متخصص رادیولوژی گفت: تمام اعمال رادیولوژی مداخله‌ای توسط پزشکان رادیولوژیست اینترونشن ایرانی هم سطح جهان در حال انجام است.

اعمال رادیولوژی پزشکان ایرانی هم سطح جهان است

به گزارش سلامت نیوز به نقل از فارس، رادیولوژی یکی از روش‌های مهم در تشخیص بیماری های مختلف است و نقش ویژه ای در شناسایی بیماری‌ها دارد.رادیولوژی مداخله‌ای که به اختصار IR نامیده می‌شود، یکی از شاخه‌های تخصصی رادیولوژی است که با استفاده از دستگاه‌های سی تی اسکن، سونوگرافی، فلوروسکوپی و ام آر آی و روش‌های خاص و مهارت لازم پزشک، به تشخیص و درمان بیماری‌ها می‌پردازد.

یک متخصص رادیولوژی با بیان اینکه بوسیله روش‌های رادیولوژی مداخله‌ای می‌توان کارهای بسیار بزرگی را بدون صدمه زیاد به بیمار انجام داد، گفت: امروزه در سخت ترین جراحی‌ها و حتی پیوندهای کبد، کلیه، پانکراس و روده نیز از روش اینترونشنال رادیولوژی برای درمان و جراحی استفاده می‌شود. 

علیرضا راسخی، متخصص رادیولوژی و مسؤول کمیته تصویربرداری مداخله‌ای سی و هفتمین کنگره رادیولوژی ایران که در روزهای 28 الی 31 تیرماه در مرکز همایش‌های برج میلاد برگزار می‌شود، در خصوص اهمیت و جایگاه رادیولوژی مداخله‌ای در علم پزشکی امروز جهان، گفت: در حال حاضر رادیولوژی از حالت تشخیص صرف جدا شده و شاخه مهمی از آن رادیولوژی مداخله‌ای و درمانی است.

متخصص رادیولوژی اضافه کرد: به این روش‌های درمانی روش‌های غیر تهاجمی یا کمتر تهاجمی گفته می‌شود که بدون شکاف در بدن بیمار با فرستادن وسیله‌های مدرنی در داخل بدن شخص می‌توان درمان‌هایی برای بیمار انجام داد که بیشتر این روش‌های مداخله‌ای توسط سونوگرافی، فلوروسکوپی، آنژیوگرافی، سی تی اسکن و یا ام آر آی انجام می‌شود.  

وی با اشاره به این نکته که بسیاری از رشته‌های پزشکی در جهان روش‌های سنتی را کنار گذاشته و رو به روش‌های کمتر تهاجمی یا غیر تهاجمی رادیولوژی مداخله‌ای آوردند، ادامه داد: این روش‌ها به دو دسته عروقی و غیر عروقی تقسیم می‌شوند و در رشته‌های پزشکی همچون مغز و اعصاب، گاستروانترولوژی، جراحی مختلف ریه، روده، ارتوپدی، آنکولوژی، سرطان و اورولوژی پیشرفت بسیاری زیادی داشته است.

وی ادامه داد:همچین در زمینه پیوندهای کبد، کلیه، پانکراس و روده نیز از روش اینترونشنال رادیولوژی برای درمان و جراحی استفاده می‌شود، بر همین اساس یکی از بخش‌های مهم و پر اهمیت سی و هفتمین کنگره انجمن رادیولوژی ایران به تصویربرداری مداخله‌ای اختصاص دارد.

این متخصص رادیولوژی با اعلام این موضوع که رادیولوژی مداخله‌ای وابسته به وسایل چه از نظر ابزار و چه از نظر هدایت هستند،گفت: خوشبختانه با توجه به مهارت پزشکان رادیولوژیست در عرصه رادیولوژی مداخله‌ای ممکن است بعضی از موارد در ایران به سختی قابل  انجام باشد

وی یادآور شد: ولیکن با وجود کمبود وسایل این موارد تا حدودی برطرف شده چه از طریق اختصاص بودجه‌هایی از طریق وزارت بهداشت به رادیولوژی مداخله‌ای و چه از طریق ساخت بعضی وسایل توسط اینترونشنیست‌ها و حتی در مواردی استفاده مجدد از وسیله‌ای که قابلیت استریلازیسیون را دارد و به جرات می‌توان گفت که تقریبا تمام اعمال رادیولوژی مداخله‌ای توسط پزشکان رادیولوژیست اینترونشن ایرانی همسطح جهان در حال انجام است. 

 راسخی با اشاره به تمایل بالای بیماران و پزشکان برای استفاده از روش‌های ساده و کمتر تهاجمی بجای روش‌های پیچیده جراحی، اظهار کرد: تکنولوژی‌های پیشرفته حال حاضر دنیا درمان بیماران را توسط اینترونشن رادیولوژیست بسیار میسر کرده‌اند و با استفاده از وسایلی که داخل بدن توسط رادیولوژیست دیده می‌شود می‌توان کارهای بسیار بزرگی را بدون صدمه زیاد به بیمار انجام داد.

وی تصریح کرد: مزایای بسیاری همچون خونریزی و درد کمتر و عدم نیاز به بستری شدن طولانی مدت و حتی در بعضی موارد درمان‌های موثرتر مثل بستن سرخرگ و انوریسم‌های مغزی، درمان سرطان‌ها توسط شیمی درمانی از طریق سرخرگ و یا درمان توده‌های سرطانی کوچک در ارگان‌های مختلف توسط لیزر، آر اف و یا از طریق فریز کردن و یا بستن رگ‌ها که بسیار حائز اهمیت هستند را به همراه خواهد داشت و جایگزینی مطمئن برای درمان و جراحی‌های سنتی و پیچیده به حساب می‌آید.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 6 =