یک پزشک متخصص عفونی و بیماری‌های گرمسیری گفت: ویروس هپاتیت B از مقاومت بالایی برخوردار است و با جوشاندن و استریل ساده وسایل پزشکی از بین نمی‌رود.

ویروس هپاتیت B با استریل‌ ساده وسایل پزشکی از بین نمی‌رود

به گزارش سلامت نیوز به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان، محمود پناهی گفت: غیرفعال شدن این ویروس نیاز به دمای بیش از ۱۸۰ درجه سانتیگراد و استفاده از دستگاه "اتوکلاو" دارد. بنابراین رعایت بهداشت در مراکز ارائه دهنده خدمات زیبایی همچون تاتو، مانیکور و پدیکور، مراکز جراحی‌های کوچک و محدود و همین طور دندانپزشکی‌ها از نظر خطر انتقال ویروس هپاتیت B مورد تاکید است، چراکه این ویروس مقاومت بالایی داشته و به سادگی از بین نمی‌رود.

وی ادامه داد: در جراحی ها و اقدامات زیبایی اگر به هر علتی دستگاه و وسایلی که ایجاد شکاف روی پوست می کند، مشترک بین چند فرد استفاده شود احتمال آلودگی با فرد بیمار را خواهد داشت و در این صورت این آلودگی به فرد دیگر منتقل خواهد شد، لذا در مراکز یاد شده برای استریل وسایل حتما باید از دستگاه اتوکلاو برای استریل کردن وسایل استفاده شود، در غیر این صورت شانس ابتلا به هپاتیت وجود خواهد داشت.

پزشک متخصص عفونی و بیماری‌های گرمسیری گفت: واکسیناسیون بهترین راه پیشگیری از ابتلا به هپاتیت بویژه از نوع A و B است، هپاتیت نوع B یکی از مشکل‌سازترین انواع هپاتیت ها است که برای پیشگیری از ابتلا به آن واکسن داریم و این واکسن در سبد واکسیناسیون وزارت بهداشت در دسترس عموم هموطنانمان قرار دارد.

پناهی ادامه داد: در ایران یک میلیون و ۴۰۰ هزار نفر به هپاتیت B مبتلا هستند، هپاتیت یک سندرم است و سندرم مجموعه‌ای از علائمی است که توسط عوامل مختلفی ایجاد می شود. عوامل ویروسی، عوامل انگلی و حتی عوامل قارچی می توانند منشا ایجاد سندرم هپاتیت باشند.

پناهی ویروس هپاتیت B را مشکل‌سازترین و شایع‌ترین نوع ویروس هپاتیت خواند و ادامه داد: این ویروس از طریق خون آلوده، آمیزش جنسی، تماس محافظت نشده پوست آسیب دیده( زخم باز) با مخاط و خون آلوده و همین طور از طریق مادر باردار به نوزاد در زمان زایمان انتقال پیدا می‌کند.

او گفت: هپاتیت A خوش خیم بوده و بیمار پس ابتلا و طی دوره درمان بهبود پیدا خواهد کرد، هپاتیت C نیز همین طور است اما هپاتیت B با فرد مبتلا تا پایان عمر همراه خواهد بود. نباید از ابتلا به هپاتیت حتی نوع B هراس و ترس بیش از اندازه داشت، چراکه اگر بیمار پیگیری‌های لازم را داشته باشد و درمان‌های حمایتی مناسب دریافت کند از یک زندگی طبیعی بهره خواهد برد.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 0 =