چهارشنبه ۲۳ خرداد ۱۴۰۳ - ۱۰:۲۹
کد خبر: 373003

تصاویر نجات گاندوهای گرفتار در سرریز «پیشین» سیستان و بلوچستان با مشارکت مردم محلی، این روزها در رسانه‌ها و فضای مجازی دست به‌دست می‌شود و از علاقه مردم این استان به حیات‌وحش و محیط‌زیست حکایت دارد.

هجوم مردم برای نجات گاندوها

به گزارش سلامت نیوز به نقل از روزنامه همشهری،محیط‌زیست استان سیستان و بلوچستان با کمک مردم و همیاران محیط‌زیست گاندوهای گرفتار شده در بستر داغ سرریز سد «پیشین» را از مرگ نجات دادند. زنده‌گیری این‌گونه حیات‌وحش که در ایران در خطر انقراض قرار دارد، توسط اداره کل محیط‌زیست و مردم محلی تقریبا در اوایل بهار و تابستان که بارندگی‌های سیل آسا، سدها را سرریز می‌کند، ‌اتفاق می‌افتد.افزایش جمعیت گاندوهای سیستان و بلوچستان


محمدرضا علیمرادی، مدیرکل حفاظت محیط‌زیست سیستان و بلوچستان: بارندگی امسال و سرریزشدن سد «پیشین» باعث گرفتار شدن تمساح‌های پوزه کوتاه در سرریز سد شده است و گرمای هوا و داغ شدن بستر سیمانی سد جان تمساح‌های گرفتار را تهدید می‌کند. برهمین اساس با کمک همیاران محیط‌زیست و مردم محلی 3سر تمساح پوزه کوتاه (گاندو) را زنده‌گیری کردیم و به دریاچه پشت سد و یا گودال‌هایی که در مسیر رودخانه هستند، انتقال دادیم.

4تمساح دیگر در آن سوی سرریز سد گرفتار شده‌اند که به‌دلیل عمق بالای آب، زنده‌گیری و انتقال آن دشوار است اما به‌زودی برای نجات دیگر گاندوهای گرفتار اقدام می‌کنیم. در فصل بهار و تابستان باران‌های سیل آسا که باعث سرریز شدن سد به‌ویژه در باهوکلات، زیستگاه اصلی گاندو می‌شود، تمساح‌ها با بالاآمدن آب سد، در سرریز بتنی گرفتار می‌شوند و به‌دلیل گرمای هوا و داغ شدن بستر سیمانی سد احتمال تلف شدن این گونه در خطر انقراض حیات وحش ایران وجود دارد.

گرفتار شدن گاندوها در سرریز سد، معمولا درفصل بهار و تابستان با افزایش بارندگی‌های سیل آسا و سرریز شدن سد اتفاق می‌افتد و به همین‌خاطر تقریبا هرسال برای نجات گاندوها اقدام می‌کنیم. براساس آخرین سرشماری صورت گرفته جمعیت این‌گونه ارزشمند حیات وحش استان سیستان و بلوچستان 400سر تخمین زده می‌شود اما با توجه به اجرای طرح‌های حفاظتی برآورد می‌شود جمعیت گاندوهای سیستان و بلوچستان به 500سر هم رسیده باشد.در حال برنامه‌ریزی هستیم که درآینده تمساح‌های پوزه کوتاه استان را سرشماری کنیم.


هجوم مردم برای نجات گاندوها

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha