پنجشنبه ۲۴ خرداد ۱۴۰۳ - ۱۲:۲۳
کد خبر: 373066

عقاب از دیرباز به‌عنوان نماد قدرت شناخته می‌شده و از همان دوران یا تصویرش بر برخی پرچم‌ها نقش بسته یا سردیس و مجسمه‌اش ساخته شده است.

عقاب‌های ایران کودک می‌دزدند؟

به گزارش سلامت نیوز به نقل از روزنامه همشهری، داستان‌ها و روایت‌های مختلفی از شکار انسان و بردنش به ارتفاعات، توسط عقاب نقل شده است؛ اما قصه‌ها بیشتر از واقعیت است. از میان 11گونه عقاب موجود در ایران، تنها یک عقاب، ‌از نظر توانایی و نه رخداد واقعی، امکان بلند کردن وزن معادل یک کودک را دارد.سابقه حمله عقاب‌های ایران به انسان

چندی پیش انتشار ویدئویی در فضای مجازی، نگرانی‌هایی را ایجاد کرد. ویدئویی از حمله عقاب به یک کودک در ایران که در آخرین لحظه و پیش از رسیدن عقاب، فردی کودک خردسال را نجات می‌دهد. هر چند نحوه ساخت این ویدئو احتمال غیرواقعی و ساختگی بودنش را به ذهن متبادر می‌کند اما آغاز فصل تابستان و سفر به طبیعت، برخی را از احتمال حمله عقاب به کودکان شان نگران کرده است.

نگرانی‌ای که هرچند در مقابل حمله سگ‌های ولگرد و خیابانی و آمار کودکانی که در نقاط مختلف کشور قربانی آنها می‌شوند، هیچ است و شاید اصلا به وقوع نپیوندد. علیرضا هاشمی، متخصص پرنده‌شناسی می‌گوید: « این ویدئو اندکی ساختگی به‌نظر می‌رسد. اما مهم‌تر این است که عقاب مشاهده شده در این ویدئو از گونه عقاب‌های ایران نیست.

در میان عقاب‌های ایران عقاب طلایی، شناخته شده‌ترین عقاب است که از نظر قدرت و توانمندی می‌تواند یک کودک کوچک‌جثه را بلند کند. اما این اتفاق هم بسیار نادر است؛ مگر اینکه بچه کوچک را با شکار اشتباه بگیرد که این هم امری تقریبا غیرممکن است. بنابراین می‌توان گفت سابقه قابل توجه آماری از حمله عقاب به انسان نداریم.»

عقاب‌های ایران کودک می‌دزدند؟

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha