یکشنبه ۱۳ فروردین ۱۴۰۲ - ۱۰:۲۰
کد خبر: 353201

عفونت های مقاربتی (STIs) که اغلب بیماری های مقاربتی (STDs) نامیده می شوند، بسیار شایع هستند.

تست STD: آزمایش برای تشخیص بیماری مقاربتی

به گزارش سلامت نیوز به نقل از هلث لاین، بر اساس گزارش مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری (CDC)، در سال 2018، 68 میلیون نفر در ایالات متحده با بیماری های مقاربتی زندگی می کردند. این احتمال وجود دارد که بسیاری از بیماری های مقاربتی گزارش نشده باشند، بنابراین این تعداد به طور بالقوه بیشتر است.

بسیاری از بیماری های مقاربتی بدون علائم یا علائم بسیار غیراختصاصی هستند که می تواند تشخیص آنها را سخت کند. انگ اطراف بیماری های مقاربتی نیز برخی افراد را از انجام آزمایش منصرف می کند.

در صورت عدم درمان، بیماری های مقاربتی می توانند باعث مشکلات سلامتی شدید از جمله سرطان و ناباروری شوند. آزمایش تنها راه برای اطمینان از ابتلا به STI است.

STD چیست؟

STD یک بیماری مقاربتی است که در نتیجه یک عفونت مقاربتی ایجاد می شود. عفونت ها زمانی اتفاق می افتد که باکتری ها، انگل ها یا ویروس ها وارد بدن شوند. این فرآیند قبل از ایجاد بیماری اتفاق می افتد.

در حالی که بیماری های مقاربتی ناشی از عفونت ها (STIs) هستند، داشتن یک بیماری مقاربتی لزوماً به این معنی نیست که شما از آن عفونت دچار بیماری خواهید شد.

همانطور که اشاره کردیم، برخی از عفونت ها ممکن است هیچ علامتی نداشته باشند، بنابراین انجام آزمایش برای جلوگیری از گسترش بیماری های مقاربتی بسیار مهم است. از سوی دیگر، یک بیماری معمولاً علائم یا نشانه های واضح تری دارد.

چه کسانی باید برای بیماری های مقاربتی آزمایش شوند؟

اگر از نظر جنسی فعال بوده اید، ایده خوبی است که برای بیماری های مقاربتی آزمایش شوید. همچنین، اگر:

 • شما در شرف شروع یک رابطه جدید هستید
 • شما و همسرتان به این فکر می کنید که از کاندوم یا سایر روش های جلوگیری از بارداری استفاده نکنید
 • شریک زندگی شما به شما خیانت کرده است
 • علائمی دارید که نشان می دهد ممکن است یک بیماری مقاربتی داشته باشید

اگر در یک رابطه طولانی مدت و متقابل تک همسری هستید و هم شما و هم همسرتان قبل از وارد شدن به رابطه مورد آزمایش قرار گرفته اید، ممکن است نیازی به آزمایش STI منظم نداشته باشید.

برای چه بیماری های مقاربتی باید آزمایش شوید؟

چندین بیماری مقاربتی مختلف وجود دارد. برای اینکه بدانید کدام یک می خواهید آزمایش بدهید، با پزشک صحبت کنید. آنها ممکن است شما را تشویق کنند که برای یک یا چند مورد زیر آزمایش شوید:

 • کلامیدیا
 • سوزاک
 • اچ‌آی‌وی
 • هپاتیت B
 • سیفلیس
 • تریکومونیازیس

احتمالاً پزشک شما آزمایش تبخال را به شما پیشنهاد نمی‌کند، مگر اینکه تماس یا علائم شناخته شده‌ای داشته باشید یا آزمایش را بخواهید.

از دکتر سوال بپرسید

اگر برای معاینه سالانه سلامت جسمی یا جنسی به پزشک مراجعه می کنید، تصور نکنید که پزشک به طور خودکار شما را برای همه بیماری های مقاربتی آزمایش می کند. بسیاری از پزشکان به طور منظم بیماران را برای بیماری های مقاربتی آزمایش نمی کنند. مهم است که از پزشک خود برای آزمایش STI بپرسید و بپرسید که کدام آزمایش‌ها را می‌خواهند انجام دهند و چرا.

مراقبت از سلامت جنسی خود جای خجالتی ندارد. اگر نگران عفونت یا علامت خاصی هستید، با پزشک صحبت کنید. هرچه صادق تر باشید، روند درمانی بهتری خواهید داشت.

اگر باردار هستید، آزمایش انجام دهید، زیرا بیماری های مقاربتی می تواند بر جنین تأثیر بگذارد. پزشک شما باید در اولین ویزیت قبل از زایمان شما از نظر عفونت های مقاربتی غربالگری کند.

همچنین، اگر تجاوز جنسی یا هر نوع خشونت جنسی دیگری را تجربه کرده اید، مهم است که آزمایش بدهید. اگر بازمانده تجاوز جنسی هستید، از یک پزشک آموزش دیده مراقبت دریافت کنید.

در مورد عوامل خطر خود بحث کنید

همچنین مهم است که عوامل خطرزای سلامت جنسی خود را با پزشک خود در میان بگذارید. به ویژه، اگر رابطه مقعدی دارید، همیشه به آنها بگویید.

برخی از بیماری های مقاربتی مقعدی را نمی توان با استفاده از تست های استاندارد STI تشخیص داد. پزشک ممکن است آزمایش پاپ اسمیر مقعدی را برای غربالگری سلول های پیش سرطانی یا سرطانی که با ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) مرتبط هستند، توصیه کند.

همچنین به پزشک خود در مورد موارد زیر اطلاع دهید:

 • انواع محافظتی که در طول رابطه جنسی دهانی، واژینال و مقعدی استفاده می کنید
 • هر دارویی که مصرف می کنید
 • هر گونه تماس شناخته شده یا مشکوکی که در معرض بیماری های مقاربتی بوده اید
 • آیا شما یا شریک زندگیتان شریک جنسی دیگری داشته اید

از کجا می توان برای بیماری های مقاربتی آزمایش کرد؟

برخی از مکان هایی که می توانید برای دریافت آزمایش STI بروید عبارتند از:

 • مطب دکتر: برای آزمایش سریع، می توانید یک قرار ملاقات با پزشک تعیین کنید یا به مرکز مراقبت های فوری محلی خود مراجعه کنید.
 • کلینیک های بهداشتی: اکثر کلینیک‌های پزشکی با بودجه دولتی آزمایش‌های STI رایگان یا کم‌هزینه را برای سوزاک، کلامیدیا، سیفلیس و HIV ارائه می‌دهند. برخی نیز برای آزمایش تبخال، تریکومونیازیس و هپاتیت بودجه دریافت می کنند.
 • داروخانه: برخی از داروخانه‌ها گزینه‌هایی را برای برنامه‌ریزی آزمایش برای برخی بیماری‌های مقاربتی مانند سوزاک، کلامیدیا، سیفلیس و HIV ارائه می‌دهند.
 • در خانه: در حال حاضر، تست OraQuick در خانه HIV تنها آزمایش سریع HIV در خانه است که سازمان غذا و داروی آمریکا (FDA) تایید شده است. اگر در ایالات متحده زندگی نمی کنید، گزینه های دیگری دارید. سایر کیت های تست خانگی STI نیز در دسترس هستند، مانند LetsGetChecked، Everlywell، و Nurx.

آماده شدن برای آزمایش STD

اول، تصدیق کنید که آزمایش یک انتخاب مسئولانه است، نه تنها برای سلامتی و رفاه شما، بلکه برای شریک جنسی فعلی یا آینده شما. آزمایش برای همه، از جمله کسانی که سابقه جنسی محدودی دارند، انجام می شود.

در مرحله بعد، به یاد داشته باشید که فرکانس آزمایش به تعدادی از عوامل بستگی دارد. اگر در مورد رابطه جنسی گذشته احساس ناراحتی می کنید و روز بعد آزمایش می شوید، هنوز عفونت قابل تشخیص نیست.

می توانید با یک متخصص مراقبت های بهداشتی صحبت کنید تا فرکانس غربالگری را که برای شما منطقی است، بیابید. "دوره کمون" برای ابتلا به عفونت می تواند در اوایل 1 هفته یا تا چند ماه پس از برخورد طول بکشد.

اگر پزشک آزمایش شما را انجام داد، به یاد داشته باشید که تا حد امکان در مورد سابقه خود یا هر عامل خطری صادق باشید. عقب نگه داشتن جزئیات می تواند منجر به نادیده گرفتن برخی آزمایشات شود که می تواند منجر به بیماری های مقاربتی تشخیص داده نشده شود.

این ایده خوبی است که هر هزینه‌ای را که ممکن است بسته به مکان یا نحوه‌ی انتخاب آزمایش‌تان در نظر گرفته شود، در نظر بگیرید. برخی از تست ها را می توان بدون هزینه یا مقدار کمی انجام داد.

همچنین می توانید به شریک خود بگویید که در حال انجام آزمایش هستید - حتی ممکن است تصمیم بگیرید که با هم آزمایش شوید.

هیچ دستورالعمل خاصی وجود ندارد که باید قبل از انجام آزمایش دنبال کنید و خوب است که در حین پریود آزمایش شوید. در نهایت، احساس اضطراب در مورد آزمایش کاملاً طبیعی است.

به یاد داشته باشید، بیماری های مقاربتی قابل درمان و شایع هستند. با این حال، انتظار برای نتایج می تواند دلهره آور باشد.

آزمایشات STI چگونه انجام می شود؟

بسته به سابقه جنسی شما، پزشک ممکن است آزمایش های مختلفی را برای بررسی بیماری های مقاربتی تجویز کند، از جمله:

آزمایش خون و ادرار

اکثر بیماری های مقاربتی را می توان با استفاده از نمونه های ادرار یا خون آزمایش کرد. پزشک می تواند آزمایش ادرار یا خون را برای بررسی موارد زیر تجویز کند:

 • سوزاک
 • سیفلیس
 • کلامیدیا
 • اچ‌آی‌وی

در برخی موارد، آزمایش ادرار و خون به اندازه سایر انواع آزمایش دقیق نیست. همچنین ممکن است یک ماه یا بیشتر پس از قرار گرفتن در معرض بیماری های مقاربتی خاص برای قابل اعتماد بودن آزمایش خون طول بکشد.

برای مثال، اگر فردی به HIV مبتلا شود، ممکن است چند هفته تا چند ماه طول بکشد تا آزمایش‌هایی برای تشخیص عفونت انجام شود.

سواب

بسیاری از پزشکان از سواب های واژن، دهانه رحم یا مجرای ادرار برای بررسی عفونت های مقاربتی استفاده می کنند.

 • اگر خانوم هستید، پزشک می تواند از یک اپلیکاتور پنبه ای برای گرفتن سواب واژن و دهانه رحم در طول معاینه لگن استفاده کند.
 • اگر واژن یا آلت تناسلی دارید، آنها می توانند با قرار دادن یک اپلیکاتور پنبه در مجرای ادرار، سواب مجرای ادرار را بگیرند.
 • اگر رابطه مقعدی دارید، ممکن است برای بررسی وجود ارگانیسم‌های عفونی در رکتوم شما، سواب رکتوم مصرف کنند.

پاپ اسمیر و تست HPV

به طور دقیق، آزمایش پاپ اسمیر یک آزمایش STI نیست. پاپ اسمیر آزمایشی است که علائم اولیه سرطان دهانه رحم یا مقعد را بررسی می کند.

افرادی که در بدو تولد دارای عفونت‌های HPV مداوم هستند، به ویژه عفونت‌های HPV 16 و HPV 18، در معرض خطر ابتلا به سرطان دهانه رحم هستند. افرادی که رابطه جنسی مقعدی دارند نیز ممکن است در اثر عفونت HPV به سرطان مقعد مبتلا شوند.

نتیجه نرمال پاپ اسمیر چیزی در مورد اینکه آیا شما STI دارید یا خیر، نمی گوید. برای بررسی HPV، پزشک آزمایش HPV جداگانه ای را تجویز می کند.

نتیجه غیرطبیعی پاپ اسمیر لزوماً به این معنی نیست که سرطان دهانه رحم یا مقعد دارید یا خواهید گرفت. بسیاری از پاپ اسمیرهای غیر طبیعی بدون درمان برطرف می شوند.

اگر تست پاپ اسمیر غیرطبیعی داشته باشید، ممکن است پزشک آزمایش HPV را توصیه کند. اگر تست HPV منفی باشد، بعید است که در آینده نزدیک به سرطان دهانه رحم یا مقعد مبتلا شوید.

تست های HPV به تنهایی برای پیش بینی سرطان بسیار مفید نیستند. بر اساس CDC، سالانه حدود 13 میلیون نفر در ایالات متحده به HPV مبتلا می شوند و اکثر افراد فعال از نظر جنسی حداقل یک نوع HPV را در مقطعی از زندگی خود دریافت می کنند. اکثر این افراد هرگز به سرطان دهانه رحم یا مقعد مبتلا نمی شوند.

معاینه ی جسمی

پزشکان می توانند برخی از بیماری های مقاربتی مانند تبخال و زگیل تناسلی را از طریق ترکیبی از معاینه فیزیکی و سایر آزمایش ها تشخیص دهند.

پزشک می‌تواند یک معاینه فیزیکی برای بررسی زخم‌ها، برآمدگی‌ها و سایر علائم بیماری‌های مقاربتی انجام دهد. آنها همچنین می توانند از هر منطقه مشکوک نمونه برداری کنند تا برای آزمایش به آزمایشگاه ارسال کنند.

مهم است که در صورت مشاهده هرگونه تغییر در ناحیه تناسلی یا اطراف آن به پزشک اطلاع دهید. اگر رابطه جنسی مقعدی دارید، هر گونه تغییر در اطراف مقعد و راست روده را نیز به آنها اطلاع دهید.

چه زمانی با پزشک صحبت کنیم

اگرچه برخی از بیماری‌های مقاربتی می‌توانند بدون علائم ظاهر شوند، اما همچنان خوب است که مراقب علائم عفونت باشید، حتی اگر خیلی خفیف باشند.

در صورت مشاهده هر یک از علائم زیر فوراً به پزشک مراجعه کنید:

 • تغییرات در ادرار
 • ترشحات عجیب از واژن، آلت تناسلی یا مقعد
 • خارش یا سوزش ناحیه تناسلی
 • زخم ها، برجستگی ها، بثورات
 • درد لگن یا درد در ناحیه تحتانی شکم
 • خونریزی غیر معمول واژینال
 • رابطه جنسی دردناک

اگر تست STD مثبت شد چه باید کرد؟

اگر نتیجه آزمایش STI مثبت بود، مهم است که برای درمان با پزشک خود پیگیری کنید. همچنین، مطمئن شوید که به شریک جنسی خود اطلاع دهید، زیرا برخی از بیماری های مقاربتی ممکن است به او منتقل شوند. به عنوان مثال، یک گفتگوی رو در رو ممکن است برای شریک شما مشکل بزرگی نباشد، در حالی که برای برخی دیگر، اگر شریک زندگی شما سابقه پرخاشگری عاطفی یا فیزیکی داشته باشد، ممکن است باعث آسیب شود.

اگر یک مکالمه رو در رو انتخاب کنید، داشتن تحقیقات و منابع مرتبط ممکن است مفید باشد. به این ترتیب، می‌توانید به هر سؤالی پاسخ دهید و درباره مواردی از جمله گزینه‌های درمانی، خطرات، دوره‌های کمون و غیره با همسرتان صحبت کنید.

همچنین در صورت مثبت بودن تست، داشتن طیف گسترده ای از احساسات اشکالی ندارد. این احساسات طبیعی هستند و می توانید در مورد هر گونه نگرانی که ممکن است داشته باشید با پزشک خود صحبت کنید.

سوالات متداول در مورد آزمایش STI

هزینه آزمایش STI چقدر است؟

هزینه های تست STI به عوامل مختلفی بستگی دارد، مانند:

 • جایی که تست میگیرید
 • اگر بیمه دارید
 • چه نوع بیمه ای دارید
 • درآمد شما

برای چه بیماری های مقاربتی باید آزمایش شویم؟

طبق دستورالعمل CDC:

 • هر فرد 13 تا 64 ساله باید حداقل یک بار در طول زندگی خود و همچنین پس از هر تماس احتمالی آزمایش HIV انجام دهد.
 • زنان فعال جنسی زیر 25 سال باید سالیانه از نظر سوزاک و کلامیدیا آزمایش شوند.
 • زنان 25 سال و بالاتر با چندین شریک جنسی یا شریک جنسی مبتلا به STD باید سالانه آزمایش سوزاک و کلامیدیا را انجام دهند.
 • افراد باردار باید از نظر سیفلیس، HIV، هپاتیت B و هپاتیت C و افراد باردار پرخطر در اوایل بارداری از نظر سوزاک و کلامیدیا آزمایش شوند.
 • مردان همجنسگرا فعال از نظر جنسی، مردان دوجنسه یا سایر مردانی که با مردان رابطه جنسی دارند، باید هر 3 تا 6 ماه یک بار آزمایش سیفلیس، کلامیدیا، اچ آی وی و سوزاک انجام دهند.
 • هر کسی که رابطه جنسی را انجام می دهد که می تواند آنها را در معرض خطر عفونت قرار دهد یا کسانی که از تجهیزات تزریق دارو استفاده می کنند باید سالانه آزمایش HIV انجام دهند.

آزمایش STI چقدر طول می کشد؟

مدت زمانی که برای آزمایش STI طول می کشد به نوع آزمایش بستگی دارد. اما اکثر آزمایشات STI برای جمع آوری ادرار، بزاق یا نمونه خون چند دقیقه طول می کشد.

برخی از نتایج STI می توانند 20 دقیقه پس از آزمایش به شما برگردند، در حالی که سایر آزمایشات ممکن است تا 1 هفته برای نتیجه گیری طول بکشد.

آیا تست های STI و STD یکسان هستند؟

اصطلاحات STI و STD اغلب به جای یکدیگر استفاده می شوند، و این دو اساساً یکسان هستند، به جز STD هایی که دارای علائم هستند. به طور خلاصه، همه بیماری های مقاربتی به عنوان STI شروع شدند.

آزمایش STI و STD یکسان است. با این حال، توجه به این نکته مهم است که بیماری های مقاربتی یک دوره کمون دارند. این زمان بین زمانی که آنها را در بدن خود دارید و زمانی که بدن شما آنها را می شناسد است. بنابراین، ممکن است برای تشخیص STI خیلی زود آزمایش بدهید.

آیا می توانم آزمایش STI را برای پریود انجام دهیم؟

طبق برنامه Planned Parenthood، انجام غربالگری برای بیماری های مقاربتی در هر روز از چرخه قاعدگی کاملاً مشکلی نیست.

برخی از تست‌های خانگی توصیه می‌کنند چند روز پس از پریود تست را انجام دهید تا بیماری‌های خاصی را آزمایش کنید، بنابراین اگر از یک محصول خانگی استفاده می‌کنید، حتما دستورالعمل‌های آزمایش را بررسی کنید.

آیا می توانیم خودمان را برای بیماری های مقاربتی آزمایش کنیم؟

برخی از شرکت ها آزمایش های خانگی را برای طیف گسترده ای از عفونت ها ارائه می دهند. تست های آنلاین نیز برای برخی از بیماری های مقاربتی در دسترس هستند، اما همیشه قابل اعتماد نیستند. بررسی کنید تا مطمئن شوید FDAT هر آزمایشی را که خریداری می کنید تأیید کرده است.
بیماری های مقاربتی رایج هستند و آزمایش به طور گسترده ای در دسترس است. بسته به اینکه پزشک شما چه بیماری های مقاربتی را بررسی می کند، آزمایش ها می توانند متفاوت باشند.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha