یک مطالعه جدید نشان می دهد که سلامت دهان ممکن است بر سلامت قلب تأثیر بگذارد.

بیماری لثه یک عامل پنهان در بیماری فیبریلاسیون دهلیزی

به گزارش سلامت نیوز به نقل از مهر از مدیسن نت، به گفته محققان، افرادی که به دلیل ریتم نامنظم قلب موسوم به فیبریلاسیون دهلیزی تحت درمان قرار می‌گیرند، اگر اقدامات لازم را برای مدیریت بیماری لثه خود انجام دهند، احتمالاً ضربان قلب شأن سالم حفظ می‌شود.

این مطالعه شامل بیماران فیبریلاسیون دهلیزی بود که ابلیشن کاتتر دریافت کردند، روشی که در آن از گرما برای تخریب ناحیه کوچکی از بافت قلب که باعث ضربان نامنظم قلب می‌شود، استفاده می‌شود.

بیماران مبتلا به التهاب شدید لثه که بیماری لثه خود را پس از ابلیشن کاتتر تحت درمان قرار دادند، در مقایسه با افرادی که مراقبت‌های اضافی دندانی نداشتند، ۶۱ درصد کمتر احتمال داشت که فیبریلاسیون دهلیزی شأن مجدداً بازگردد.

دکتر «شونسوکی میائوچی»، استادیار مرکز خدمات سلامت در دانشگاه هیروشیما در ژاپن و محقق ارشد این مطالعه، گفت: «به نظر می‌رسد مدیریت صحیح بیماری لثه فیبریلاسیون دهلیزی را بهبود می بخشد و بسیاری از مردم در سراسر جهان می‌توانند از آن بهره ببرند.»

محققان گفتند فیبریلاسیون دهلیزی خطر سکته مغزی را تا پنج برابر افزایش می‌دهد، زیرا ضربان قلب نامنظم باعث تجمع خون و لخته شدن در داخل قلب می‌شود.

برای این مطالعه، محققان ۹۷ بیمار را که هم تحت درمان با کاتتر و هم درمان لثه قرار گرفتند، با ۱۹۱ بیمار فرسایشی که هیچ مراقبتی برای بیماری لثه دریافت نکردند، مقایسه کردند.

به گفته محققان، فیبریلاسیون دهلیزی در ۲۴ درصد از تمام شرکت کنندگان در طول دوره پیگیری که بین ۸ ماه تا ۲ سال طول کشید، عود کرد.

اما محققان دریافتند بیمارانی که لثه‌های خود را تحت درمان قرار داده بودند، به طور قابل توجهی کمتر احتمال دارد که فیبریلاسیون دهلیزی آنها برگردد.

علاوه بر این، بیمارانی که فیبریلاسیون دهلیزی آنها عود کرده بود، بیماری لثه شدیدتری نسبت به افرادی که ریتم قلب آنها پس از فرسایش طبیعی بود، داشتند.

انجمن قلب آمریکا، سلامت دهان و دندان را به عنوان یک عامل خطر برای بیماری قلبی نمی‌شناسد، اما اذعان دارد که سلامت دهان و دندان می‌تواند شاخصی از سلامت کلی باشد.

به گفته این انجمن، باکتری‌های لثه ملتهب می‌توانند از طریق جریان خون به قلب و مغز بروند و التهاب مزمن لثه ممکن است با مشکلات سلامتی مزمن مانند گرفتگی عروق، سکته مغزی و دیابت نوع ۲ همراه باشد.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha