از امروز اول اردیبهشت و مطابق با مصوبه شورای شهر تهران کرایه تاکسی و قیمت بلیت مترو و اتوبوس افزایش یافت.

آغاز افزایش کرایه‌ها از امروز/ تخفیف مترو برای کدام مسافران است؟

به گزارش سلامت نیوز به نقل از مهر همه ساله و در پایان سال شورای شهر تهران موظف است تا نرخ کرایه‌های ناوگان حمل و نقل عمومی را افزایش دهد که امسال نیز با تصویب اعضای شورای شهر تهران نرخ کرایه‌ها ناوگان حمل و نقل عمومی افزایش داشته است و این افزایش قیمت‌ها از امروز اول اردیبهشت ماه در سراسر پایتخت اجرایی می‌شود.

مطابق با آنچه که اعضای شورای شهر تهران در یکصد و سی و هشتمین جلسه شورای شهر تهران به تصویب رساندند و از امروز نرخ جدید ناوگان حمل و نقل عمومی شامل بلیت مترو و اتوبوس و کرایه تاکسی در شهر تهران اعمال خواهد شد.

قیمت بلیت مترو در سال ۱۴۰۲ چقدر است؟

بر اساس تصمیم اعضای شورای شهر تهران کمترین بهای کارت بلیت مبلغ دار برای مسافران داخل شهری و با مسافت طی شده تا ۲ کیلومتر مبلغ ۲ هزار و ۸۵۰ تومان است یعنی برای ورود به مترو باید بلیت با این قیمت پایه خریداری شود.

همچنین از آنجایی که بهای بلیت مترو به صورت پیمایشی محاسبه می‌شود در صورت پیمایش هر کیلومتر بیشتر، ۱۴۷ ریال به نرخ کرایه اضافه خواهد شد.

همچنین بر اساس مصوبه تصویب شده نرخ کرایه سفرهای با مسافت بالاتر از ۳۴ کیلومتر برای سال ۱۴۰۲ معادل نرخ کرایه سفر با مسافت تا ۳۴ کیلومتر خواهد بود.

علاوه بر تعیین بهای بلیت مترو داخل تهران شورای شهر بهای بلیت مترو هشتگرد و فرودگاه امام خمینی (ره) را نیز تعیین کرده است که بر این اساس مسافران این ایستگاه‌ها باید بدانند از امروز بهای بلیت برای مسافران ایستگاه شهید سپهبد قاسم سلیمانی (هشتگرد) ۸ هزار و ۲۰۰ تومان و برای مسافران ایستگاه فرودگاه امام خمینی (ره) ۱۳ هزار و ۶۵۰ تومان است.

تخفیف مترو برای مسافران

بر اساس مصوبه شورای شهر قیمت انواع بلیت تک‌سفره ۱۰ درصد بیشتر از نرخ کارت بلیت مبلغ دار تعیین شده است اما در مصوبه قیمت بلیت مترو در سال ۱۴۰۲ تخفیفات متنوعی برای شهروندان در نظر گرفته شده است، به‌طوری‌که برای مسافرانی که در ساعات غیر پیک از مترو استفاده کنند، ۱۰ درصد و برای مسافرانی که از حساب کاربری هوشمند شخصی سازی‌شده استفاده کنند نیز ۱۰ درصد تخفیف در نظر گرفته شده است.

میزان افزایش بی‌آرتی و اتوبوس‌های معمولی اعلام شد

علاوه بر قیمت بلیت مترو، بهای بلیت اتوبوس نیز از امروز با رشد مواجه است به طوری که در خطوط اتوبوس تندرو بخش عمومی نرخ پایه ورودیه مبلغ هزار و ۸۰۰ تومان تا پیمایش ۵ کیلومتر است و به ازای هر ۵ کیلومتر ۴۰۰ تومان اضافه خواهد شد.

همچنین در خطوط عادی بخش خصوصی مبلغ ورودیه هزار و ۸۰۰ تومان تا پیمایش ۲ و نیم کیلومتر است که به ازای هر ۲ و نیم کیلومتر ۴۰۰ تومان اضافه خواهد شد.

کرایه تاکسی در سال جدید چگونه محاسبه می‌شود؟

قیمت کرایه خطوط تاکسی نیز از امروز حداقل ۴۵ درصد و حداکثر ۶۰ درصد افزایش خواهد داشت.

البته بر اساس مصوبه شورای شهر به شهرداری تهران اجازه داده می‌شود در مسیرهای دارای شیب تا سقف ۱۰ درصد به کرایه تاکسی‌های خطی اضافه کند همچنین در ساعات اوج ترافیک نیز تا سقف ۲۵ درصد به کرایه‌ها اضافه خواهد شد و ساعات اوج ترافیک توسط شهرداری تهران سازمان حمل و نقل و ترافیک تهران مشخص خواهد شد.

افزایش بهای کرایه ناوگان حمل و نقل عمومی در سال گذشته چقدر بود؟

این در حالی است که بر اساس تصویب اعضای شورای شهر تهران از اول اردیبهشت ۱۴۰۱ نرخ کرایه وسایل حمل و نقل عمومی ۲۵ درصد افزایش داشت و دو نرخ کرایه تاکسی به دلیل شرایط کرونایی دریافت می‌شد اما امسال دیگر کرایه دو نرخی وجود ندارد و رانندگان تاکسی موظف به دریافت یک نرخ کرایه و بر پایه ظرفیت ۴ مسافر هستند.

همچنین در سال گذشته نیز بهای کرایه تاکسی ۳۵ درصد و بهای مترو ۲۵ درصد افزایش داشت.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha