انتخاب يک زن ايراني به عنوان برترين زيست‌شناس سلولي دنيا

۱۳۸۶/۰۲/۲۲ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 3449
انتخاب يک زن ايراني به عنوان برترين زيست‌شناس سلولي دنيا

به گزاش سلامت نیوز به نقل از باشگاه خبرنگاران، مينا جي. بيسل از لابراتوار ملي لاورنس برکلي در کاليفرنيا روز گذشته در شهر ترنتو جايزه پتزکولر 2007 (Premio Pezcoller 2007 ) را دريافت کرد.

اين جايزه نوعي نوبل در رشته غددشناسي است که از 21 سال پيش از سوي بنياد پتزکولر و جايزه بين المللي تحقيقات درياره سرطان ( International Award for Cancer Research ) به پيشگامان عرصه مبارزه با تومور و سرطان اعطا مي شود.

کميسيون علمي اين جايزه از بين 30 نامزد از تمام کشورهاي دنيا، بيسل را به عنوان بهترين زيست شناس سلولي سال انتخاب کرد.

مينا بيسل در تحقيقاتي که براساس غدد شناسي انجام داده، موفق شده است، نوعي رفتار بي قاعده در ماتريکس خارج از سلولي را در پاسخ به سلول ها کشف کند.

وي همچنين از سوي بنياد اين جايزه به عنوان رهبر واقعي درک و توضيح تاثير ريزمحيط ها روي لايه جدار اندام هاي بدن پستانداران معرفي شد.

مينا بيسل متولد تهران است اما به منظور ادامه تحصيل در جواني با يک بورس تحصيلي به آمريکا رفت. وي در دانشگاه هاروارد تحصيلات کارشناسي خود را به پايان رساند و از سال 1972در لابراتوار برکلي که بيشتر کشفيات خود را در آنجا انجام داده، در رشته ميکروبيولوژي مولکولي متخصص شد.

بيسل اين جايزه 75 هزار دلاري را به پاس پژوهش هايي که در زمينه توانايي ريز محيط هاي تغييرات سلولي، تبديل شدن آنها به تومورها و امکان استفاده از يک سلول سرطاني براي رفتارهاي طبيعي سلول ها دريافت کرده است. (به محيط اطراف سلول ها، ريز محيط مي گويند.)

 

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
6.37001s, 19q