یک کارشناس سلامت دهان و دندان، در خصوص مراقبت از دندان‌ها در ایام نوروز که مصرف تنقلات و آجیل بیشتر می شود، توصیه هایی داشت.

برای فرو رفتن پوست تخمه در لثه چکار کنیم؟

به گزارش سلامت نیوز به نقل از مهر، بهناز ولی‌زاده، با اشاره به مشکلات شایع در ایام نوروز، گفت: در کنار دید و بازدیدهای نوروزی، ممکن است مشکلاتی مانند دندان درد، شکستن دندان و یا فرو رفتن پوست تخمه در لثه را تجربه کنید که با رعایت بهداشت و دقت در خوردن مواد قندی و آجیل می‌توان از بسیاری از این مشکلات جلوگیری کرد.

این کارشناس سلامت دهان و دندان یادآوری کرد: معمولاً در ایام نوروز استفاده از تنقلات و مصرف انواع شیرینی بین همه گروه‌های سنی افزایش می‌یابد.

وی تاکید کرد: نکته اساسی لزوم کاهش حجم این مواد نیست، بلکه کاستن از تعداد دفعات خوردن این مواد و شستشوی بلافاصله دهان با آب است.

ولی زاده افزود: افراد در مصرف آجیل و شیرینی زیاده روی نکنند و حتماً بهداشت دهان و دندان شامل حداقل دو بار مسواک زدن و یک بار استفاده از نخ دندان در شبانه روز را در طول تعطیلات و حین سفر رعایت کنند.

کارشناس سلامت دهان و دندان، یکی از مشکلات شایع در ایام نوروز را دندان درد عنوان کرد و گفت: اگر فقط با خوردن یک شیرینی دندان شما درد گرفت احتمالاً دچار پوسیدگی دندان شده‌اید و می‌توانید ترمیم دندان را تا بعد از تعطیلات به تأخیر بیندازید، اما درد شدید و خودبه‌خود، بدون هیچ تحریکی نشانه این است که عصب دندان شما درگیر شده و نیاز به درمان ریشه دارید.

وی توصیه کرد: در صورت دندان درد در اولین فرصت به دندانپزشک مراجعه شود تا با درمان اورژانسی به طور موقت درد تسکین یابد و پس از تعطیلات درمان ریشه کامل شود.

کارشناس سلامت دهان و دندان معاونت بهداشت فرو رفتن پوست تخمه در لثه را یکی دیگر از مواردی برشمرد که می‌تواند موجب آبسه لثه شود.

وی تاکید کرد: برای خارج کردن پوست تخمه به هیچ وجه نباید از خلال دندان و اجسام تیز و برنده دیگر استفاده شود بلکه به آرامی و با استفاده از نخ دندان سعی کنید آن را خارج کنید؛ در صورتی که نتوانستید جسم خارجی را به این روش خارج کنید به دندانپزشک مراجعه کنید.

ولی زاده همچنین یادآوری کرد: شکستن آجیل به ویژه با دندان‌های جلویی می‌تواند سبب ترک برداشتن، لب پر شدن و یا حتی شکستن دندان‌ها شود.

وی تاکید کرد در این شرایط برای اینکه پوسیدگی در محل شکستگی آغاز نشود به کلینیک دندانپزشکی مراجعه کنید تا دندان به صورت موقت پانسمان شود و بعد از تعطیلات ترمیم کامل انجام شود.

کارشناس سلامت دهان و دندان معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، با اشاره به شکستگی دندان‌ها و آسیب به استخوان‌های فک بالا و پایین در ایام تعطیلات، گفت: تصادفات جاده‌ای، سقوط از ارتفاع یا ورزش و بازی ممکن است باعث ضربه و بیرون افتادن کامل دندان شود. در مورد دندان‌های دائمی بهترین کار این است از قسمت تاج دندان را نگه داشته و ریشه را زیر فشار ملایم آب یا آب جوشیده سرد شده بگیرید.

وی افزود: در این حالت به هیچ وجه دندان و به خصوص ریشه نباید با پارچه یا دست پاک شود. سپس باید دندان را در یک محیط مرطوب مثل سرم شستشوی نمکی، شیر، آب جوشیده سرد شده و یا زیر زبان قرار داده و بلافاصله به دندانپزشک مراجعه کنید.

ولی زاده تاکید کرد: اگر ضربه باعث شکستگی تاج دندان شده، در صورت امکان تکه جدا شده را با خود نزد دندانپزشک ببرید.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha