دوشنبه ۱۲ دی ۱۴۰۱ - ۱۶:۳۰
کد خبر: 349854

 افرادی که با راه اندازی یک کارگاه بزرگ در مشهد زردچوبه های تقلبی را روانه بازار و سفره های مردم می کردند در حالی با هوشیاری پلیس تحت تعقیب قرار گرفتند که ماسه، نان خشک، ذرت و رنگ های صنعتی را برای تولید این ماده غذایی در هم می آمیختند.

زرد چوبه های ماسه ای!

به گزارش سلامت نیوز به نقل از روزنامه خراسان، چند روز قبل نیروهای پاسگاه انتظامی ده غیبی مشهد از طریق منابع و مخبران محلی به اطلاعاتی دست یافتند که افرادی به طور مخفیانه نان خشک روستاهای اطراف را با قیمت بالایی خریداری می کنند که برای استفاده دام ها به صرفه نیست. اگرچه بخشی از این موضوع به شرایط اقتصادی و نوسانات قیمت دلار مربوط می شد، اما فرضیه های گوناگونی در ذهن نیروهای انتظامی شکل گرفت به طوری که آنان ماجرای خرید گسترده و گران نان خشک را به صورت محرمانه به فرمانده انتظامی مشهد گزارش دادند. سرهنگ احمد نگهبان نیز که به موضوع مشکوک شده بود و براساس تجربیات پلیسی احتمال می داد تخلف گسترده اقتصادی و بهره جویی های تقلبی در پس این ماجرا نهفته باشد، دستور بررسی اطلاعاتی و نامحسوس ماجرا را صادر کرد.

این گونه بود که گروهی ویژه از نیروهای تخصصی با هدایت و نظارت مستقیم سروان حسنی (رئیس پاسگاه انتظامی ده غیبی) در پوشش خرید و فروش نان خشک وارد عمل شدند و به طور نامحسوس با برخی از فروشندگان و رانندگان وانت بارهایی که نان خشک را به انبارها منتقل می کردند ،به گفت وگو پرداختند، اما در این میان تعدادی از خرده فروشان نان خشک، قیمت پیشنهادی ماموران را به تمسخر می گرفتند و مدعی بودند که از مدت ها قبل دو جوان با پرداخت وجه نقد نان های ضایعاتی را به بهایی چند برابر خریداری می کنند. با به دست آمدن این اطلاعات ماجرای فروش نان خشک پیچیده تر شد و عوامل پوششی پلیس با ردزنی یکی از رانندگان وانت های حمل و نقل نان خشک، به سوله صنعتی بزرگی در حد فاصل دو روستای بساروج و ده غیبی رسیدند که نان خشک خریداری شده توسط دو جوان ناشناس به آن مکان انتقال می یافت.

بنا بر این گزارش، در حالی که همه توان اطلاعاتی و عملیاتی پلیس های نامحسوس در این مکان متمرکز شده بود، بررسی ها نشان داد که صدایی از این مرکز صنعتی به گوش نمی رسد، ولی وجود چند قلاده سگ نگهبان، ظن نیروهای انتظامی را تقویت کرد. به همین دلیل گروه تخصصی پلیس مراتب را به قاضی اسماعیل عندلیب (معاون دادستان مرکز خراسان رضوی) اطلاع دادند و سپس با کسب مجوزهای قضایی، این مکان صنعتی را به محاصره درآوردند، اما تا پاسی از شب کسی به این سوله بزرگ وارد نشد. صبح روز بعد در حالی دامنه تحقیقات محلی ماموران به سوی مالک سوله صنعتی کشیده شد که بررسی های بیشتر نشان داد دو جوان که مشخصات آن ها با خریداران نان خشک شباهت زیادی دارد، سوله صنعتی را از پنج ماه قبل و برای راه اندازی کارگاه تولید زردچوبه اجاره کرده اند. با این اظهارات دیگر تردیدی وجود نداشت که در این محل تخلفات بهداشتی و غذایی انجام می شود.

به این ترتیب نیروهای انتظامی با دستور قضایی قفل ها را شکستند و زمانی وارد این کارگاه بزرگ شدند که صحنه عجیبی مقابل دیدگانشان قرار گرفت. کف سوله کاملا به رنگ زردچوبه بود و کیسه های پودر نان خشک و ماسه روی هم تلنبار شده بودند. دستگاه های کارگاه کار نمی کرد و هیچ اثری از کارگران نبود. در همین حال ماموران مرکز بهداشت نیز با تقاضای پلیس عازم محل شدند و در بررسی های بیشتر کیسه های ذرت و رنگ های صنعتی در حالی کشف شد که نیروهای انتظامی در برابر یک تبهکاری وحشتناک قرار گرفته بودند. تحقیقات کارشناسان مرکز بهداشت و افسران تخصصی پلیس بیانگر آن بود که افرادی با راه اندازی این مرکز صنعتی به طور شبانه و در ساعات خاصی مخفیانه وارد کارگاه مذکور می شوند و با در هم آمیختن پودر ماسه، ذرت، نان خشک و رنگ های صنعتی، زردچوبه های تقلبی تولید می کنند و به همین منظور نان خشک را با قیمت بالایی از رانندگان وانت بارها می خرند. ادامه بررسی ها نشان داد که تبهکاران مذکور در کیسه های بدون مشخصات، زردچوبه های تقلبی را روانه بازار و سفره های مردم می کنند. بنابراین کارگاه مذکور با دستور قاضی عندلیب پلمب شد و تحقیقات برای دستگیری تبهکاران مواد غذایی آلوده و تقلبی در حالی ادامه یافت که شب شنبه گذشته، خلافکاران فراری در نیمه های شب تلاش کرده بودند تا با شکستن پلمب کارگاه به سوله مذکور وارد شوند و آثار جرم را از بین ببرند که با سروصدای یکی از نگهبانان اطراف، دوباره با استفاده از تاریکی شب به مکان نامعلومی گریخته بودند!


با کشف تعداد زیادی از کیسه های ماسه، نان خشک، ذرت و زردچوبه های تقلبی که در قالب کیسه های 10 و 20 کیلویی از این مکان خارج می شد، همه اموال و لوازم این مرکز صنعتی مهر و موم شد و نیروهای پاسگاه انتظامی ده غیبی، رصدهای اطلاعاتی گسترده ای را با استفاده از راهنمایی های رئیس پلیس مشهد برای ریشه یابی این ماجرای تکان دهنده آغاز کردند.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha