یک وکیل پایه یک دادگستری گفت: باید حقوق زن و مرد در خانواده بازنگری شود و یک نظام حقوقی و مالی با مبنای خاص تعریف شود تا حقوق زن و مرد پایمال نشود.

حقوق زن و مرد در خانواده باید بازنگری شود/ طلاقِ عسر و حرجی با بذل مهریه، نادیده گرفتن حقوق زنان است

به گزارش سلامت نیوز به نقل از ایلنا،"هما داودی گرمارودی" وکیل پایه یک دادگستری و عضو کانون وکلای البرز  درباره «حبس‌زدایی» از بدهکاران مهریه، «تعیین حق ثبت برای مهریه‌های سنگین» و «تسهیل طلاق عسر و حرجی زنان در صورت بخشش تمام مهریه» به عنوان آخرین تغییرات طرح «اصلاح قانون نحوه اجرای محکومیت‌های مالی و مهریه» در مجلس گفت: این یک موضوع مفصل است و باید از بُعد مبانی به این موضوع نگاه کنیم. آیا فقط حق زن این است که برای او چند سکه به عنوان مهریه در نظر گرفت؟ از سال ۵۴ قانون منع بازداشت بدهکاران مالی را داشتیم که بدهکار بابت بدهی مالی بازداشت نمی‌شد که این قانون برداشته شد. اما در حال حاضر قانون نحوه اجرای محکومیت‌های مالی با فراز و نشیب‌های فراوان در حال اجرا است اما آیا مشکلی نه فقط از بدهکاران مهریه بلکه از کل بدهکاران مالی رفع شده است؟

این وکیل دادگستری با بیان اینکه بحث پرداخت بدهی به طور کلی یک جنبه اجتماعی و اخلاقی دارد، ادامه داد: در مورد مهریه اگر بگوییم فقط مهریه حق زنان است و حق زنان را فقط به یک حق مالی تنزل دهیم آن هم حقی که یا عندالاستطاعه است یا عندالمطالبه، کافی نیست. به علاوه مهریه اگر عندالمطالبه هم نوشته شود، واقعا در بسیاری از موارد عندالمطالبه هم نیست، چراکه وقتی مرد ندارد می‌خواهیم چه کاری انجام دهیم؟ و از طرفی  اگر به زندان برود آثار اجتماعی و خانوادگی سوئی دارد. بنابراین مسئله مهریه باید به صورت مبنایی حل شود.

به گفته گرمارودی باید حقوق زن و مرد در خانواده بازنگری شود و یک نظام حقوقی و مالی با یک مبنای خاص تعریف شود تا حق زن و مرد پایمال نشود.

وی با بیان اینکه در زندگی باید حقوق انسانی زن و مرد تامین شود، ادامه داد: بحث دیگر این است که باید ببینیم چرا جامعه به تعیین این مهریه‌های سنگین رسیده است؟ دلیلش این است که اگر زن در زندگی با مشکلی مواجه شود از مهریه به عنوان یک اهرم استفاده کند و این مهریه برای آن‌ها تضمین باشد. چرا این ضمانت اجرا با موارد دیگری جایگزین نشود و به زنان حق‌ها و اهرم‌های دیگری بدهیم که مجبور نشوند به تعیین مهریه‌های سنگین متوسل شوند؟

این وکیل دادگستری تصریح کرد: اینکه بگوییم به اسم حقوق زن، مردان به زندان بروند صحیح نیست و نظام خانواده و نظام اجتماع را بر هم می‌زند و واقعا مشکلات زیادی را ایجاد کرده است. اما از طرف دیگر زنانی را داریم که برای طلاق سالهاست که در دادگاه‌ها رفت و آمد می‌کنند و نمی‌توانند مشکلات و دعوی خود را ثابت کنند. به طور مثال نمی‌تواند اثبات کند که همسرش او را کتک می‌زند یا نمی‌تواند اثبات کند که همسرش نفقه نمی‌دهد. تنها راه زن این است که از اهرم فشار که همان مهریه است استفاده کند.

گرمارودی با تاکید بر اینکه معتقدم باید به صورت مبنایی نظام مالی زوجین و نظام حقوقی زوجین در خانواده را بازنگری کنیم، خاطرنشان کرد: این قوانین و مقررات ممکن است به صورت مقطعی به عنوان مسکن عمل کند اما نمی‌تواند به صورت اساسی به حل مشکل بپردازد، باید این مشکل به صورت کلی رفع شود و باید بازنگری اساسی در نظام مالی وحقوقی زوجین داشته باشیم.

وی در بخش دیگری درباره تسهیل طلاق عسر و حرجی زنان در صورت بخشش تمام مهریه گفت: این موضوع پاک کردن صورت مسئله است اینکه به زن بگوییم باید همه حق و حقوق خود را ببخشد تا طلاق بگیرد درست نیست. باید برای زن هم حقوقی در نظر گرفته شود. در این طرح آمده است که اگر زن بخواهد طلاق عسر و حرجی بگیرد با بذل همه مهریه‌اش امکان‌پذیر است. اگر بحث عسر و حرج باشد و بتواند آن را ثابت کند، زن می‌تواند با دریافت مهریه طلاق بگیرد. چرا باید ببخشد. مردی که کتک می‌زند یا بدون اجازه همسر دوم اختیار کرده است یا محکومیت کیفری دارد زن اگر طبق قانون، عسر و حرج خود را ثابت کند با اذن قاضی می‌تواند طلاق بگیرد و همه حق و حقوق خود را دریافت کند.

این وکیل دادگستری تاکید کرد: قاضی به ولایت و وکالت از سوی زوج ممتنع، در شرایط عسر و حرج زن را طلاق می‌دهد بنابراین باید همه حق و حقوق زن را بدهد اگر هم بحث بخشش حق و حقوق زن است مربوط به شرایط عسر و حرج نیست اما طلاق عسر و حرجی با بذل مهریه، نادیده گرفتن حقوق زنان است.

گرمارودی گفت: این مسئله باید با حضور حقوقدانان و متخصصان حقوق خانواده به صورت مبنایی بررسی و بازنگری شود ما سال‌هاست که با طرح‌ها و لوایح گوناگون خواسته‌ایم این مسئله را درمان کنیم اما مشکل حل نمی‌شود و سرجای خود باقی مانده است بنابراین اگر کار مطالعاتی عمیق انجام دهیم و مبنای نظام مالی زوجین را تعریف کنیم فکر می‌کنم مشکل به صورت اساسی حل خواهد شد.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 1 =