انجمن شيمي آمريكا ناچار به بازگرداندن عضويت شيميدان‌هاي ايراني شد

۱۳۸۶/۰۲/۲۲ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 3458
انجمن شيمي آمريكا ناچار به بازگرداندن عضويت شيميدان‌هاي ايراني شد

به گزارش سلامت نیوزو به نقل ازباشگاه خبرنگاران،‌ بنابر اعلام انجمن شيمي آمريكا(ACS)، نامه‌هاي بازگرداندن عضويت 14 عضو ايراني اين انجمن كه عضويت آنها لغو شده بود، ارسال شده است.


اين انجمن اعلام كرده، شوراي مديران انجمن پس از انجام بازبيني‌هاي بيشتر بر روي گزينه‌هاي قانوني انجمن و پس از تماس با اداره كننده امتيازات خارجي در دپارتمان خزانه داري اين كشور اين تصميم را اتخاذ كردند. به علاوه شورا تعدادي نامه از اعضاي نگران انجمن كه خواستار بازگرداندن حق عضويت دانشمندان ايراني بودند، دريافت كرده است.


مدير اجرايي انجمن شيمي آمريكا در اين باره گفت: شورا احساس كرده است كه اعضاي آن مي‌خواهند هر آنچه در توان دارند براي بازگرداندن حق عضويت دانشمندان ايراني در انجمن در چارچوب قانون به كار گيرند.


وي افزود: شورا به شدت معتقد است كه آزادي تبادلات علمي و همكاري علمي قوي براي پيشرفت علم امري ضروري است.


انجمن هم اكنون تمام مزاياي خود را به اعضاي كشورهاي تحريم شده OFAC به جز دو مورد استثنايي اصلي ارائه خواهد كرد كه اين دو مورد عبارتند از آنها به خدمات مربوط به توسعه شغلي دسترسي نخواهند داشت و همچنين نمي‌توانند به دفعات بي‌شمار براي شركت در نشست‌هاي ملي ACS ثبت نام كنند.


اما مي‌توانند C&EN و ساير نشريات ACS را دريافت كنند.


البته ACS هنوز يك درخواست ديگر براي ارائه تمام خدمات به اعضاي كشورهاي تحريم شده در اختيار دارد.


ACS در نظر دارد با آكادمي ملي علوم و ساير انجمن‌هاي علمي در موارد مربوط به OFAC و همكاري علمي فعاليت كند.


انجمن شيمي آمريكا (ACS) در اقدامي غيرمنطقي با مستمسك قرار دادن قوانين تحريم‌هاي آمريكا عليه ايران به عضويت 36 شيميدان ايراني عضو اين انجمن خاتمه داده و اين نگراني را در جامعه علمي دامن زده بود كه با توجه به موج جديد وضع تحريم‌ها عليه ايران ساير انجمن‌هاي علمي آمريكا نيز از اقدام آن انجمن تبعيت كنند با اين حال نه تنها ساير انجمن‌هاي علمي آمريكا با اين اقدام سياسي و محكوم به شكست ACS همراهي نكردند بلكه همچنان كه پيش‌بيني مي‌شد با مخالفت گسترده جامعه علمي در داخل و خارج آمريكا، انجمن شيمي آمريكا ناچار به عقب‌نشيني از اين سياست تبعيض‌آميز شد.

 

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
6.78612s, 18q