سال‌ها قبل سیگار کشیدن نه تنها پدیده‌ای منفی تلقی نمی‌شد که در بیلبوردها تبلیغ می‌شد و در فیلم‌های سینمایی، سیگار کشیدن و زدن پک‌های عمیق به آن به صورت یک ژست مردانه و بزرگسالانه نزد ستارگان سینما جلوه می‌کرد.

خوراکی‌هایی که از سیگار کشیدن پیشگیری می‌کند

به گزارش سلامت نیوز به نقل از همشهری آنلاین، از چند دهه قبل اما با اشکار شدن مضرات سیگار برای سلامتی، بسیاری از کشورها در زمینه مقابله با گسترش این عادت اقداماتی را انجام دادند. تلاش‌ها برای مقابله با سیگار که اکنون دیگر یک پدیده منقی تلقی می‌شد، پس از چندین و چند سال ابعاد جهانی پیدا کرد تا جایی که روزی به عنوان «روز بدون دخانیات» تعیین شد.

به گزارش تایمز آف ایندیا، اما روز جهانی بدون دخانیات چیست؟ روز جهانی بدون دخانیات یک رویداد سالانه است که در ۳۱ مه (۱۱ خرداد) توسط سازمان بهداشت جهانی (WHO) در سال ۱۹۸۷ ایجاد شد. هدف این روز برجسته کردن خطرات بهداشتی مرتبط با مصرف دخانیات و حمایت از سیاست‌های موثر برای کاهش مصرف دخانیات در سطح جهان است. هر سال، روز جهانی بدون دخانیات بر موضوع خاصی تمرکز دارد و به جنبه‌های مختلف کنترل دخانیات و اثرات مضر دخانیات بر سلامت، محیط زیست و جامعه می پردازد.

روز جهانی بدون دخانیات امسال «محافظت از کودکان در برابر مداخلات صنعت دخانیات» است. انگیزه آن ترغیب دولت‌ها در سراسر جهان به اتخاذ سیاست‌هایی است که از جوانان در برابر «استفاده ابزاری» محافظت می‌کند.

اهداف روز جهانی بدون دخانیات

افزایش آگاهی: یکی از اهداف این روز، آموزش به مردم در مورد خطرات مصرف دخانیات و مسائل بهداشتی ناشی از آن مانند سرطان، بیماری قلبی، مشکلات تنفسی و غیره است.

تشویق به ترک سیگار: این روز همچنین با ایجاد انگیزه در افراد برای ترک سیگار کمک می‌کند و اطلاعاتی در مورد منابع و سیستم‌های پشتیبانی موجود برای کمک به آن‌ها ارائه می‌دهد.

ترویج سیاست‌ها: در سطح جهانی، این روز از اجرای سیاست‌های مؤثر کنترل دخانیات، از جمله مالیات‌های بالاتر بر محصولات دخانی، ممنوعیت تبلیغات، بسته‌بندی ساده و ممنوعیت سیگار کشیدن در مکان‌های عمومی، حمایت می‌کند.

حمایت از پیشگیری: این روز همچنین اهمیت جلوگیری از شروع مصرف دخانیات به ویژه در بین جوانان را برجسته می‌کند.

چه غذاهایی از اعتیاد نوجوانان و جوانان به سیگار پیشگیری می‌کند؟

میوه‌ها و سبزیجات: طبق مطالعات، میوه‌ها و سبزیجات تازه، به ویژه آن‌هایی که سرشار از ویتامین C هستند مانند پرتقال، توت فرنگی و فلفل دلمه‌ای، می‌توانند باعث کاهش هوس سیگار کشیدن و بهبود سلامت کلی شوند. آن‌ها همچنین به سم زدایی بدن و پر کردن مواد مغذی ضروری تخلیه شده توسط سیگار کمک می‌کنند.

زنجبیل: جویدن زنجبیل خام یا نوشیدن چای زنجبیل می‌تواند به کاهش علائم ترک مانند حالت تهوع و هوس دوباره به سیگار کمک کند.

غلات کامل: غذاهایی مانند بلغور جو دوسر، برنج قهوه‌ای و نان سبوس‌دار انرژی طولانی مدتی را فراهم می‌کنند و باعث حفظ سطح قند خون پایدار می‌شوند و میل به سیگار را کاهش می‌دهند.

آجیل و دانه‌ها: آجیل و دانه‌هایی مانند بادام، تخمه آفتابگردان و دانه کتان سرشار از چربی‌ها و پروتئین‌های سالم هستند که می‌توانند به تثبیت سطح قند خون و کاهش هوس به نیکوتین کمک کنند.

شیر و فرآورده‌های لبنی: برخی مطالعات همچنین نشان می‌دهد که مصرف شیر یا محصولات لبنی می‌تواند طعم ناخوشایند سیگار را در دهان ایجاد کند که ممکن است میل به سیگار را کاهش دهد.

جینسینگ (نوعی گیاهان نیروزا و مقوی): در تحقیقات نشان داده شده که جینسینگ به کاهش اثرات نیکوتین، کاهش هوس به آن و بهبود سطح انرژی کمک می‌کند.

آب: هیدراته ماندن بسیار مهم است. نوشیدن آب زیاد به دفع سموم از بدن کمک می‌کند و علائم ترک را کاهش می‌دهد.

دمنوش‌های گیاهی: دمنوش‌های گیاهی مانند بابونه و چای سبز می‌توانند اثرات آرام بخش داشته باشند و به مدیریت استرس و اضطراب کمک کنند.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha