10 هزار معتاد تزريقي خطرناك امسال درمان مي‌شوند

۱۳۸۶/۰۲/۲۴ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 3557
10 هزار معتاد تزريقي خطرناك امسال درمان مي‌شوند

محمدرضا جهاني در گفت و گو با خبرگزاري فارس،‌افزود:‌ براي درمان اين معتادان تجهيز مراكز درمان معتادان با روش درمان جايگزين با متادون براي تغيير روش اعتياد آنها از تزريقي به خوراكي با محوريت وزارت بهداشت و بهزيستي در دستور كار است اما در مورد معتاداني كه داوطلبانه براي درمان اقدام نكنند پليس وارد عمل مي‌شود.
وي ادامه داد: درمان پليس مدار يك روش ابداعي نيست بلكه يك روش تاريخي است كه در نقاط مختلف دنيا اجرا شده است و موفقيت نسبي داشته است زيرا هنگامي كه معتاد خودش براي درمان وارد عمل نمي‌شود بايد نيرويي مانند پليس وارد شود تا او را مجبور به درمان و مصرف دارو كند.
جهاني اضافه كرد: اگر پليس وارد نشود چه كسي مسئول ناامني و مخاطرات بعد از اعتياد اين معتادان خطرناك است، پليس مي‌تواند با در دست داشتن اطلاعات لازم از معتادان از جمله آدرس محل زندگي او به مجرد اينكه معتاد به موقع براي درمان مراجعه نكرد او را دستگير و براي ادامه درمان ارجاع دهد.
وي گفت: لازم نيست براي هر معتاد يك مامور داشته باشيم، پليس به صورت منطقه‌اي عمل مي‌كند و اكنون كه مسئوليت اين كار را به عهده گرفته است حتما توانمندي خود را براي اجراي اين كار در نظر گرفته است.
جانشين دبير كل ستاد مبارزه با مواد مخدر اضافه كرد: پليس در مرحله اول معتادان را براي درمان به مراكز درمان اعتياد ارجاع مي‌دهد اما اگر معتاد به درمان جواب نداد، در مرحله دوم نوع برخورد متفاوت خواهد بود و معتاد را به مركز اردوگاهي مي‌برند.
جهاني اضافه كرد: معتاداني كه به اردوگاهها فرستاده مي‌شوند ابتدا سم زدايي و سپس تحت روان درماني قرار مي‌گيرند و به تشخيض پزشكان و روانپزشكان اردوگاه ممكن است بين 3 هفته تا 3 ماه در اين مراكز نگهداري شوند و بعد كه آمادگي ادامه درمان را پيدا كردند ديگر نيازي به نگهداري آنها نيست.
وي گفت: اعتياد يك بيماري مزمن، پيش رونده و عود كننده است و ما مي‌دانيم كه درصد قابل توجهي از معتادان پس از شروع درمان دوباره به مصرف مواد مخدر رو مي‌آورند ولي چاره‌اي جز اين نداريم كه از يك جا درمان معتادان را بر اساس پروتكلهاي درماني وزارت بهداشت شروع كنيم.
جهاني اضافه كرد: بخش اعظم معتادان به خصوص معتادان خطرناك فقير هستند اما تعداد قابل توجهي از آنها نيز افراد متمولي هستند و در صورت ترك اعتياد مي‌توانند خودشان به عنوان متولي، براي ترك اعتياد تعداد ديگري از معتادان در قالب NGO وارد عمل شوند و در اين زمينه نيز ارتقاي سطح آگاهي مردم براي ترويج فرهنگ كاهش آسيب و افزايش مراكز درمان معتادان از جمله برنامه‌هاي ستاد مبارزه با مواد مخدر است.
وي گفت: اردوگاههاي نگهداري معتادان امسال در 10 استان كشور ايجاد مي‌شوند كه اكنون نام همه استانها را به خاطر ندارم ولي به جز اردوگاه شفق تهران كه بين 500 تا 700 نفر ظرفيت دارد، در كرمان، بندر عباس، كرمانشاه، گيلان و چند استان ديگر هم امسال اردوگاه نگهداري معتادان را خواهيم داشت.

 

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.70019s, 18q