نتایج مطالعه جدید نشان می دهد کتاب خواندن برای کودکان کوچک، مهارت های زبان و سواد آنها را تقویت می کند، اما داستان گویی برای بچه های بزرگتر نیز مفید است.

کتاب خواندن با صدای بلند برای کودک موجب افزایش هوش او می شود

به گزارش سلامت نیوز به نقل از مهر، پژوهشگران ایتالیایی گزارش می‌دهند که خواندن روزانه یک ساعت کتاب در مدرسه برای کودکان ۶ تا ۱۲ ساله می‌تواند هوش آنها را افزایش دهد.

به گزارش هلث لاین،«امانوئل کاستانو»، سرپرست تیم تحقیق از دانشگاه ترنتو ایتالیا، گفت: «این آزمایش در ۳۲ مدرسه ابتدایی ایتالیا انجام شد، و کودکان معمولاً در حدود ۶ ساعت درس می‌خواندند.»

در گروه مداخله، معلم به مدت یک ساعت در روز، داستان‌های تخیلی متناسب با سن آنها را با صدای بلند برای دانش آموزان می‌خواند. گروه کنترل به فعالیت‌های منظم خود ادامه دادند. در کل، این مطالعه شامل ۶۲۶ کودک بود.

در ابتدا و دوباره پس از چهار ماه، کودکان با دو معیار استاندارد مورد آزمایش قرار گرفتند: مقیاس هوش وکسلر برای کودکان (WISC-IV) و مقیاس سیستم ارزیابی شناختی (CAS۲).

WISC-IV آنچه را که بچه‌ها می‌دانند یعنی واژگان، درک مطلب، شباهت‌ها، اطلاعات و استدلال کلمات را ارزیابی می‌کند. CAS۲ "مهارت‌های فکری" مانند توجه و پردازش را بررسی می‌کند.

کاستانو گفت: «ما مشاهده کردیم بچه‌هایی که یک ساعت در روز برایشان کتاب خوانده می‌شد، افزایش قابل توجهی در معیارهای هوشی با بهره گیری از مهارت‌های فکری نشان دادند.»

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 6 =