اخیراً حکم یکی از هنرمندان کشور با اتهام »بی حجابی در انظار عمومی« در رسانه های فراگیر به شکلی گسترده منتشر شده که واکنش روسای 4 انجمن علمی در حوزه سلامت روان را بر انگیخته است.آنها بکار بردن عنوان تشخیصی «بیماری روحی و شخصیت ضدخانواده را غیر علمی دانسته و هشدار دادند که بکارگیری تشخیص روانپزشکی برای تنبیه افراد،پیامدهای جبران ناپذیری خواهد داشت.

تشخیص بیماری ها در صلاحیت پزشکان است نه قضات

به گزارش سلامت نیوز چهار انجمن علمی در حوزه سلامت و روان طی نامه ای به رئیس قوه قضائیه از برچسب زدن به رفتارهای افراد با عناوین تشخیصی روانپزشکی انتقاد کرده و تاکید کردند همانگونه که تشخیص سایر بیماری ها در صلاحیت پزشکان است نه قضات، تشخیص اختلالات روانی در صلاحیت روانپزشک است نه قاضی؛

در این نامه که به دلیل احکامی که اخیر برای برخی هنرمندان کشور صادر شده به رئیس قوه قضائیه نوشته شده آمده است : عنوان تشخیصی «بیماری روحی و شخصیت ضدخانواده» عنوانی غیرعلمی و غریب و به کارگیری آن برای اهل فن ناباورانه است.

اخیراً حکم یکی از هنرمندان کشور با اتهام »بی حجابی در انظار عمومی« در رسانه های فراگیر به شکلی گسترده منتشر شده و رسماً مورد تکذیب قرار نگرفته است.

در متن حکم آنطور که تصویر آن در رسانه ها منتشر شده چنین آمده است: «با مراجعه به مراکز رسمی روانشناسی و مشاوره نسبت به درمان بیماری شخصیت ضداجتماعی (نیاز به دیده شدن از طریق عدم رعایت مقررات عمومی و رفتارهای نابهنجار و ضداجتماعی ) به صورت هر دو هفته یک بار اقدام و گواهی سلامت خود را در پایان دوره درمان ارائه نماید».

در مورد دیگری نیز بر اساس خبر مندرج در رسانه های رسمی، محکومیت هنرمند مشهور کشور در ارتباط با اتهام مستند به نوع پوشش چنین بوده است: «هر هفته یک بار با مراجعه به مراکز رسمی مشاوره و روانشناسی نسبت به درمان )بیماری روحی و شخصیت ضدخانواده ( اقدام و در پایان دوره درمان گواهی سلامت خود را ارائه نماید».

با توجه به ارتباط موضوع با رشته های روانپزشکی و روانشناسی موارد زیر به استحضار میرسد:

1. آنچه در متن حکم به عنوان استدلال تشخیص یک بیماری به نام شخصیت ضداجتماعی بیان شده، متناسب، منطقی و قانع کننده نیست. همچنین عنوان تشخیصی «بیماری روحی و شخصیت ضدخانواده» عنوانی غیرعلمی و غریب و به کارگیری آن برای اهل فن ناباورانه است.

2. تشخیص اختلالات روانی در صلاحیت روانپزشک است نه قاضی؛همانگونه که تشخیص سایر بیماری ها در صلاحیت پزشکان است نه قضات.

3. ارجاع افراد به مراکز روانشناسی و مشاوره جهت اعمال تغییر در سبک زندگی و انتخابهای فردی آنها متعارض با اصل خودمختاری به عنوان یکی از اصول اخلاقی این حرفه است.

4. از برچسب زدن به رفتارهای افراد با عناوین تشخیصی روانپزشکی باید پرهیز نمود. چنین برخوردی هم از جهت گسترش و برجسته سازی »انگ بیماریهای روانی«در ذهنیت افراد جامعه نتیجه ای ناخوشایند خواهد داشت و هم به تشدید خودداری مردم نیازمند درمان از پیگیری درمان ضروری خود دامن خواهد زد و بر موانع اجتماعی دسترسی به خدمات سلامت روان خواهد افزود.

5. سوءاستفاده از روانپزشکی/ روانشناسی تاریخی طولانی و تأسف بار دارد. برچسب زدن بر برده های نافرمان با تشخیص روانپزشکی در ایالات متحده آمریکا و حبس طویل المدت مخالفان کمونیسم در بیمارستانهای روانی شوروی تنها دو نمونه از موارد سوءاستفاده از روانپزشکی/ روانشناسی در تاریخ بشر است.

بکارگیری تشخیص روانپزشکی برای تنبیه افراد، صورتی از چنین سوءاستفاده ای است و پیامدهای جبران ناپذیری چه از جنبه نقض کرامت انسانهای هدف تحقیر، چه از زاویه آسیب دیدن جایگاه اجتماعی افراد کثیر مبتلا به مشکلات سلامت روان در جامعه، چه از نظر دشوارتر شدن ارائه خدمات سلامت روان به نیازمندان، و چه از بابت خدشه دار شدن وجهه روانپزشکی و روانشناسی کشور در جهان به دنبال دارد.

انجمنهای علمی زیر از جنابعالی تقاضا دارند برای اصلاح تبعات فردی و عمومی چنین احکامی دستور مقتضی صادر فرمایید. امید است با پیگیری و تلاش شما حساسیت در قبال سوءاستفاده از روانپزشکی/ روانشناسی در بدنه قوه محترم قضاییه نهادینه و برکات آن نصیب جامعه و کشور شود. این انجمن ها مانند همیشه آماده اند در مسیر رشد و تعالی همه نظامات مرتبط با سلامت روان عمومی و از جمله حقوق مردم در ارتباط با بیماریهای روانپزشکی، وظیفه مشورتی و کارشناسی خود را ایفا نمایند.

_دکتر مجید صادقی : رئیس انجمن علمی روانپزشکان ایران

_دکتر احمدعلی نوربالا : رئیس انجمن علمی پزشکی روان تنی ایران

_دکتر بهروز دولتشاهی : رئیس انجمن علمی رواندرمانی ایران

_دکتر حمیدرضا پورشریفی:رئیس انجمن روانشناسی ایران

تشخیص بیماری ها در صلاحیت پزشکان است نه قضات

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

  • محمد رضا IR ۱۷:۵۷ - ۱۴۰۲/۰۴/۳۰
    0 0
    در این دوره مملکت ما همه مسئولین از راس گرفته تا زیر دستان همه فرهیخته و از همه چیز سر در می‌آورند و براحتی به آن ورود میکنند و بقیه نادان و چیزی نمی‌فهمند برای همین است که قضات ما پزشک میشوند و حکم میدهند و باید اجرا شود ، وضعیت مملکت بسیار عالی و بهتر از این نمیشود