عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی ایران، در خصوص خونریزی بینی در کودکان، توضیحاتی ارائه داد.

چرا کودکان دچار خونریزی بینی می شوند

به گزارش سلامت نیوز به نقل از مهر، غلامرضا باهوش، با حضور در برنامه مادر کودک شبکه سلامت، بینی را یکی از مناطق پر خون بدن دانست که مملو از شبکه‌های عروق خونی است که در نهایت به دیواره بینی می رسند.

وی افزود: کودکان معمولاً به دلیل عدم مراقبت از خود و بازیگوشی که دارند به علت‌های خیلی ساده، دچار خونریزی بینی می‌شوند، ۶۵ درصد کودکان بین ۶ تا ۱۰ سال، حداقل یک بار خونریزی بینی را تجربه می‌کنند.

باهوش گفت: خشکی بینی، شایع‌ترین علت خونریزی بینی است، اگر ترشحات لیز کننده مخاط بینی، خشک شوند، مخاط ترک بر می‌دارد و دسترسی به شبکه خونی بینی، راحت‌تر می‌شود و خونریزی اتفاق می‌افتد. خشکی هوا به خصوص در فصول سرد سال، شیوع بیشتری دارد.

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی ایران گفت: با توجه به اینکه در شهرهای آلوده میزان آلرژی زمینه‌ای بیشتری داریم، (بسیاری از افراد نیز دچار آلرژی ذاتی هستند)، یکی از تظاهرات آلرژی، رینیت آلرژیک (التهاب مخاط بینی است که منجر به ترشحات آبکی می‌شود)، التهاب و خشکی مخاط، و وجود شبکه پر خون در بینی است که دست به دست هم می‌دهند و خونریزی بینی را برای کودک ایجاد می‌کنند.

وی افزود: در فردی که مبتلا به رینیت آلرژیک است، در مخاط سینوس‌ها، التهاب وجود دارد، که فرد را مستعد ابتلاء به عفونت می‌کند، این نکته قابل توجه پزشکان است که گاهی عفونت‌ها همراه با علامت نیستند، به خصوص باکتری‌های گروه استافیلوکوک که بر روی مخاط بینی می‌نشینند که منجر به خونریزی بینی می‌شود.

این فوق تخصص خون کودکان یادآور شد: یکی دیگر از علل رایج خونریزی بینی در کودکان، سوزش و خارش مخاط بینی است، در این هنگام، کودک انگشت خود را داخل بینی می‌کند که با توجه به التهاب موجود در مخاط بینی، منجر به خونریزی از بینی می‌شود، این عارضه نیز گاهی در خواب اتفاق می‌افتد.

وی، ضربه به بینی، وارد کردن جسم خارجی داخل بینی توسط کودکان و گاهی به شکل نادر، تومورهای خوش خیم و بدخیم سینوس‌ها را از دیگر عوامل ایجاد خونریزی بینی در کودکان دانست و افزود: گاهی به دلیل مصرف داروهایی مانند آسپرین، ایبوپروفن و یا مصرف داروهای ضد انعقاد، بیماری‌های خونریزی دهنده ارثی (هموفیلی) و یا حتی افزایش فشار خون، نیز خونریزی بینی، مشاده می‌شود.

این استاد دانشگاه به خانواده‌ها تاکید کرد: بروفن را به عنوان داروی انتخابی برای قطع تب کودک، انتخاب نکنند، تنها داروی انتخابی برای قطع تب کودک، استامینوفن با دوز مناسب است.

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی ایران تاکید کرد: کودکانی که به دلیل خشکی بینی، دچار خونریزی بینی می‌شوند، باید داخل بینی را به طور مداوم با پمادهای چشمی ویتامین آ چرب کنند.

وی همچنین، مصرف غذاهای حاوی ویتامین C را کمک کننده دانست و یادآور شد: حفظ خونسردی و کنترل اعصاب در هنگام خونریزی بینی بسیار اهمیت دارد، این اتفاق در اکثر مواقع، خود محدود شونده است و به دلیل سیستم انعقادی موجود در بدن، خون ریزی کنترل می‌شود.

باهوش در پاسخ به این سوال که هنگام خونریزی بینی چه کنیم، گفت: نکته مهم این است که قسمت غضروف بینی را به مدت ۵ تا ۱۰ دقیقه محکم فشار دهیم و در این مدت، کودک از دهان نفس بکشد، (می‌توان تنها سوراخی را گرفت که خونریزی می‌دهد) پس از اتمام خونریزی، شستشوی با سرم فیزیولوژی بینی، توصیه می‌شود. وی تاکید کرد: خونریزی‌هایی که بیش از نیم ساعت طول بکشد، نیاز به پیگیری بیشتر دارد.

وی تاکید کرد: برخلاف عادت مرسوم، هنگام خونریزی بینی، سر را به عقب برنگردانید، زیرا در این صورت خون وارد معده شده و با تحریک معده باعث ایجاد حالت تهوع می‌شود، وی گفت: با جلو و پایین نگه داشتن سر و نگه داشتن غضروف بینی، باعث بند آمدن و خارج شدن خون از بینی شوید.

این استاد دانشگاه یادآور شد: متأسفانه افراد شیادی هستند که از این باور غلط (در آوردن تول از بینی) استفاده می‌کنند و با انجام شعبده بازی، جسم خارجی را از بینی خارج می‌کنند.

وی خطاب به خانواده‌ها تاکید کرد: به هیچ عنوان گول نخورید و دنبال اینگونه تفکرات غلط نروید.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha