چهارشنبه ۱۰ اسفند ۱۴۰۱ - ۱۳:۳۳
کد خبر: 349238

احساس درماندگی، وحشت، و در برخی موارد، چالش های یک آسیب جدی (یا تهدید یک آسیب) پس از این رویدادها رایج است. راه های زیادی وجود دارد که می توانید به خودتان کمک کنید تا از آن عبور کنید.

 بهبودی پس از تروما با خودمراقبتی

به گزارش سلامت نیوز به نقل از وب ام دی ،اگر تا به حال یک رویداد بسیار استرس زا یا مجموعه ای از رویدادها را گذرانده اید، یک تجربه آسیب زا را پشت سر گذاشته اید. احساس درماندگی، وحشت و در برخی موارد، چالش های یک آسیب جدی (یا تهدید یک آسیب) پس از این رویدادها رایج است. راه های زیادی وجود دارد که می توانید به خودتان کمک کنید تا از آن ها عبور کنید.

خود را منزوی نکنید

با دوستان و خانواده ارتباط برقرار کنید. اگر دیگران هم تجربه مشابهی داشتند، با آنها صحبت کنید. آنها ممکن است برخی از احساسات مشابه شما را داشته باشند. راه های ارتباطی را در اسرع وقت پس از رویداد آسیب زا باز کنید. این بخش مهمی از بهبودی شماست.

به دنبال کمک حرفه ای باشید

استرس ناشی از یک رویداد آسیب زا می تواند فلج کننده باشد. غم، ترس، اندوه، و افسردگی می تواند وجود داشته باشد. اگر احساسات شما در ماه اول پس از رویداد آنقدر شدید است که در زندگی عادی شما اختلال ایجاد می کند، یک متخصص بهداشت روان در منطقه خود پیدا کنید که می تواند به شما کمک کند.

به یک گروه پشتیبانی بپیوندید

صحبت کردن در مورد آنچه که می گذرانید با دیگران که تجربه مشابهی داشته اند یا هنوز در حال گذراندن آن هستند، می تواند پس از یک ضربه مفید باشد. گروه‌هایی مانند این نه تنها شما را بالا می‌برند، بلکه می‌توانند نکاتی را در مورد نحوه برخورد با آنچه در حال رخ دادن است به شما ارائه دهند. پزشک یا کارشناس سلامت روان شما می‌تواند به شما گروه‌های حمایتی محلی را راهنمایی کند، یا می‌توانید آن را به صورت آنلاین پیدا کنید.

با آن روبرو شوید و از آن اجتناب نکنید

هر چند تلاش برای نادیده گرفتن یا فراموش کردن یک رویداد آسیب زا وسوسه انگیز باشد، یک عنصر کلیدی در بهبودی این است که یاد بگیرید با خاطرات خود از آن و چیزهایی که آنها را تحریک می کند بدون تلاش برای اجتناب از آنها خوب باشید. مواجهه رودررو با احساسات خود مهم است زیرا می خواهید بتوانید به گونه ای از آنها مراقبت کنید که به شما در حرکت به جلو کمک کند.

ورزش کنید

بیرون بروید و حرکت کنید. کارشناسان می گویند که این یکی از موثرترین راه ها برای کنترل عواقب بعدی یک رویداد آسیب زا است. تنفس عمیق، کشش ملایم و پیاده روی انتخاب های خوبی هستند. اگر می خواهید برنامه ورزشی شما کمی چالش برانگیزتر باشد، ورزش می تواند کمک کننده باشد. با این حال، خود را مجبور نکنید. اگر خسته هستید، خوب است استراحت کنید.

به بدنتان گوش کنید

بدن و ذهن شما به شما خواهد گفت که برای بهبودی چه کاری انجام دهید. وعده های غذایی سالم بخورید. وقتی فرصت پیدا کردید استراحت کنید. کارهایی را انجام دهید که شما را خوشحال می کند. حمام کنید روی یک برنامه خواب منظم کار کنید که در آن به رختخواب می روید و هر شب تقریباً در ساعت مشخصی در اتاقی خنک، تاریک و ساکت از خواب بیدار می شوید. با دوستان کاری انجام دهید. قدم زدن ،بازی با توپ به تماشای یک نمایشنامه خوب بروید. هر چیزی که به شما احساس خوبی می دهد، برای درمان خودتان وقت بگذارید.

از الکل دوری کنید

نوشیدنی برای خوابیدن یا از بین بردن خاطرات یکی از راه هایی است که برخی برای گذر از استرس یک رویداد آسیب زا انتخاب می کنند. آنها سعی می کنند احساسات خود را بی حس کنند یا چیزهایی را فراموش کنند. ممکن است به نظر برسد که در کوتاه مدت کار می کند، اما می تواند در دراز مدت آسیب برساند. مشکل این است که اگر استرس ادامه یابد، مصرف الکل یا مواد مخدر نیز ممکن است ادامه یابد که می تواند منجر به مشکلات روحی و جسمی و وابستگی طولانی مدت شود.

به روال خود برگردید

زندگی منظم می تواند با یک رویداد آسیب زا قطع شود. هدف برای کسانی که سعی می کنند استرس ناشی از ضربه را پشت سر بگذارند این است که در اسرع وقت به برنامه روزانه خود بازگردند. بازگرداندن شیار خود می تواند به شما کمک کند تا حس عادی بودن را دوباره برقرار کنید و کنترل زندگی خود را دوباره به دست آورید.

موارد کوچک را اصلاح کنید

برای حل تعارضات کوچک در زندگی خود وقت بگذارید تا باعث ایجاد استرس و افزایش استرس نشوند. اگر کارهای بزرگی دارید، آن ها را به کارهای کوچک تقسیم کنید، اولویت ها را تعیین کنید، سپس تا زمانی که می توانید با آنها مقابله کنید. چک کردن آنهایی که از لیست خود خارج می شوند به شما امکان می دهد روی نبردهای بزرگتر تمرکز کنید.

وضعیت را بررسی کنید

شما می توانید استرس ناشی از حوادث آسیب زا را با عقب نشینی، بررسی زندگی خود و تمرکز بر آنچه مهم است کاهش دهید. پیوندها را با خانواده، دوستان و جامعه تقویت کنید. اهداف شخصی را مجددا ارزیابی کنید و برای رسیدن به آنها برنامه ای ارائه دهید. همه این موارد می تواند به غلبه بر استرس ناشی از ضربه کمک کند.

مدیتیشن کنید

حتی اگر با مدیتیشن آشنا نیستید، چرخش به درون برای کاهش استرس می تواند کمک کننده باشد. تنفس عمیق یا تمرکز بر بازدم می تواند به آرامش ذهن و آرامش شما کمک کند. هنگام مدیتیشن، توجه خود را بر روی تنفس یا قسمت هایی از بدن خود متمرکز کنید. این می تواند مغز شما را از فکر کردن به استرس شما باز دارد. ممکن است بخواهید یک مانترا را تکرار کنید یا دعا کنید. تمرکز حواس، تای چی و یوگا نیز راه‌هایی عالی برای رسیدن به آرامش هستند.

زندگی را جشن بگیرید

درک این نکته مهم است که احساس شادی، جشن گرفتن موفقیت‌ها، و لذت بردن از صمیمیت خانواده و دوستانتان حتی پس از یک رویداد آسیب‌زا مشکلی ندارد. همه اینها بخشی از راه بهبودی است.

آهنگ ها را روشن کنید

یک مطالعه اخیر نشان داد که رویدادهای فرهنگی مانند ورزش و هنر می توانند به جوامع کمک کنند تا از یک آسیب مشترک بهبود یابند. موسیقی نیز می‌تواند بخش جدایی ناپذیر جوامع و افراد باشد، چه موسیقی درمانی، چه ساخت موسیقی و یا فقط گوش دادن به آن. مدیتیشن در حین شنیدن آهنگ مورد علاقه نیز می تواند کمک کننده باشد.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha