دانشمندان دوربینی به شکل قرص با کنترل از راه دور برای تشخیص مشکلات گوارشی ساخته اند

کپسول آندوسکوپی با قابلیت کنترل از راه دور

به گزارش سلامت نیوز به نقل از ان گجت، آندوسکوپ‌هایی به شکل کپسول ویدیویی قابل بلع مدتی است که اختراع شده اند، اما آن‌ها به شدت محدود بوده و توسط پزشکان قابل کنترل نیستند و برای حرکت کاملاً بر نیروی جاذبه و سیستم گوارشی متکی هستند.

همانطور که توسط دانشکده پزشکی و علوم بهداشت GW اعلام شده است، ممکن است محققان به تازگی با توسعه یک کپسول قرص شکل که امکان کنترل از راه دور را فراهم می کند، این محدودیت را برطرف کرده باشند.

این فناوری به پزشکان این امکان را می‌دهد که یک کپسول ویدئویی مینیاتوری به نام NaviCam را در سراسر سیستم گوارشی هدایت کنند تا نواحی که با مشکل روبرو شده اند را تجسم کرده و از آن عکس‌برداری کنند و جایگزینی بالقوه برای آندوسکوپی سنتی ارائه دهد.

این وسیله از آهنربای خارجی و جوی استیک های سبک بازی ویدیویی برای حرکت استفاده می کند.

بیشتر بخوانید: فردابانک، نئوبانک هوشمند

اندرو ملتزر، پروفسور اورژانس در دانشکده پزشکی و علوم بهداشتی GW در GW می گوید: «آندوسکوپی سنتی یک روش تهاجمی برای بیماران است، البته به دلیل نیاز به بیهوشی و مرخصی از کار نیز هزینه بر است. کپسول های کنترل شده مغناطیسی می توانند به عنوان یک راه سریع و آسان برای غربالگری مشکلات سلامتی در دستگاه گوارش فوقانی مانند زخم یا سرطان معده استفاده شوند.»

این فناوری هنوز در مرحله آزمایش است اگرچه نتایج مثبت بوده است.

ملتزر و همکارانش در شرکت فناوری پزشکی AnX Robotica مطالعه‌ای را با ۴۰ نفر انجام دادند و دریافتند که پزشکان می‌توانند با دقت ۹۵ درصد تجسم موفق کپسول را به تمام قسمت‌های اصلی معده کنترل کنند.

این بیماران همچنین تحت یک آندوسکوپی سنتی قرار گرفتند تا تأیید شود که دوربین هیچ ضایعه پرخطری را از دست نداده است.

مزایای بالقوه برای بیماران متفاوت است، زیرا دوربین برای تشخیص خونریزی، التهاب و ضایعات طراحی شده است. همچنین می تواند به طور خودکار فیلم ها و تصاویر را برای بررسی بیشتر به خارج از سایت منتقل کند.

مطالعات رسمی نشان می دهد که استفاده از این کپسول هیچ خطری برای سلامتی ندارد، اگرچه این فناوری اجازه بیوپسی را نمی دهد، زیرا در داخل بدن تخریب می شود.

محققان خاطرنشان می کنند که این برنامه آزمایشی هنوز در مراحل اولیه است و «آزمایی بسیار گسترده تر با بیماران بیشتر» در آینده باید انجام بگیرد.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha