بدون شک همگی با نام و شغل خطیر پرستاری آشنا هستیم؛ پرستار فردی است  که در زمینه اصول علمی و مهارتهای حرفه‌ای مراقبت سلامت، درمان و آموزش پزشکی بیماران تحصیل کرده و در آن مهارت دارد و  هم اوست که با از خود گذشتگی بی دریغش ضمن تکمیل پروسه درمان مرحم آلام و دردهای بیمار است.

شیفت نگار؛ تحولی نوین در نگارش برنامه ماهیانه پرستاری

اما در این رهگذر بر اساس آمار و شواهد موجود، کمبود تجهیزات پیشگیری، تشخیص و درمان همیشه از مهمترین چالش های پرستاران در کشور بوده است که با توجه به ویژگی های شغلی و نیز با افزایش بار کاری فیزیکی و روانی بخصوص فشار زمانی پذیرای تغییرات جدی بوده اند. پیامد این شرایط سخت و طاقت فرسا برای بسیاری از پرستاران اختلالات جسمی و روانی بسیاری بوده که می توانند تهدیدی جدی برای سلامت و کیفیت مراقبت آنها و همچنین عملکرد نظام سلامت کشورها باشند.

شیفت نگار؛ تحولی نوین در نگارش برنامه ماهیانه پرستاری

در این راه؛ گروهی خوشنام با مدیریت کوروش اصلانی(کارشناس بیهوشی) به عنوان مدیر عامل شرکت رسام راشای ویرا، ضمن شناخت ریشه‌ای مسائل و اشراف کامل به امور پرستاری و با نیاز سنجی دقیق از موضوع نگارش برنامه ماهانه پرسنل بخش، دست به تولید سامانه نرم افزاری تحت وب به نام شیفت نگار کرده است که نه تنها نگارش برنامه ماهانه پرسنل بخش های بیمارستانی به مقدار قابل توجهی تسهیل می شود بلکه ریسک خطای انسانی در بکارگیری تعداد کافی نیروی پرستاری نیز به صفر می رسد. گفتنی است؛ جرقه اولیه آن در سال 1390 در اتاق عمل بیمارستان لاله زده شد.

شیفت نگار سامانه ای کاملا پویا و دارای سطوح دسترسی متعدد است که هریک از کاربران به نوبه خود در برنامه ماهیانه تاثیر دارند. این سامانه ابزارها و امکانات متنوعی را در اختیار کاربران با سطوح دسترسی مختلف جهت امور گوناگون به مرکزیت برنامه ماهیانه پرستاری قرار می‌دهد. طراحی ظاهری این سامانه (user interface) برای بیمارستانها بصورت کاملا کاربردی و منطبق بر فرایند های موجود انجام شده بطوریکه پرستاران و همه اعضای کادر درمان براحتی با سامانه ارتباط برقرار می کنند و دچار سردرگمی نمی‌شوند.

نگارش برنامه ماهیانه در سازمان و یا بیمارستان به شکل دستی است ضمن اینکه دقت و سرعت بسیار پایینی دارد. به گونه ای که پرسنل برنامه درخواستی خود را در دفتر درخواست برنامه ثبت کرده و سپس سرپرست اقدام به جمع آوری و چیدمان نیرو در روزها و شیفت ‌های ماه آینده به تعداد لازم می کند که با توجه به تعداد زیاد نیروها در رسته‌های مختلف و تنوع درخواست‌ها برنامه بسیار طاقت فرساست. در این میان چه بسا خطاهایی هم اتفاق بیفتد.

شیفت نگار؛ تحولی نوین در نگارش برنامه ماهیانه پرستاری

همانطور که گفته شد؛ سامانه شیفت نگار می‌تواند تمامی برنامه های درخواستی کارکنان یک سازمان (بیمارستان) را برای ماه یا دوره بعد را جمع آوری، زمان بندی، مدیریت و اطلاع رسانی کند که با توجه به سازمان مربوطه امکانات و دسترسی های متنوعی در آن وجود دارد. شیفت نگار به گونه ای طراحی شده که در طول زمان و با آموزش کارکنان، بستر مناسبی جهت خود تنظیمی سازمانی (self-organization) ایجاد می‌کند.

از مزیت های بسیار کاربردی و مهم سامانه شیفت نگار امکان آرشیو کردن برنامه های ماهیانه یا هفتگی است که دارای کاربرد های فراوانی است. در شیفت نگار، کاربران قادرند در صورتی که خواستار اضافه کار باشند باتوجه به آنکه محل‌های نیاز مشخص است اقدام به درج شیفت اضافی ‌و در مواردی که درخواست‌ها بیش از مقدار تعیین شده باشد از درخواست در آن روز یا شیفت اجتناب کنند.

این نرم‌افزار جزو برترین نرم‌افزارهای استارت‌آپی در این حوزه است و از آنجا که منحصر به فرد بوده، از رتبه بالایی میان کاربران برخوردار است و با نگاهی گذرا به سامانه شیفت نگار در می یابیم که؛ امکان فعالیت تحت حساب کاربری شخصی، قابلیت دسترسی ، رویت و مدیریت از طریق نسخه وب، قابلیت تنظیم سطوح دسترسی جهت مسئولان، سوپروایزرها و پرسنل و...، امکان محاسبه ساعت کاری(درخواستی) و اضافه کار (درخواستی) و کسر کار در لحظه، امکان محاسبه تعداد پرسنل به تفکیک شیفتهای مختلف در برنامه ماهانه، بروز رسانی لحظه ای آخرین تغییرات، امکان درخواست و ثبت و اعمال جابجایی، OFF duty، تاخیر و تعجیل، امکان ارائه امکانات جهت امور آموزشی، اطلاع رسانی و نظرسنجی، از ویژگی های کلیدی و کاربردی نرم افزار شیفت نگار است.

مزایای تولید شیفت نگار بیمارستانی برای جامعه هدف را می توان به سه سطح کارکنان، مدیران میانی و مدیران عالی تفکیک کرد که؛ مشاهده شیفتهای خالی و درخواست برنامه مناسب با نیاز بخش، امکان رویت ساعت کاری و اضافه کار و کسر کار در لحظه، امکان درخواست و ثبت و اعمال جابجایی، OFF duty، امکان ثبت حضور و غیاب توسط سوپروایزرها،  امکانات متعدد گزارش گیری جهت بررسی های آماری، برای کارکنان در نظر گرفته شده است و مدیران میانی با قابلیت ها و مزایایی همچون کاهش زمان نگارش تا 75 درصد، دقت کار بسیار بالا و عملکرد بی نقص، تحلیل چیدمان نیروها به صورت بصری و فقط در یک نگاه، بایگانی راحت تر برنامه بدون نیاز به فضای فیزیکی، امکان محاسبه ساعت کاری و اضافه کار و کسر کار در لحظه(درخواستی)، امکان برنامه ریزی جهت کد احیا، کد احیا همزمان، کد احیا نوزاد و کد COVID-19، امکان برنامه ریزی برای شرایط بحران روبرو هستند و مدیران عالی نیز از امکان برنامه ریزی برای شرایط بحران، امکان ثبت حضور و غیاب توسط سوپروایزرها، امکانات متعدد گزارش گیری جهت بررسی های آماری، امکان ارتباط با سایر سامانه های موجود از طریق API ها برخوردار می شوند.

گواهینامه های اخذ شده مربوط به شرکت و سامانه شیفت نگار تا لحظه نگارش این اظهار نامه عبارتند از :

الف) مجوز فعالیت از نظام صنفی رایانه ای

ب) گواهینامه ثبت  نرم افزار از وزارت ارشاد اسلامی

ج) گواهی تاییدیه فنی نرم افزار

د) گواهینامه ثبت از اداره ثبت علائم تجاری

ه) گواهی عضویت اتاق بازرگانی صنایع، معادن و کشاورزی تهران

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 2 =