این را فرضیه «کانالیزاسیون» می‌نامند؛ بنابراین داشتن عدم تقارن بیش‌تر افراد را در محدوده متوسط مهارت خواندن قرار می‌دهد. با توجه به تجزیه و تحلیل تیم محققان، هر دو فرضیه دارای اهمیت و ارزش هستند.

تیم محققان دریافتند که توانایی خواندن با عدم تقاون بیش‌تر در نیمکره چپ افزایش می‌یابد. محققان از دانشگاه پزشکی کارولینای جنوبی از داده‌های «تصویربرداری رزونانس مغناطیسی» (MRI) برای شناسایی تفاوت‌های ساختاری نامتقارن در مغز بیش از ۷۰۰ کودک و بزرگسال استفاده کردند.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 10 =