عینک آفتابی بعنوان ابزاری معمول برای مراقبت از چشم ها در مقابل تابش نور آفتاب شناخته میشود. انواعی از عینک های آفتابی بصورت تجاری وجود دارند. برخی از آنها عینک آفتابی مناسب چشم هستند و برخی دیگر نه تنها مناسب نیستند بلکه میتوانند منجر به آسیب چشم ها نیز گردند.

چرا نباید از عینک آفتابی تقلبی استفاده کنیم؟

به گزارش سلامت نیوز، دکتر بهرام اشراقی، فلوشیپ پلاستیک و ترمیمی چشم نوشت: عینک آفتابی بعنوان ابزاری معمول برای مراقبت از چشم ها در مقابل تابش نور آفتاب شناخته میشود. انواعی از عینک های آفتابی بصورت تجاری وجود دارند. برخی از آنها عینک آفتابی مناسب چشم هستند و برخی دیگر نه تنها مناسب نیستند بلکه میتوانند منجر به آسیب چشمی نیز گردند. از این رو جواب این سوال که چگونه عینک آفتابی مناسب انتخاب کنیم مهم خواهد بود.

در این مطلب قصد داریم تا شما را با عینک آفتابی مناسب و استاندارد و روش تشخیص آن آشنا کنیم.

عینک آفتابی اصل چه ویژگی هایی دارد؟

عینک آفتابی اصل که توسط شرکت های معتبر ساخته میشود توانایی این را دارد تا از چشم ها در مقابل اشعه مضر فرابنفش مراقبت کند.

تابش فرابنفش بخشی از نور خورشید است که انرژی زیادی دارد و هنگام برخورد با چشم میتواند به آن آسیب بزند. علاوه بر ساختارهای خود چشم، نور خورشید میتواند منجر به آسیب پوست اطراف چشم شده و اثرات مخربی همچون سوختگی پوست دور چشم و چین و چروک اطراف چشم را ایجاد کند. از این رو مراقبت از پوست اطراف چشم و ساختارهای درون حدقه چشم بسیار مهم هستند.

عینک آفتابی اصل دارای ویژگی هایی در روی عدسی خود است که میتواند از عبور این پرتوها جلوگیری کند و تفاوت اساسی عینک آفتابی اصل و غیراصل در همین ویژگی است. برخی عینک های آفتابی که مشابه با عینک آفتابی اصل ساخته میشوند اگرچه ظاهر مشابهی دارند اما دارای لایه های محافظت کننده بر روی عدسی خود نیستند و از این رو استفاده نکردن از این عینک ها بسیار بهتر از استفاده کردن از عینک های غیراصل است.

چطور عینک آفتابی اصل را تشخیص دهیم؟

تشخیص عینک آفتابی اصل از عینک آفتابی غیراصل اگرچه ظاهرا نیز ممکن است اما تشخیص عدسی استاندارد که بتواند صد درصد نور فرابنفش را مسدود کند تنها با روشهای تخصصی و ابزار ویژه امکان پذیر می باشد. توصیه اول در هنگام خرید عینک آفتابی اصل، خرید از فروشگاه های معتبر است. علاوه بر این، برای تشخیص عینک آفتابی اصل روشهای زیر نیز وجود دارند:

 • سنجش عملکرد عدسی عینک آفتابی با دستگاه فتومتر: برای این کار لازم است تا از دستگاهی به نام فتومتر استفاده شود که در تمامی عینک سازی ها وجود دارد. این دستگاه میتواند تشخیص دهد که عدسی عینک میتوان تابش های فرابنفش نوع A و B را عبور دهد یا نه. عینک آفتابی اصل تمام تابش نور فرابنفش را قبل از رسیدن به چشم مسدود میکند.
 • بررسی لوگوی عینک آفتابی: بررسی لوگوی عینک از لحاظ محل قرارگیری، شکل نوشتاری، اندازه و ... و مقایسه آن با نمونه استاندارد ارائه شده در وبسایت شرکتها میتواند در تشخیص عینک آفتابی استاندارد کارساز باشد. برخی شرکتها نیز وجود دارند که حرف اول لوگوی خود را بر روی خود شیشه حک میکنند که در این صورت با ناخن قابل پاک شدن نیست.
 • بررسی شماره مدل عینک: معمولا شماره مدل عینک بر روی دسته عینک ها نوشته میشود که برای هر مدلی، شماره مشخصی وجود دارد که میتوان با سایت مرجع مقایسه کرد.
 • خستگی چشم ها: عینک های فیک اگرچه در ابتدا ممکن است منجر به راحتی چشم ها شوند اما پس از چند ساعت استفاده مداوم، چشم ها را خسته میکنند و منجر به ناراحتی چشم میشوند.
 • پلاریزه بودن عینک: ویژگی پلاریزه بودن عینک باعث میشود تا عدسی، تابش نور را با زاویه متفاوتی دفع کند که همین مسئله منجر به افزایش کیفیت دید با عینک آفتابی اصل میشود. پلاریزه بودن عینک اصل را به راحتی میتوان با یک آزمایش ساده فهمید. برای این کار ابتدا صفحه یک گوشی موبایل را روشن کنید و عینک را در در مقابل گوشی موبایل به آرامی بچرخانید. در زاویه تقریبی 60 درجه شاهد تیره شدن عدسی های عینک های اصل خواهیم بود.
 • بررسی دفترچه یا شناسنامه عینک
 • بررسی بسته بندی عینک و بارکد آن
 • بررسی کیفیت و نوع فریم استفاده شده

مضرات استفاده از عینک آفتابی تقلبی

عینک آفتابی غیراصل میتواند منجر به آسیب های جدی چشم شود، بطوری که توصیه میشود اگر عینک آفتابی اصل در دسترس ندارید بهتر است به جای استفاده از عینک غیراصل، عینک نزنید!

در مرکز بخش رنگی چشم روزنه ای وجود دارد که مردمک چشم نام دارد و نور از آن عبور میکند و به بخشهای پشتی چشم میرسد. زمانی که چشم ها در روشنایی قرار بگیرند بصورت طبیعی مردمک چشم کوچکتر میشود و نور عبوری از مردمک چشم کمتر میشود و زمانی که روشنایی محیط کمتر شود، مردمک چشم گشاد میشود تا نور بیشتری از آن عبور کند.

زمانی که فرد از عینک آفتابی غیراصل استفاده میکند، این عینک ها منجر به کم شدن نور بر روی چشم میشوند. در این حالت چشم در پاسخ طبیعی خود به کم شدن نور، مردمک ها را گشاد میکند تا نور بیشتری عبور کند. با توجه به اینکه عینک فیک نمیتواند جلوی پرتوهای فرابنفش را بگیرد، در این حالت که مردمک ها گشاد شده اند، پرتو فرابنفش بیشتری نسبت به حالتی که فرد عینک نزده باشد عبور میکند و همین مسئله منجر به آسیب بیشتر چشم هنگام استفاده از عینک آفتابی غیراصل میگردد. بنابراین استفاده نکردن از عینک آفتابی فیک بهتر از استفاده کردن از آن است.

عینک آفتابی غیراصل میتواند منجر به ایجاد آسیب های زیر گردد:

 1. ایجاد ناخنک چشم در سطح چشم
 2. تشکیل آب مروارید
 3. فتوکراتیتیس یا التهاب قرنیه
 4. دژنراسیون ماکولار مرتبط با سن
 5. سرطان چشم

قیمت عینک آفتابی

قیمت عینک آفتابی به عوامل مختلفی مانند شرکت سازنده، کشور سازنده، کیفیت ساخت، نوع عدسی های به کار رفته و ... وابسته است. امروزه برندهای تجاری مختلفی وجود دارند که میتوانند عینک آفتابی استاندارد را با قیمت مناسب در اختیار افراد قرار دهند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha