لباس فرم پرستاران تغيير مي‌كند

۱۳۸۶/۰۲/۲۴ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 3556
لباس فرم پرستاران تغيير مي‌كند

به گزارش سلامت نیوز به نقل ازفارس، اعظم گيوري امروز در نشست خبري در وزارت بهداشت پس از اعلام اين خبر توسط معاون سلامت وزارت بهداشت، در تشريح آن گفت: برنامه ريزي و كار كارشناسي براي استاندارد سازي يونيفرم و پوشش پرستاران در مراكز درماني آغاز شده است و براي اين كار با توجه به اينكه پرستار در چه منطقه‌اي و در چه بخشي كار مي‌كند، رنگ و شكل يونيفرم او تعريف مي‌شود.
وي اضافه كرد: براي مثال ممكن است روپوش پرستاران در بخش اطفال به رنگ صورتي يا گلدار باشد كه شبيه لباس خانه باشد و براي كودكان فضاي خانه را تداعي كند.
گيوري همچنين به تشريح برنامه هاي وزارت بهداشت براي پرستاران پرداخت و گفت: سال گذشته افزايش 35 درصدي حق سختي كار پرستاران و اجراي مصوبه ارتقاي مسير شغلي براي 100درصد پرستاران را داشتيم و امسال نيز ساير مطالبات پرستاران در وزارت بهداشت پيگيري مي‌شود.
گيوري گفت: 70 درصد پرسنل پرستاري خانمها هستند كه تعداد زيادي از آنها سرپرست خانوار هستند و بايد مزاياي ويژه‌اي داشته باشند كه به دنبال تدوين دستور العمل خاصي براي اين پرستاران هستيم.
وي همچنين از تدوين طرح پرستار رابط بيمار و بيمارستان و پرستار مشاور در منزل خبر داد كه در صورت تصويب آن در وزارت بهداشت اجرايي مي‌شود.
وي افزود: آيين نامه آموزش مداوم پرستاران تدوين شده و به زودي با همكاري معاونت آموزش وزارت بهداشت اجرايي مي‌شود، همچنين با مكاتباتي كه با سازمان مديريت و برنامه‌ريزي داشتيم قرار شده تا عنوان كارشناسي در حكم كارگزيني پرستاران قيد شود كه مراحل قانوني اين توافق در حال انجام است.
گيوري گفت: لايحه كاهش ساعت كاري پرستاران نيز در حال تدوين است كه به زودي براي تصويب نهايي و ارائه به مجلس آماده مي‌شود، بر اساس اين لايحه ساعت كاري پرستاران كه اكنون براي همه 44 ساعت است با افزايش سنوات كاري به مرور كاهش مي‌يابد.
مدير كل دفتر پرستاري وزارت بهداشت اضافه كرد:‌ از مسئولان وزارت بهداشت نيز خواسته‌ايم با تغيير و اصلاح قانون كار زمينه اجراي مصوبه سخت و زيان آور بودن حرفه پرستاري را براي پرستاران شاغل در بخش خصوصي فراهم كنند كه اين كار با همكاري وزارت بهداشت در جريان است.
وي گفت: نگاه ما به مسائل پرستاران نگاه علاج جويان و حل مشكلات است اما اين مشكلات يك شبه به وجود نيامده و يك شبه نيز نمي توان همه آنها را حل كرد و نيازمند زمان است.
گيوري همچنين از صدور پروانه كار براي پرستاران مقاطع كارشناسي ارشد و دكترا براي اولين بار در سال جاري خبر داد و گفت:‌ اخذ پروانه كار در سالهاي آينده براي همه پرستاران اجباري خواهد شد و اين كار به اعتبار شغلي آنها در داخل و خارج كشور كمك مي‌كند.
وي ادامه داد:‌ براي كاهش فاصله آموزش و كار درماني پرستاران شوراي هماهنگي پرستاري تشكيل شده كه به صورت شبكه‌اي در سراسر كشور در همه دانشگاههاي علوم پزشكي فعال مي‌شود.
وي گفت: براي توانمند سازي پرستاران سال گذشته دوره 6 روزه پرستاري ايدز و دوره 36 روزه پرستاري بحران را در دانشگاه شهيد بهشتي تهران اجرا كرديم و امسال نيز دوره هاي مختلفي براي پرستاري سرطان، پرستاري بخش NICU و اورژانس در تعدادي از دانشگاههاي علوم پزشكي خواهيم داشت كه اين آموزشها به صورت شبكه‌اي به ساير پرستاران منتقل مي‌شود.
وي اضافه كرد:‌ نرم افزاري نيز براي ارزيابي كادر پرستاري و تعيين آمار پرستاران طراحي شده كه از امسال كار با آن اجرايي مي‌شود.

 

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.89277s, 18q