رئیس انجمن صنفی تولید، تامین، توزیع و صادرکنندگان تجهیزات و ملزومات پزشکی و دارویی گفت: مطالبات افزون بخش خصوصی از زنجیره درمان، انبار محصولات و مواد اولیه تامین‌کنندگان سلامت‌محور را تهی کرده است.

انبار تامین‌کنندگان تهی شد، ارز دارو و تجهیزات پزشکی را بدهید

به گزارش سلامت نیوز به نقل از فانا، علیرضا چیذری با انتقاد از عملکرد بیمه‌ها اظهار کرد: سقف پرداخت مراکز درمانی دولتی از یک سال عبور کرده است. عملکرد دریافتی بخش تولید و تامین تجهیزات بخش خصوصی می‌گوید که برخی مراکز به دو سال تعویق پرداخت نزدیک شده‌اند. دیرکرد و عدم پوشش به موقع پرداخت‌های سازمان برنامه و بودجه در دارویار و مصوبات فوق‌العاده بخش سلامت، جای نقد فراوان است.

وی تصریح کرد: اشکال اصلی را از وزارت بهداشت و اداره کل تجهیزات نمی‌بینیم، هرچند نقد به این است که چرا وزیر بهداشت در کابینه و دولت صدایش برای دریافت مطالبات بخش خصوصی تامین‌کننده تجهیزات و ملزومات پزشکی و دارو بلندتر نمی‌شود.

چیذری ادامه داد: بانک مرکزی نباید با عدم تخصیص به موقع ارز روبروی مردم و بیماران قرار گیرد زیرا همه می‌دانیم که ذخایر و منابع ارزی بسیار خوبی داریم. البته ریشه اصلی مشکلات در بودجه است که کسری فراوان دارد. باید در هنگام بودجه‌نویسی اتاق‌های فکر تشکل‌های تخصصی بخش خصوصی مشارکت فعال داشته باشند.

وی با اشاره به مالیات سنگین پس از قیمت‌گذاری دستوری و عدم تحقق سود فروش گفت: به دلیل تورم بالا و افزایش شدید قیمت نهاده‌های تولید باعث هجرت نخبگان تامین تجهیزات پزشکی و داروی بخش خصوصی به صنعت ساختمان و خودرو و شوربختانه کشورهای همسایه برای تولید شده است.

رئیس انجمن صنفی تولید، تامین، توزیع و صادرکنندگان تجهیزات و ملزومات پزشکی و دارویی با تقدیر از کلیه فعالان زنجیره سلامت ادامه داد: با این حجم از کمبود نقدینگی، تامین شدن این سطح از کالای پزشکی در کشور کار بزرگی است اما مطمئن باشید که این رویه موقت است.

وی اظهار کرد: عدم تخصیص ارز با هر اولویتی، اعم از ترجیحی یا مبادله یا تالار دوم به لیست‌های ارسالی و فوریتی سازمان غذا و دارو و اداره کل تجهیزات، سرنوشت شیرخشک را متبادر می‌سازد و بانک مرکزی باید پاسخگو باشد.

منبع : ریان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha