15روش در تصميم گيري منطقي

۱۳۸۶/۰۲/۲۵ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 3578
15روش در تصميم گيري منطقي

تصميمات، زندگي ما را شکل مي‌دهد، ما از طريق انتخاب‌ها و تصميم‌هايمان قدرت مي‌گيريم.

تصميم‌گيري قضاوت و انتخاب بين دو يا چند چيز و يا راه حل است که هرکس در زندگي شخصي و محيط کار و اجتماع خود با هر مقام و مسووليتي که باشد انجام مي‌دهد و گاه مي‌تواند بسيار مهم و حياتي باشد. تصميم‌گيري نشانه‌ي رشد و بلوغ و مسئوليت پذيري افراد است. تصميم‌گيري درست و سنجيده موجب شادي و احساس موفقيت در فرد شده و سازگاري و اعتماد به نفس او را افزايش مي‌دهد و اين حالت نه تنها در تصميم‌گيرنده، بلکه در اطرافيانش اثر مثبت گذاشته و بهداشت رواني فرد و اعضاي خانواده را تامين مي‌کند.تصميم‌گيري هنر و شاخص مهمي براي شناخت رشد عقلي، عاطفي، اجتماعي و رواني افراد مي‌باشد، کساني که به چنين رشدي نرسيده باشند، احتمال بيشتري وجود دارد که اجازه دهند ديگران براي آنان تصميم‌گيري کنند.

 از آن جايي که تصميم‌گيري خود از مهارت‌هاي زندگي محسوب مي‌شود، در اين مقاله به 15 راهکاردر تصميم‌گيري درست و منطقي اشاره مي‌نماييم.

 راهکارهاي تصميم‌گيري درست و منطقي:

1- در تصميم‌گيري بهتر است با افراد آگاه، متخصص و با تجربه مشورت نماييم.

2- در مورد تصميمات گروهي يا خانوادگي بهتر است نظر تمامي افراد گروه را نيز جويا شويم.

3- براي اين که تصميم گيرنده‌ي خوبي باشيم، سعي کنيم خود آگاهي خود را افزايش دهيم.

4- در مورد مسائل شخصي با حفظ و تقويت اعتماد به نفس، اجازه ندهيم ديگران براي ما تصميم بگيرند.

5- مسئوليت پيامدهاي تصميم خود را شخصاً برعهده بگيريم.

6- با مديريت و کنترل هيجان‌هاي خود تصميمات منطقي‌تري بگيريم. همان طور که حضرت علي‌(ع) فرمودند: «هنگام خشم، نه تصميم، نه تنبيه، نه دستور».

7- در تصميم‌گيري‌هاي خود به تمام جوانب موضوع توجّه کنيم.

8- سعي کنيم قبل از اجراي تصميم خود پيامدهاي مثبت و منفي آن را بررسي کنيم و امتياز بدهيم.

9- نگاه مثبت، توأم با تفکّر و شناخت باعث مي‌شود که تصميم‌هاي درست‌تر و منطقي‌تر بگيريم.

10- فرصت تصميم‌گيري را از ديگران به ويژه فرزندانمان دريغ نکنيم و به آن‌ها اجازه دهيم در مسائل مربوط به خودشان تمرين تصميم‌گيري داشته باشند.

11- شهامت تصميم‌گيري را در خود و ديگران تقويت کنيم.

12- به عوامل موثر در تصميم‌گيري مانند اطلاعات درست، تأثير فشار گروه‌ها و دوستان، هنجارهاي (جامعه، فرهنگ، مذهب)، رسانه‌هاي جمعي و ... توجّه نماييم.

13- به منظور جلب توجّه فرزندان به پيامدهاي هر تصميم‌گيري در مورد برخي از مخاطره آميزترين تصميم‌هاي دوره‌ي نوجواني با آن‌ها گفتگو کنيم.

14- هدف‌گذاري در زندگي، مقدّمه‌ي تصميم‌گيري است. به عبارت ديگر افرادي که اهداف کوتاه و بلند مدّت خود را در کليه‌ي شئونات زندگي مشخص کرده باشند، راحت‌تر و مناسب‌تر تصميم‌ مي‌گيرند.

15- مطالعه‌ي زندگي‌نامه‌ي انسان‌هاي موفّق در عرصه‌ي علم و ادب و اقتصاد و ... مي‌تواند زمينه‌ي تصميم‌گيري‌هاي مناسب‌تر را در فرد مهيا سازد.

 

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
7.80614s, 19q