معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی ایران با بیان اینکه ویروس روتا و بیماری که ایجاد می کند خوشبختانه خطرناک و کشنده نیست، گفت: نکته مهم در درمان این بیماری این است که درمان‌های خودسرانه به ویژه آنتی بیوتیک تراپی و درمان‌های آنتی بیوتیکی می‌تواند بیماری را تشدید کند.

آنتی بیوتیک‌تراپی وضعیت روتا ویروس را تشدید می‌کند/ واکسیناسیون این بیماری جزو برنامه های روتین واکسیناسیون در کشور ما نیست

به گزارش سلامت نیوز ایلنا نوشت، «علی مُشکی» معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی ایران در گفت‌وگو با خبرنگار ایلنا درباره شیوع بیماری روتاویروس و هشدار درخصوص طغیان این بیماری در تهران گفت: ویروس روتاویروس یکی از شایع ترین ویروس های بیماری های گوارشی در اطفال است و معمولا این بیماری در کودکان کمتر از 5 سال شایع است. ویروس روتا و بیماری که ایجاد می‌کند، خوشخبتانه کشنده نیست، اما علائم غالب مانند سایر بیماری های گوارشی اسهال و استفراغ است و افرادی که به مراکز درمانی مراجعه کرده‌اند این علائم را دارا بودند.

وی با بیان اینکه این بیماری خطرناک نیست، ادامه داد: البته ممکن است موارد مبتلا به آن زیاد باشد و با توجه به اینکه استفراغ و اسهال از علائم شایع این بیماری است، اگر به موقع به این کودکان رسیدگی نشود، به دلیل کمبود آبی که این کودکان پیدا می‌کنند ممکن است در خطر باشند، البته این بیماری کشنده نیست. این بیماری درمان اختصاصی ندارد و درمانهایی که برای آن استفاده می‌شود درمان نگهدارنده است، اما این نکته بسیار اهمیت دارد که در مراحل اولیه بیماری کودک، به پزشک مراجعه شود.

معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی ایران تصریح کرد: با تشخیص پزشک درمان اولیه این بیماری که بیشتر موضوع مایع درمانی است آغاز شود. نکته مهم در درمان این بیماری این است که درمان های خودسرانه به ویژه آنتی بیوتیک تراپی و درمانی های آنتی بیوتیکی می‌تواند بیماری را تشدید کند و خانواده باید نسبت به این موضوع در عین اینکه نیاز به نگرانی خاصی هم وجود ندارد آگاه باشند و با بروز علائم به پزشک مراجعه کرده و در صورتی که این بیماری توسط پزشک تشخیص داده شد درمان به موقع را شروع کرده تا در روند بهبودی بیمار تسریع شود.

مشکی با اشاره به روش انتقال روتاویروس گفت: روش انتقال این بیماری مانند سایر بیماری های گوارشی است و رعایت بهداشت و شست و شوی دست‌ها بسیار مهم است و کمک می‌کند که انتقال بیماری را کاهش دهد.

وی درباره واکسیناسیون این بیماری گفت: در بسیاری از کشورها واکسیناسیون روتین این بیماری انجام می‌شود، اما با توجه به هزینه‌هایی که وجود دارد و میزان سرایت آن، واکسیناسیون این بیماری جزو برنامه های روتین واکسیناسیون در کشور ما نیست. البته واکسن آن موجود است و در دو نوبت دو و چهارماهگی به کودکان تزریق می‌شود.

معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی ایران با بیان اینکه آندمی این بیماری هر ساله در کشور ما اتفاق می‌افتد و چیز جدیدی نیست، گفت: با توجه به اینکه در فصل گرما شاهد بیماری های مختلف گوارشی هستیم و این علائم در بیماری های مختلف ویروسی گوارشی تقریبا یکسان است تشخیص و افتراق آن هم کمی ممکن است مشکل باشد و ممکن است فکر کنند که با یک بیماری گوارشی معمول مواجه هستند و به پزشک مراجعه نکنند و از همین رو پیشنهاد می‌کنیم که در صورت بروز علائم به ویژه اسهال شدید حتما به پزشک اطفال مراجعه کنند تا درمان های اولیه شروع شود و کودک به دلیل از دست دادن آب بدن با مشکل مواجه نشود. با شروع درمان تقریبا اطمینان داریم که این بیماری خطرناک نیست و قابل درمان است.

مشکی در پاسخ به این سؤال که آیا در سایر استان های کشور آیا این مشکل به صورت اپیدمی وجود دارد، گفت: هنوز آمار دقیقی از سایر استان‌ها نداریم، اما با توجه به اینکه در تهران و در بیمارستان حضرت علی اصغر که یکی از بیمارستان های اصلی و تخصصی در زمینه اطفال است موارد قطعی ابتلا به این ویروس ثبت شده است قطعا این بیماری ممکن است در سایر مناطق نیز وجود داشته باشد، اما باتوجه به اینکه علائم این بیماری مشابه سایر بیماری های گوارشی است ممکن است به تشخیص قطعی این بیماری نرسیده باشند، اما با توجه به اینکه این بیماری درمان اختصاصی ندارد مهم این است که بیمار سریعا به پزشک مراجعه کرده و مایع درمانی شروع شود، اما همانطور که عرض کردم این بیماری کشندگی ندارد و جای هیچ گونه نگرانی در این زمینه وجود ندارد با توجه به اینکه دفع مایعات در این بیماری زیاد است باید در اسرع وقت کارهای درمانی توسط پزشک انجام شود و درمان های خودسرانه در خصوص آن انجام نشود به ویژه درمان های آنتی بیوتیکی بیجا می‌تواند باعث تشدید بیماری شود.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha