رئیس مرکز بهداشت زاهدان گفت: متاسفانه در روزهای گذشته شاهد مواردی از ابتلا به بیماری‌های مشترک انسان و حیوان مخصوصا تب کریمه کنگو در زاهدان بودیم.

کنگو جان یک شهروند زاهدانی را گرفت

به گزارش سلامت نیوز به نقل از ایسنا، سید محمود فاطمی افزود: این بیماری عمدتاً از طریق تماس فرد با ترشحات، بافت و خون آلوده دام ذبح شده منتقل می شود.وی بیان کرد: علائم این بیماری غالباً به صورت تب و لرز، سردرد شدید، درد پشت و کمر، خونریزی زیر پوستی و گیجی در فرد بیمار ظاهر می‌شود.

رئیس مرکز بهداشت زاهدان در ادامه تاکید کرد: از شهروندان عزیز که قصد انجام سنت الهی ذبح در روزهای عید سعید قربان را دارند خواستار رعایت شیوه نامه های بهداشتی در خصوص پیشگیری از این بیماری هستیم.

فاطمی خاطرنشان کرد: خرید و ذبح دام در مراکز تحت نظارت دامپزشکی انجام شود، به هیچ وجه دام در منازل و معابر عمومی ذبح نگردد، افرادی که دام را ذبح می کنند از وسایل حفاظت کننده مانند دستکش، چکمه و لباس مناسب استفاده نمایند، از مصرف جگر تازه یا گوشت تازه به صورت خام یا نیم پز خودداری گردد.

مدیر کل دامپزشکی استان سیستان و بلوچستان نیز گفت: دستیابی به امنیت غذایی با کاهش عوامل خطرساز ناشی از بیماریهای واگیر دامی و مشترک ، بهبود شاخص های بهداشتی جامعه از طریق مداخله و حضور موثر در نظام سلامت با کنترل بیماریهای قابل انتقال بین انسان و دام و بیماری از مأموریت های اصلی دامپزشکی است.

غلامرضا سرگزی افزود: تقارن عید سعید قربان در فصل گرما و زمانی که بیشترین احتمال برای شیوع و انتشار بیماری ها علی‌الخصوص تب کریمه کنگو، بنابراین نیازمند دقت بیشتری در رعایت نکات و موارد بهداشتی برای پیشگیری از ابتلا به این بیماری است.

وی بیان کرد: دامپزشکی استان با تشکیل و ساماندهی ۲۶ اکیپ ثابت و ۳۶ اکیپ سیار نظارت بهداشتی و شرعی متشکل از ۳۱دکتر دامپزشک، ۶۷ بازرس بهداشت گوشت و ۱۵ناظر شرعی آماده ارائه خدمات شرعی و بهداشتی در خصوص سؤالات و مشکلات مردم در خصوص تهیه، ذبح و اطمینان از سلامت گوشت قربانی در عید سعید قربان هستند.

سرگزی اظهار کرد: مردم می توانند با مراجعه به این اکیپ ها و یا از طریق مراجعه حضوری به ادارات دامپزشکی و همچنین تماس با سامانه ۱۵۱۲ سوالات، پیشنهادات و انتقادات خود را مطرح کنند.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha