چهارشنبه ۱۵ تیر ۱۴۰۱ - ۱۲:۲۲
کد خبر: 341721

عضو هیات علمی پژوهشکده گیاهان دارویی جهاد دانشگاهی گفت: از آنجا که التهاب و استرس اکسیداتیو از مهم‌ترین عوامل بروز بیماری التهابی روده هستند، زنجبیل می‌تواند گزینه مناسبی برای درمان کمکی این بیماری باشد.

زنجبیل گزینه مناسب برای درمان بیماری التهاب روده

بهگزارش سلامت نیوز به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان ، بیماری التهابی روده یا Inflammatory bowel disease (IBD) با رشد روزافزونی در سراسر دنیا مواجه است، در حالی که علت آن مشخص نیست. به نظر می‌رسد "تحریک" نقش عمده‌ای را در بروز این بیماری ایفا می‌کند.

سعیده ممتاز عضو هیات علمی پژوهشکده گیاهان دارویی جهاددانشگاهی، گفت: با توجه به ناشناخته بودن مکانیسم (های) دخیل در بروز بیماری التهابی روده، انجام تحقیقات روی مسیرهای مولکولی و سلولی که در بروز این بیماری نقش دارند، می‌تواند بر توسعه درمان سودمند و اثرگذار این بیماری کمک کننده باشد.

وی گفت: مطالعات بسیاری نشان داده است که زنجبیل (Zingiber officinale) با توجه به اثرات قدرتمند آنتی اکسیدانی و ضد التهابی که دارد، می‌تواند در درمان بسیاری از بیماری‌های التهابی کمک کننده باشد.

به گفته عضو هیات علمی پژوهشکده جهاد دانشگاهی، زنجبیل گیاهی گلدار از خانواده زنجبیلیان است که زمین‌ساقه (ریزوم) آن به‌عنوان یک ادویه یا گیاه دارویی در طب سنتی مورد استفاده قرار می‌گیرد، این گیاه، بومی جنوب شرق آسیا است، ساقه‌ای باریک و نی‌مانند به همراه برگ‌های سرنیزه‌ای سبز براق دارد. همچنین، گل‌های آن سبز مایل به زرد با لبه‌ای ارغوانی و لکه‌های کرم رنگ است که در تابستان از زمین‌ساقه بیرون می‌زند.

ممتاز گفت: زنجبیل اثرات قدرتمند آنتی اکسیدانی دارد و از آنجا که التهاب و استرس اکسیداتیو از مهم‌ترین عوامل بروز بیماری التهابی روده هستند، زنجبیل می‌تواند گزینه مناسبی برای درمان کمکی باشد.

وی با یادآوری این که اثرات ضد التهابی زنجبیل توسط سرکوب سیتوکین‌های التهابی نظیر TNF-α, IL-۱β, IL-۶ القا می‌شود، یادآور شد: زنجبیل با کاهش فعالیت مارکرهای استرس اکسیداتیو نظیر glutathione (GSH) و malondialdehyde (MDA) در کاهش آسیب‌های ناشی از افزایش استرس اکسیداتیو دخالت دارد و در بیمارانی که به التهاب روده مبتلا هستند، افزایش غلظت نیتریک اکسید (NO) نیز مشاهده شده که زنجبیل باعث کاهش غلظت این ماده می‌شود.

عضو هیات علمی پژوهشکده گیاهان دارویی جهاددانشگاهی گفت: زنجبیل با کاهش التهاب، ریسک ابتلا به سرطان‌های روده را در بیماران مبتلا به التهاب روده کاهش می‌دهد، بنابراین، رنجبیل می‌تواند در درمان بیماری التهابی روده سودمند باشد.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha