در حالی که هنوز انتخابات سازمان نظام پرستاری برگزار نشده است اختلافات و دعوای میان سازمان نظام پرستاری به عنوان سازمان صنفی پرستاران و وزارت بهداشت به عنوان ناظر انتخابات بر سر نتایج این انتخابات بالا گرفته است. از یک طرف سازمان نظام پرستاری در بیانیه ای مدعی ایجاد تیم انتخاباتی از سوی وزارت بهداشت و صرف بودجه این وزارتخانه در انتخابات مذکور شده و از طرف دیگر وزارت بهداشت هم در بیانیه ای ضمن رد ادعاهای سازمان نظام پرستاری تاکید کرده سیاست وزارت بهداشت رعایت بیطرفی و قانونمداری است و دخالتی در حمایت یا ایجاد محدودیت برای نامزدها ندارد.

بودجه وزارت بهداشت صرف دخالت در انتخابات نظام پرستاری/وزارت بهداشت تکذیب کرد

به گزارش سلامت نیوز، روز گذشته سازمان نظام پرستاری در بیانیه‌ای نسبت به وجود شائبه‌هایی در ایجاد تیم انتخاباتی توسط وزارت بهداشت در آستانه برگزاری ششمین دوره انتخابات نظام پرستاری هشدار داد.

متن کامل این بیانیه به شرح زیر است:

ضمن سلام و درود بر جامعه فرهیخته پرستاری و تبریک اعیاد قربان و غدیر، لازم است در جهت روشنگری نکاتی را در خصوص عملکرد وزارت بهداشت در آستانه برگزاری ششمین دوره انتخابات هیأت‌مدیره‌های نظام پرستاری و شورایعالی نظام پرستاری کشور بیان نماییم.

متأسفانه در این دوره شاهد اتفاقات عجیب، باورنکردنی و کاملا غیرقانونی توسط مجری و ناظر انتخابات نظام پرستاری، یعنی وزارت بهداشت هستیم.

آنچه در هفته‌ها و ماه‌های گذشته توسط وزارت بهداشت در خصوص روند اجرای ششمین دوره انتخابات نظام پرستاری صورت گرفته، یک بدعت غیرقانونیِ آشکار می‌باشد که باعث می‌شود فرآیند صحیح انتخابات جامعه پرستاری با چالش جدی مواجه شود و موجبات نگرانی گروه‌های مختلف پرستاری و فعالین صنفی را ایجاد نموده است.

شائبه ایجاد تیم انتخاباتی توسط مدیران وزارت بهداشت که این روزها در فضای مجازی بسیار مطرح شده است و خبر هایی مبنی بر حمایت از این تیم و برگزاری جلسات انتخاباتی در وزارتخانه و هزینه‌های وزارتخانه در این راه و دخالت کارکنان وزارتخانه در ساعات اداری و استفاده از امکانات وزارتخانه برای تماس با رؤسای هیأت‌مدیره‌های نظام پرستاری و دادن وعده، تطمیع و تهدید آنان، همگی برخلاف قانون بوده و شأن وزارتخانه را به عنوان مجری بیطرف و ناظر بر سلامت انتخابات، کاملا خدشه‌دار نموده است و اعتماد و اطمینان از برگزاری سالم انتخابات را با چالش جدی مواجه کرده و نگرانی‌های جدی را در ذهن پرستاران برای آینده حرفه ایجاد نموده است.

در زمانی که نظام سلامت کشور با چالش‌های جدی در حوزه دارو مواجه است، بیماران صعب‌العلاج، بیماران خاص و خانواده‌های آنان با مشکلات جدی برای تأمین هزینه‌های درمان بیماران خود مواجه می‌باشند و در زمانی که با عدم استخدام نیروهای پرستاری و سایر کارکنان درمانی و همچنین عدم توجه به مشکلات معیشتی، نارضایتی‌های زیادی را برای کارکنان وزارتخانه و نظام سلامت کشور ایجاد نموده است، شاهد رفتار و عملکردی فراقانونی از وزارتخانه هستیم و در چنین شرایطی و بدون توجه به این مشکلات، وزارت بهداشت همت خود را برای مداخله و مهندسی انتخابات نظام پرستاری معطوف نموده و تلاش دارد سازمان صنفی و حرفه‌ای و مردمی را در سیطره خود در بیاورد.

در این شرایط بسیاری بر این اعتقاد هستند که تأخیر در برگزاری انتخابات نظام پرستاری، تعلل در اجرای صحیح قانون تعرفه‌گذاری خدمات پرستاری یک نوع گروکشی وزارت بهداشت برای تعیین نتیجه ششمین دوره انتخابات نظام پرستاری کشور می‌باشد.

سازمان نظام پرستاری به عنوان نماینده قانونی پرستاران و در جهت صیانت از حقوق حقه جامعه پرستاری و عمل به وظایف ذاتی خود و در جهت مبارزه با این رویه خطرناک و بدعت‌آور، لازم و واجب می‌داند برخورد قانونی با این ساختارشکنی غیرقانونی توسط وزارت بهداشت نماید و به همین دلایل شکایت خود را بابت این قانون‌شکنی‌ها به مراجع ذی‌صلاح در هر سه قوه اعلام نموده و خواهد نمود و از مراجع مسئول خواستار نظارت بر حُسن اجرای برگزاری فرآیند انتخابات به صورت کاملا سالم و همچنین برخورد با متخلفین در هر رده‌ای است.

مستندات و ادله کافی در این زمینه موجود است و در صورت لزوم برای مراجع ذی‌صلاح ارسال خواهد شد.

رد ادعای سازمان نظام پرستاری از سوی وزارت بهداشت

به گزارش سلامت نیوز، در پی انتشار این خبر، مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در پی ادعاهای مطرح شده از سوی سازمان نظام پرستاری و انتشار آن در رسانه ها پیرامون ششمین دوره انتخابات هیأت‌مدیره‌های نظام پرستاری و شورای عالی نظام پرستاری، ضمن رد و تکذیب ادعاهای مذکور بیانیه ای منتشر کرد.

متن بیانیه شرح زیر است:

سیاست وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، رعایت کمال بیطرفی و قانونمداری در انتخابات های صنفی مرتبط با نظام سلامت است و اهتمام این وزارتخانه بر آن است که مراقبت شود تا در برگزاری انتخابات هایی از این دست رفتار شائبه انگیزی صورت نگیرد.

آنچه برای وزارت بهداشت اصل است، آن است که همه انتخاباتهای مرتبط، با سلامت و رقابت برگزار شود و قطعا و یقینا این وزارتخانه به عنوان ناظر انتخابات، دخالتی در امور مربوط به نامزدها و حمایت یا ایجاد محدودیت برای آن‌ها نخواهد داشت.

در عین حال از ذینفعان نظام های صنفی انتظار می رود ضمن التزام به مقررات و آداب رقابت صنفی و حرفه ای، چنانچه تخلفی از فرد یا گروهی در فرایند مذکور مشاهده کردند، مراتب را با ارائه اسناد و مدارک به کمیته بازرسی انتخابات ارسال کنند تا مورد رسیدگی قرار گیرد.
بدیهی است جز راهکارهای عقلانی و قانونمدارانه فوق، بیانیه نویسی با رویکرد کلی، شعار گونه و تؤام با اتهام و افترا به نهادهای رسمی ناظر و دستگاه های اجرایی در هر انتخاباتی با فرهنگ رقابت و مشارکت ناسازگار بوده و یادآور رفتار کسانی است که پیش از انتخابات خود را بازنده و ناگزیر از برهم زدن میز رقابت می بینند.
ناگفته پیداست که در جریان انتخابات نظام های صنفی حوزه سلامت نیز همچون هر انتخابات دیگر، افترا به هر شخص حقیقی و حقوقی از جمله ناظر انتخابات، نقض مقررات موضوعه و واجد ضمانت اجرای قانونی خواهد بود.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha