مکمل بدنسازی پروتئین وی از جمله برترین مکمل‌های غذایی بین ورزشکاران است که از آن برای عضله سازی استفاده می‌کنند. این مکمل بدنسازی کمبودهای پروتئینی بدن را برطرف کرده و دارای ترکیبات خاصی است که باعث حفظ سلامت بدن می‌شود. پروتئین وی از شیر بدست می‌آید و سرعت هضم بالایی دارد که این ویژگی‌ها آن را تبدیل به گزینه‌ای ایده‌آل برای تمام بدنسازان می‌کند.

نکاتی در مورد مکمل بدنسازی پروتئین وی که باید بدانید

مکمل بدنسازی پروتئین وی از جمله برترین مکمل‌های غذایی بین ورزشکاران است که از آن برای عضله سازی استفاده می‌کنند. این مکمل بدنسازی کمبودهای پروتئینی بدن را برطرف کرده و دارای ترکیبات خاصی است که باعث حفظ سلامت بدن می‌شود. پروتئین وی از شیر بدست می‌آید و سرعت هضم بالایی دارد که این ویژگی‌ها آن را تبدیل به گزینه‌ای ایده‌آل برای تمام بدنسازان می‌کند.

شیر حاوی دو نوع پروتئین است: کازئین و پروتئین وی. کازئین نسبت به پروتئین وی سرعت هضم پایین‌تری داشته و به همین دلیل توصیه می‌شود که قبل از خواب مصرف شود اما پروتئین وی سریعا پس از مصرف جذب بدن شده و می‌تواند تاثیر خود را نشان دهد. پس از جدا سازی پروتئین وی آن را طعم‌های مختلفی مانند شکلاتی یا وانیلی ترکیب می‌کنند تا طعم بهتری برای استفاده روزانه داشته باشد.

انواع پروتئین وی کدام است؟

در ترکیب مکمل پروتئین وی انواع اسید آمینه هم وجود دارد که به عملکرد صحیح بدن و تامین انرژی مورد نیاز آن کمک زیادی می‌کنند. مکمل پروتئین وی در انواع مختلفی تولید می‌شود که هر فرد بسته به هدف خود می‌تواند یکی از آن‌ها را انتخاب کند.

Shape2

مکمل پروتئین وی ایزوله

مکمل‌های پروتئین وی ایزوله سرشار از پروتئین بوده و هیچ چربی و لاکتوزی ندارند. در واقع مکمل‌های ایزوله خالص‌ترین شکل مکمل پروتئینی هستند که 90 تا 95 درصد آن را پروتئین تشکیل داده و 5 درصد آن شامل ترکیبات دیگری مانند اسید آمینه است. این محصول برای افرادی مناسب است که به لاکتوز حساسیت داشته و نمی‌توانند مکمل‌های حاوی لاکتوز مصرف کنند.

مکمل پروتئین وی کنسانتره

در مکمل پروتئین وی کنستانتره حجم کمی چربی و کربوهیدرات وجود داشته و مابقی آن را پروتئین تشکیل می‌دهد. بسته به نوع کنسانتره مکمل آن می‌تواند حاوی 30 الی 90 درصد پروتئین باشد. این مکمل نسبت به انواع دیگر قیمت مناسب‌تری داشته و به دلیل فرآیند تولید متفاوت، طعم بهتری هم دارد.

مکمل پروتئین وی هیدرولیزه

زود هضم‌ترین نوع پروتئین وی، مکمل هیدرولیزه است که پس از مصرف سریعا جذب بدن خواهد شد. از آنجایی که برای تولید این مکمل مراحل بیشتری طی شده، قیمت بیشتری داشته و حساسیت کمتری هم ایجاد می‌کند.

اثرات استفاده از مکمل بدنسازی پروتئین وی

مکمل پروتئین وی نقش مهمی در عضله سازی ایفا می‌کند اما در چند فرآیند دیگر هم اثر مفید دارد.

Shape3

  • تامین انرژی مورد نیاز بدن: از آنجایی که بدنسازان انرژی بیشتری برای انجام تمرینات ورزشی نیاز دارند، با کمک مکمل پروتئین وی می‌توانند این انرژی را تامین کنند. اسید آمینه و پروتئین‌های موجود در مکمل وی این وظیفه را بر عهده داشته و انرژی لازم را در اختیار عضلات قرار می‌دهند.

  • کاهش وزن: یکی از مهم‌ترین اثرات استفاده از مکمل پروتئین وی، کاهش وزن است که با از بین بردن چربی‌های مضر به این امر کمک می‌کند. مکمل پروتئین وی باعث ایجاد حس سیری شده و کالری دریافتی را کاهش می‌دهد؛ در نتیجه باعث افزایش متابولیسم بدن و حفظ توده عضلاتی می‌شود.

  • کاهش فشار خون: از آنجایی که در لبنیات مهارکننده آنزیم تبدیل‌کننده آنژیوتانسین وجود دارد و پروتئین وی از لبنیات بدست می‌آید، مصرف مکمل پروتئینی می‌تواند باعث کاهش فشار خون شود.

  • کنترل دیابت:برخی از مطالعات نشان داده‌اند که مصرف پروتئین وی می‌تواند بر کنترل دیابت نوع 2 مفید باشد اما برای اثبات آن نیاز به مطالعات بیشتری است.

  • کاهش خطر ابتلا به بیماری‌های مزمن: مکمل پروتئین وی با افزایش ذخایر آنتی اکسیدان در بدن با رادیکال‌های آزاد مضر مبارزه می‌کند. یکی از این آنتی اکسیدان‌های مهم برای بدن، گلوتاتیون است که برای تولید آن نیاز به وجود سیستئین خواهید داشت. پروتئین وی سرشار از سیستئین بوده و در نتیجه می‌تواند به تولید آنتی اکسیدان گلوتاتیون کمک کند.

  • کاهش چربی خون: یکی از مهم‌ترین عوامل بروز مشکلات قلبی، بالا رفتن کلسترول بدن است. با مصرف مکمل پروتئین وی میزان کلسترول بد بدن کاهش یافته و این امر موجب کاهش چربی خون می‌شود.

عوارض مکمل بدنسازی پروتئین وی

هر مکملی که به مقدار مناسب مصرف شود، عارضه جدی ایجاد نمی‌کند اما مصرف بیش از حد پروتئین وی می‌تواند مشکلات متعددی نظیر گرفتگی عضلات، معده درد، حالت تهوع، نفخ، اسهال و ... ایجاد کند. هم‌چنین افرادی که به لاکتوز حساسیت دارند، بهتر است از نوع ایزوله آن استفاده کنند تا واکنش منفی در پی نداشته باشد. مصرف مکمل‌های بدنسازی بهتر است از داروخانه آنلاین معتبر خریداری شود و تحت نظر پزشک و با توصیه ایشان انجام گیرد تا هیچ عارضه جانبی نداشته باشد.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha