مدیر گروه انگل شناسی و قارچ شناسی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، درباره انواع بیماری‌های انگلی در کشور، توضیحاتی داد.

وضعیت بیماری های انگلی در کشور/ بروز یک نوع انگل در کودکان

به گزارش سلامت نیوز به نقل از مهر، علی حقیقی، ضعف در سیستم ایمنی و عدم رعایت بهداشت را از مهم‌ترین دلایل ورود انگل‌ها به داخل بدن انسان دانست و گفت: رعایت بهداشت شخصی و بهداشت مواد غذایی از اصول اولیه پیشگیری از ورود انگل‌ها به بدن محسوب می‌شود.

وی با بیان اینکه دو نوع انگل تک یاخته و کرم‌ها در ایران مشاهده می‌شود، تصریح کرد: انگل‌های تک یاخته همچون ژیاردیا، مالاریا و لیشمانیا و انگل‌های کرمی مانند اکینوکوکوس که منجر به بروز کیست هیداتید می‌شود، از انواع آلودگی‌های انگلی در کشور هستند.

حقیقی اظهار کرد: انگل میکروسکوپی ژیاردیا در کودکان بیشتر از بزرگسالان، به دلیل عدم رعایت بهداشت شخصی و آلوده ماندن دست‌ها هنگام استفاده از سرویس بهداشتی بروز می‌کند. این انگل بیشتر در روستاها دیده می‌شود. آمار ابتلاء به این انگل ۳ تا ۴ درصد گزارش شده است.

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، در خصوص میزان شیوع تک یاخته مالاریا و لیشمانیا که عامل بروز بیماری‌هایی همچون سالک است، گفت: در خصوص این بیماری‌ها و شیوع آن در کشور جای نگرانی وجود ندارد.

وی افزود: بیماری‌های ناشی از انگل‌های کرمی همچون کیست هیداتید نیز در ایران نادر است به طوری که از هر هزار نفر، یک مورد ابتلاء گزارش می‌شود. البته این آمار تا پیش از آغاز پاندمی کرونا فراز و نشیب‌هایی داشت که با آغاز همه‌گیری کووید و به دنبال رعایت بهداشت فردی کاهش چشمگیری داشته است.

حقیقی در خصوص راه انتقال کرم اکینوکوکوس، گفت: میزبان اصلی کرم‌های عامل کیست هیداتید، سگ‌سانان هستند؛ به این معنی کرم بالغ در روده سگ زندگی می‌کند. سگ‌های آلوده، از طریق مدفوع خود تخم این کرم‌ها را در مزارع و مراتع رها می‌کنند و دفع تخم‌های کرم بالغ باعث آلودگی خاک و آب می‌شود. سپس حیوانات اهلی مانند گوسفند، بز، گاو و شتر هنگام چریدن تخم‌ها را می‌خورند و انسان از طریق خوردن غذا یا آب آلوده به تخم‌ها و یا از طریق تماس مستقیم با سگ‌های آلوده با انگل، آلوده می‌شود.

وی افزود: رعایت بهداشت فردی اصل اولیه پیشگیری از ابتلاء به بیماری‌های انگلی است و این موضوع با کاهش چشمگیر آمار ابتلاء به دنبال آغاز پاندمی کرونا قابل تأیید است.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha