​​​​​​​ مدیر سلامت محیط و کار معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان گفت: استفاده از مواد دخانیات در بین نوجوانان و جوانان گسترش یافته و این یک خطر جدی برای جامعه محسوب می شود که باید آن را جدی گرفت.

ثبت بیش از ۶۰ هزار مرگ سالانه ناشی از مصرف دخانیات در ایران 

به گزارش سلامت نیوز، عیدی در گفت و گو با ایسنا، با اشاره به برنامه ریزی و تدوین برنامه عملیاتی ۴ ساله در راستای پیشگیری از ابتلا به دخانیات و آگاه سازی عمومی مردم از معضلات فردی خانوادگی و اجتماعی و اقتصادی، اظهار کرد: بیش از ۶۰ هزار مرگ سالانه ناشی از مصرف دخانیات در کشور ایران برآورد شده است و اگر روند آن کنترل نشود نه تنها میزان مرگ و میر ناشی از این معضل چندین برابر خواهد شد بلکه سایر آسیب های اجتماعی نیز به تبع آن افزایش می یابد.

وی تصریح کرد: متاسفانه استان هرمزگان از نظر شیوع مصرف دخانیات بین استان های کشور بالا است، بنابراین باید خانواده‌ها و سازمان‌های مردم نهاد و آموزش پرورش باید به شکل ویژه ورود پیدا کنند و با این معضل بصورت جدی مقابله کنند.

عیدی با اشاره به اینکه سالانه ۸ میلیون نفر در جهان به دلیل مصرف دخانیات جان خود را از دست می دهند که ۲.۱ میلیون نفر آن افرادی هستند که در معرض مواجهه با دود حاصل از مصرف دیگران قرار می گیرند، عنوان کرد: شایع ترین سرطان‌ها ناشی از مصرف دخانیات شامل سرطان خون، لوزالمعده، کبد، زبان، مری معده، ریه و دهان است.

مدیر سلامت محیط و کار معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان در پایان خاطرنشان کرد: ۹ نفز از ۱۰ نفری که به دلیل سرطان ریه فوت می کنند، مصرف کننده دخانیات هستند.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha