رییس انجمن جراحان پلاستیک و زیبایی ایران، نسبت به نگرانی هایی که در انجام عمل های زیبایی وجود دارد، توضیحاتی داد.

نگرانی هایی که در انجام عمل‌های زیبایی وجود دارد

به گزارش سلامت نیوز به نقل از مهر، بابک نیکومرام گفت: افزایش تقاضای جهانی برای اعمال جراحی زیاد شده که قسمت مهمی از آن به خاطر تبلیغات گسترده در فضای مجازی است و به کشور ما هم محدود نمی‌شود. اما نکته این است که بعضی کشورها آن را مدیریت کرده و قوانین و گایدلاین هایی به روز و کارآمد با کمک انجمن‌های مرتبط برای مدیریت اعمال جراحی زیبایی و حفظ سلامت مردم تدوین نموده اند که در کشور ما متأسفانه این گایدلاین ها وجود ندارد و برای آن برنامه ریزی نشده است.

وی افزود: در بعضی مواقع وجود بعضی دستورالعمل‌های تبلیغاتی که بدون مشورت صاحب نظران در این حوزه تهیه شده است، نتیجه معکوس داشته و بعضاً جلوی تبلیغات سالم همکاران فوق تخصص جراحی پلاستیک و دیگر رشته‌های مرتبط که به طور کاملاً حرفه‌ای و مطابق استانداردهای بین المللی درس جراحی‌های پلاستیک و زیبایی را خوانده اند، برای فعالیت در فضای مجازی گرفته می‌شود؛ در حالی که افراد غیر پزشک و دلالان به وفور با گذاشتن عکس‌های اغواگرایانه و گمراه کننده، بیماران را از چرخه سالمی که می‌تواند داشته باشد به دور کرده که می‌تواند خسارات جبران ناپذیری برای سلامت بیماران به همراه داشته باشد.

نیکومرام ادامه داد: اگر در این بمباران انبوه تبلیغاتی اعمال جراحی زیبایی در فضای مجازی، فرصت رشد افراد صاحب صلاحیت واقعی و قانونی داده نشود، بیماران دچار سردرگمی شده و نمی‌توانند جراحان واقعی صاحب صلاحیت اعمال جراحی زیبایی را از غیر تشخیص دهند.

وی افزود: خروج بیماران از چرخه صحیح بیماریابی باعث می‌گردد که بیماران توسط افراد غیر صاحب صلاحیت قانونی ویزیت شده و اساس این تبلیغات خارج از اصول چون از اصل دروغین و گمراه کننده است و مبنی آن سودجویی است. قطعاً بیماران به خوبی مشاوره نشده و ممکن است اندیکاسیون های غیر علمی برایشان گذاشته شود و این انحرافات در بیماریابی موجب اخلال در سلامت بیماران می‌گردد. برای مثال یک فوق تخصص جراحی پلاستیک با توجه به آموزش‌های رسمی دانشگاهی طولانی و مطابق اصول علمی که دیده است قاعدتاً در انتخاب بیمار، از نظر سن و بلوغ فکری لازم برای اعمال جراحی زیبایی بر اساس آموزش‌هایی که دیده است، بیشترین تأمل و دقت را در هنگام مشاوره با بیمار انجام می‌دهد که ممکن است در چرخه‌های ناسالم بیماریابی برای سود بیشتر این اصول در نظر گرفته نشده و سن اعمال جراحی زیبایی در کشور با شیب تندی پایین بیاید.

نیکومرام گفت: پس برای اینکه ما بتوانیم سلامت جامعه را از هر لحاظ در انجام اعمال جراحی زیبایی تأمین کنیم می‌بایستی تمهیداتی را در نظر بگیریم.

وی افزود: تبلیغات زیبایی در فضای مجازی به طور هوشمندی کنترل شود تا بیماران بتوانند به راحتی به جراحان ذیصلاح قانونی در امر جراحی پلاستیک و زیبایی دسترسی پیدا کنند و از طرفی به طور مؤثری جلوی فعالیت مداخله گران گرفته شود.

نیکومرام ادامه داد: فضای کسب و کار جراحانی که به طور قانونی و آکادمیک برای جراحی پلاستیک و زیبایی با خرج سرمایه‌های هنگفت کشور تربیت شده اند، تسهیل گردد. برای مثال تسهیلاتی را در نظر بگیریم که فارغ التحصیلان رشته فوق تخصصی جراحی پلاستیک سریعاً مطب زده و بتوانند وارد بازار کار گردند و از دانشی که با صرف عمر زیاد در این راه کسب کرده اند، سریعاً برای بهبود سلامت مردم استفاده کنند.

وی افزود: موجبات قانونی و تسهیلات لازم برای احداث کلینیک‌های پلاستیک و زیبایی فراهم گردیده و مسئولیت فنی آنها به متولیان اصلی این امور سپرده شود که بتوانند با دانش بالایی که کسب کرده اند، در اداره و نظارت این گونه کلینیک‌ها و تضمین سلامت مردم به کار ببرند؛ نه آنکه شاهد آن باشیم که سرمایه داران و تاجران بیشتر در این عرصه وارد گردند.

نیکومرام گفت: آمار جهانی اعمال جراحی زیبایی نشان دهنده این است که جراحان پلاستیک اعمال جراحی خود را ۳۱ درصد در تسهیلات مطبی و کلینیکی مربوط به خود انجام می‌دهند که می‌توانند اعمال نظر مدیریتی و نظارتی خودشان را داشته باشند و ۲۰ درصد در مراکز جراحی محدود است که طبعاً نظارتشان و مسئولیتشان کمتر است ولی در ایران تسهیلات مطبی و کلینیکی برای انجام اعمال جراحی زیبایی توسط جراحان پلاستیک تعریف نشده است که به نظر من بایستی برای آن چاره اندیشی شود.

وی افزود: آئین نامه جامع صریح و روشن در خصوص تمامی اعمال جراحی زیبایی با استفاده از توان بالای صاحب نظران و متولیان اصلی رشته‌های دانشگاهی مرتبط زیر نظر وزارت بهداشت تدوین گردد.

نیکومرام گفت: برای حفظ ضمانت اجرایی آئین نامه اعمال جراحی زیبایی، مقررات و قوانین حوزه پزشکی در مجلس مورد بازبینی قرار گرفته تا قوانین محکم و شفاف با اثر بازدارندگی مؤثر در این حوزه تدوین و ابلاغ گردد.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha