معاون بهداشت وزارت بهداشت درباره اقدامات دولت سیزدهم در حوزه سلامت توضیحاتی ارائه داد.

برنامه‌های دولت سیزدهم برای سلامت روان/اضافه شدن ۲ واکسن جدید به واکسیناسیون ملی

به گزارش سلامت نیوز به نقل از ایسنا،دکتر حسین فرشیدی درباره عملکرد دولت سیزدهم در حوزه سلامت گفت: دولت شهید رییسی نسبت به سایر دولت‌ها با حوزه سلامت بیشتر مانوس بود. بررسی‌ها بیانگر این است ایشان حداقل ماهی یکبار در برنامه‌های سلامت چه در عرصه درمان، بهداشت و آموزش حضور داشت. دولت سیزدهم، بیمارستان‌ها و دانشکده‌های متعددی را افتتاح کرده است.

وی با بیان اینکه دولت سیزدهم مسائل حوزه «روان» را در کانون توجه قرار داده، اظهار کرد: پیش از آغاز به کار دولت سیزدهم، ۲۲ مرکز خدمات سلامت روان و مراقبت اجتماعی (سراج) فعالیت می‌کردند؛ در حال حاضر، تعداد این مراکز به ۷۹ مورد رسیده است. دولت سیزدهم درنظر داشت تعداد مرکاز سراج را تا پایان سال جاری به ۱۰۰ مرکز ارتقاء دهد.

معاون بهداشت وزارت بهداشت ادامه داد: پس از شهادت رییس‌جمهور، یک مرکز سراج در شهر مشهد به تازگی افتتاح کرده‌ایم. بررسی تعداد مراکز سراج حاکی از آن است که دولت سیزدهم به موضوع سلامت روان توجه کرده است.

فرشیدی با بیان اینکه افزایش نیروی انسانی از دیگر اقدامات دولت سیزدهم به حساب می‌آید، افزود: بیش از ۴هزار بهورز و بیش از ۶هزار نیروی انسانی در حوزه‌های مختلف طی ۲ سال گذشته جذب شده‌اند.

وی درباره ایجاد ظرفیت در حوزه شبکه نظام سلامت گفت: براساس برنامه‌ریزی‌های انجام شده ۴۴۰۰ فضای جدید ایجاد یا اورهال می‌شوند. در حال حاضر، ۳هزار فضای جدید ایجاد شده؛ بنابراین می‌توان گفت سالانه ۱۰۰۰ مورد به سیستم سلامت اضافه کرده‌ایم. همچنین ۵۰۰ دستگاه آمبولانس شاسی‌بلند در مناطق روستایی و ۵هزار موتورسیکلت به شبکه اورژانس کشور اضافه کرده‌ایم.

فرشیدی با بیان اینکه دو واکسن «پنوموکوک» و «روتاویروس» به سبد واکسیناسیون کشور اضافه شده، خاطرنشان کرد: اگرچه گسترش واکسیناسیون کشور هزینه زیادی دارد اما برنامه ایمن‌سازی کشور را با ۲ واکسن «روتاویروس» و «پنوموکوک» گسترش داده‌ایم. واکسن‌های روتاویروس و پنوموکوک وارداتی هستند و تامین بودجه واردات این واکسن‌ها به همکاری بانک مرکزی و سازمان برنامه و بودجه نیاز داشت که با دستور شهید رییسی، بودجه مورد نیاز تامین شد.

وی گفت: واکسن‌های روتاویروس و پنوموکوک می‌تواند موجب کاهش مرگ‌ومیر نوزادان به دلیل ابتلا به بیماری‌های ریوی و اسهال شود.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha