چهارشنبه ۲۰ اردیبهشت ۱۴۰۲ - ۱۷:۰۰
کد خبر: 355028

انسان مدرن ژن شکل بینی را از نئاندرتال ها به ارث برده است.

شکل دماغ‌تان را از کی به ارث برده‌اید؟!

به گزارش سلامت نیوز به نقل از فرارو از rahnamato، نتیجه پژوهشی تازه نشان می دهد که انسان مدرن ژن شکل بینی اش را از نئاندرتال ها به ارث برده است.

ژن ATF3 که باعث بینی بلندتر (از بالا به پایین) می شود ممکن است محصول انتخاب طبیعی بوده باشد زیرا انسان های باستان پس از ترک آفریقا با آب و هوای سردتر سازگار شدند. این نتیجه پژوهشی است که بر روی شش هزار فرد از قاره امریکای لاتین انجام شده است.

دکتر "آدیکاری" پژوهشگر دانشگاه کالج لندن و دانشگاه اوپن که نویسنده اصلی مقاله مرتبط با این بررسی بوده می گوید:"ما در بازه زمانی 15 سال اخیر از زمانی که ژنوم نئناندرتال ها توالی یابی شده توانسته ایم یاد بگیریم که اجدامان ظاهرا با نئاندرتال ها آمیخته شده بودند و برای مان بخش های کوچکی از DNA آنان را باقی گذاشته اند".

او می افزاید:" در اینجا متوجه می شویم که برخی از DNA به ارث رسیده از نئاندرتال ها بر شکل صورت مان تاثیر گذاشته است. این ویژگی برای اجدادمان مفید بوده زیرا برای هزاران نسل انتقال یافته است".

دکتر آدیکاری و همکاران اش برای انجام این پژوهش از داده های 6486 داوطلب در سرتاسر آمریکای لاتین از نژادهای اروپایی، بومی آمریکا و آفریقایی استفاده کردند. آنان از پنج کشور امریکای لاتین یعنی برزیل، کلمبیا، شیلی، مکزیک و پرو انتخاب شده بودند.

پژوهشگران اطلاعات ژنتیکی شرکت کنندگان را با عکس های چهره شان مقایسه کردند و به طور خاص به نگاه کردن به فواصل بین نقاط صورت شان مانند نوک بینی یا لبه لب ها توجه کردند تا مشاهده کنند که چگونه ویژگی های مختلف صورت با وجود نشانگرهای ژنتیکی مختلف مرتبط هستند.

آنان 33 ناحیه ژنومی مرتبط با شکل صورت را شناسایی کردند که 26 ناحیه از آن نواحی را در مقایسه با داده‌ های سایر قومیت ‌ها با استفاده از شرکت ‌کنندگان در شرق آسیا، اروپا یا آفریقا تکرار کرده و انطباق دادند. دانشمندان به طور خاص در یک منطقه ژنومی به نام ATF3 دریافتند که بسیاری از افراد در مطالعه خود با اصل و نسب بومیان آمریکا و همچنین افراد دیگر با اجداد آسیای شرقی از گروهی دیگر دارای مواد ژنتیکی در این ژن هستند که از نئاندرتال ها به ارث رسیده و در افزایش ارتفاع بینی نقش داشته است.

هم چنین، آنان دریافتند که این ناحیه ژنی دارای نشانه ‌هایی از انتخاب طبیعی است که نشان می ‌دهد برای حاملان ماده ژنتیکی مزیتی به همراه دارد.

مدت ها گمانه زنی می شد که شکل بینی ما توسط انتخاب طبیعی تعیین شده است. از آنجایی که بینی مان می تواند به ما در تنظیم دما و رطوبت هوایی که در آن تنفس می کنیم کمک کند شکل بینی های متفاوت ممکن است برای آب و هوای متفاوتی که اجداد مان در آن زندگی می کردند مناسب تر باشد.

بررسی اخیر نشان داد ژنی که شناسایی شده احتمالا از نئاندرتال ها به ارث رسیده تا به انسان ها در سازگاری با آب و هوای سردتر کمک کند چرا که اجدادمان از آفریقا با آب و هوایی گرم تر مهاجرت کرده بودند.

در اکثر مطالعات ژنتیکی در مورد تنوع انسانی ژن های اروپایی ها مورد بررسی قرار گرفته اند. در نتیجه، مطالعات تازه صورت گرفته از آن جهت که بر روی شرکت کنندگان از امریکای لاتین بررسی انجام داده باعث می شود دامنه یافته های مطالعات ژنتیکی گسترش یافته و به دانشمندان کمک می کند تا ژنتیک تمام انسان ها را بهتر درک کنند. نتیجه این پژوهش به تازگی در نشریه Communications Biology منتشر شده است.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha