دوشنبه ۷ خرداد ۱۴۰۳ - ۱۳:۴۵
کد خبر: 372334

شایعات حاکی از این است که در مواردی مراجعان به داروخانه‌ها با درخواست نشان دادن اوراق هویتی به منظور پیچیدن نسخه الکترونیکی پزشک در داروخانه مواجه شده و در این زمینه در تهیه دارو دچار مشکل شدند اما منابع معتبر خبر این موضوع را تکذیب کردند.

شایعه تحویل دارو با کارت ملی تکذیب شد

به گزارش سلامت نیوزبه نقل از ایلنا،، پس از پخش برخی خبرها گزارش‌های مردمی در فضای مجازی مبنی بر تقاضای تسلیم کارت ملی یا شناسنامه برای شناسایی بیمه شده متقاضی دارو در داروخانه‌های طرف قرارداد سازمان تامین اجتماعی، منابع آگاه در این سازمان، هر نوع ابلاغ به داروخانه‌ها در رابطه با این اقدام را رد کردند.

منابع سازمان تامین اجتماعی البته اعلام کردند که از ابتدای اجرای طرح نسخه الکترونیک مقرر بوده است که کلیه داروخانه‌های طرف قرارداد عملیات احراز هویت را انجام داده و با یکی از کارت‌های شناسایی دارای عکس و کد ملی، هویت تحویل گیرنده دارو را شناسایی کنند، اما اخیرا برای اجرای این پروتکل، ابلاغیه و دستورالعمل جدیدی صادر نشده است.

در روزهای اخیر، برخی شایعات مطرح شده در فضای مجازی حاکی از این بوده است که در مواردی مراجعان به داروخانه‌ها با درخواست نشان دادن اوراق هویتی به منظور پیچیدن نسخه الکترونیکی پزشک در داروخانه مواجه شده و در این زمینه در تهیه دارو دچار مشکل شدند.

البته روابط عمومی انجمن داروخانه‌داران ایران در پاسخ به سوالی پیرامون وقوع مواردی که متصدیان داروخانه از مراجعین بیمه شده سازمان تامین اجتماعی اوراق هویتی مانند «کارت ملی»، «شناسنامه» و... بخواهند، اظهار کرد: هیچ نوع دستورالعمل و بخشنامه‌ای از سوی این انجمن به داروخانه‌ها پیرامون چنین موضوعی صادر نشده و ما نیز تاکنون با گزارشی در این زمینه که داروخانه‌ها از مراجعین بیمه شده سازمان تامین اجتماعی اسناد مثبته هویتی بخواهند، مواجه نشدیم.

به این ترتیب به نظر می‌رسد هرگونه درخواست اوراق برای تحویل دارو از سوی داروخانه‌های طرف قرارداد سازمان تامین اجتماعی و پیچیدن نسخه الکترونیک در ازای تسلیم اسناد هویتی فاقد وجاهت قانونی است.

در ادامه اولیاء علی بیگی (عضو هیات امنای سازمان تامین اجتماعی) در واکنش به این گونه گزارش‌ها گفت: این احتمال شاید وجود داشته باشد که داروخانه‌ای برای تحویل دارو به منظور اینکه از حقوق بیمه‌شدگان خود سازمان تامین اجتماعی صیانت کند، از مراجعین کارت ملی یا شناسنامه بخواهد تا کسانی به صورت من غیرحق، از بیمه افراد بیمه شده استفاده نکنند؛ اما اولاً ابتدا باید چنین موضوعی از سوی سازمان تامین اجتماعی به داروخانه‌ها رسما ابلاغ شود و ثانیا نباید به گونه‌ای روال دریافت دارو باشد که بیمه شده در گرفتن داروی خود دچار مشکل شود.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha