دبیر شورای آموزش پزشکی عمومی از تبدیل برنامه یک ماهه پزشکی خانواده در دوران کارورزی به برنامه سه ماهه در راستای بهبود کیفیت آموزش دانشجویان و تقویت شبکه های بهداشتی خبر داد.

بهبود آموزش دانشجویان پزشکی با افزایش کارورزی «پزشکی خانواده»

به گزارش سلامت نیوز به نقل از وزارت بهداشت، بابک ثابت، با اعلام این مطلب گفت: برنامه سه ماهه پزشکی خانواده از سال ۱۴۰۲ در ۱۵ دانشکده پزشکی به صورت آزمایشی آغاز شد و پس از بررسی در جلسات متعدد، مشخص شد که این برنامه از نظر دانشجو و استاد، بهبود بهتری داشت.

وی افزود: بازدید از وضعیت آموزشی دانشکده های پزشکی در طول ۲ سال اخیر نشان داد که با تخصصی شدن بیشتر مراکز درمانی، خصوصا در بیمارستان های بزرگ، آموزش های دانشجویان در دوران کارورزی به دلیل تماس کمتر با استاد و بیماران پیچیده، دچار نقص هایی خصوصا در بحث بیماری های شایع شده است. به گونه ای که دانشجویان پزشکی که قرار است به عنوان خدمت دهنده سطح یک در مراکز بهداشتی درمانی مشغول به کار شوند از بیماری های عمومی جامعه و نحوه پیشگیری و برخورد های اولیه با آن اطلاعاتی ندارند.

ثابت، اطلاعات و دانش دانشجویان در زمینه بیماری های نادر را هنگام مواجهه با بیمار سطح یک، ناکارآمد خواند و گفت: این اطلاعات نمی تواند به دانشجویان هنگام کار در شبکه های بهداشتی درمانی به عنوان پزشک عمومی کمک کند؛ لذا پس از جلسات مکرر در طول یکسال با کمک معاونین آموزشی دانشکده ها، گروه های مختلف آموزشی و خبره های معاونت بهداشتی برای احیای شبکه های بهداشت و برای توانمند سازی پزشکان آینده برنامه ریزی شد.

وی با بیان اینکه «شبکه های بهداشتی و خانه های بهداشت، اصل نظام سلامت در ساختار وزارت بهداشت را تشکیل می دهند» خاطر نشان کرد: بر این اساس و به دلیل توانمند سازی دانشجویان، دوره یک ماهه پزشکی اجتماعی در دوران کارورزی به دوره سه ماهه ارتقا یافت. در این دوره سه ماهه، کارورز پزشکی عمومی در کنار اساتید خود در رشته های داخلی، زنان، جراحی، اطفال، روانپزشکی به ویزیت بیماران سطح یک در مراکز جامع سلامت می روند و با اصول مراقبت و پیشگیری در این مراکز در کنار استاد خود آشنا می شوند.

دبیر شورای آموزش پزشکی عمومی افزود: الگوی سه ماهه پزشکی خانواده در دوره کارورزی با حضور بزرگان آموزش پزشکی و پزشکی خانواده به بحث و تبادل نظر گذاشته شد و مورد توجه بزرگان این حوزه قرار گرفته است.

ثابت در خصوص نحوه اجرای این برنامه گفت: با توجه به محدودیت های دانشکده های پزشکی و تنوع بیماری های هر منطقه، به دانشکده های پزشکی اختیار داده شد تا سه ماه را بر اساس نیازهای جمعیت تحت پوشش خود ارائه و برنامه را به دبیرخانه پزشکی عمومی اعلام کنند. مشترکات این برنامه ها در قالب یک ماه برنامه مشترک و یک ماه برنامه اختصاصی برای تمامی دانشکده های کشور قابل اجراست.

وی بر ضرورت تکمیل زیر ساخت های مراکز جامع سلامت آموزشی تاکید کرد و گفت: در نظر داریم از محل اعتبارات آموزشی معاونت بهداشتی برای تجهیز این مراکز استفاده شود و طی تفاهمی با معاونت بهداشتی و بیمه سلامت این مراکز به تدریج در طول یکسال آینده تجهیز خواهند شد.

دبیر شورای آموزش پزشکی عمومی، با بیان اینکه انتظار داریم فارغ التحصیلان پس از طی این دوره سه ماهه توانمندی لازم برای ارائه خدمت در شبکه های بهداشتی و ایفای نقش موثرتر در نظام پیشگیری و سلامت را داشته باشند، یادآور شد: نظام ارزشیابی مدون برای این برنامه تدوین و به زودی اعلام و اجرایی می شود.

وی افزود: اجرای برنامه در سال ۱۴۰۲ با مصوبه شورای عالی برنامه ریزی و بر اساس یک برنامه ریزی چند مرحله ای شروع و در حال اجرا است.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha