جانشين دبير كل ستاد مبارزه با مواد مخدر گفت: وزارت بهداشت در حال تدوين پروتكل درمان مصرف كنندگان مواد روانگردان است و با كمك ستاد مبارزه با مواد مخدر آمار اين معتادان نيز به زودي اعلام مي‌شود.

محمدرضا جهاني در گفت‌وگو با فارس افزود:‌ درباره روانگردان‌ها كارهاي زيادي در ستاد مبارزه با مواد مخدر و با همكاري نهادهاي بين‌المللي در حال انجام است، مهم‌ترين كار اين است كه جلوي ورود پيش سازهاي اين مواد گرفته شود به همين خاطر سال گذشته يك سميناري در اين‌باره با حضور نماينده كشورهاي مختلف منطقه و سازمان بهداشت جهاني در تهران برگزار شد كه قرار شد با همكاري بين‌المللي پروتكل كنترل پيش سازها تدوين شود زيرا اين فقط مسئله ما نيست و يك مشكل جهاني است.
وي اضافه كرد:‌ ستاد مبارزه با مواد مخدر در بحث مقابله كه با همكاري نيروي انتظامي انجام مي‌شود بحث مقابله با مواد روانگردان را نيز دنبال مي‌كند به عنوان مثال همين هفته گذشته 10 كيلوگرم كريستال در گرگان كشف شد، بحث درمان اين نوع اعتياد نيز از سوي وزارت بهداشت دنبال مي‌شود.
جهاني گفت: فعلاً آماري از ميزان معتادان به مواد روانگردان در كشور نداريم و تاكنون كار آماري دقيق و عميقي در اين باره انجام نشده است، اين كار پيچيده‌اي است كه نياز به شاخص‌هاي آماري پيچيده درباره نوع مصرف و ميزان مصرف دارد و با توجه به تنوع اين مواد بايد شاخص‌هاي آماري آن را به دست آوريم و به زودي اين آمارها را نيز جمع‌بندي و اعلام مي‌كنيم.
جانشين دبير كل ستاد مبارزه با مواد مخدر اضافه كرد: درباره آمار معتادان آنچه اكنون مي‌توانيم اعلام كنيم اين است كه يك ميليون و 200 هزار نفر معتاد رسمي و 800 هزار نفر معتاد تفنني داريم از اين تعداد 300 هزار نفر معتاد به هروئين هستند كه بين 30 تا 50 هزار نفر آن‌ها معتاد تزريقي پر خطر‌ند كه فعلاً گروه هدف ما در برخورد با معتادان اين افراد هستند.
وي گفت:‌ برنامه اين است كه اين معتادان به هر صورت چه به صورت داوطلبانه و چه از طريق نيروي پليس به سمت درمان و تغيير اعتياد از مواد تزريقي به مواد خوراكي و مصرف متادون هدايت شوند، اين تغيير روش بسياري از مشكلات بهداشتي جامعه را درباره معتادان حل مي‌كند.
وي درباره ساختار ستاد مبارزه با مواد مخدر نيز توضيح داد:‌ ساختار ستاد مبارزه با مواد مخدر هيچ تغييري نكرده است و اسماعيل احمدي‌مقدم به صرف شخصيت حقيقي خودشان از سوي رئيس‌جمهوري به دبير كلي ستاد مبارزه با مواد مخدر انتخاب شده‌اند و اين هيچ ربطي به سمت حقوقي ايشان به عنوان فرمانده پليس ندارد، البته نيروي انتظامي همچنان يكي از اعضاي ستاد مبارزه با مواد مخدر است.
وي اضافه كرد: انتصاب آقاي احمدي‌مقدم به اين معنا نيست كه ستاد مبارزه با مواد مخدر فقط به مقابله با اعتياد مي‌پردازد، اين اقدامات لازم است و حدود 50 درصد كار مبارزه با مواد مخدر اقدامات مقابله‌اي است ولي 15 درصد كار هم درمان است و پيشگيري و اقدامات فرهنگي هم همچنان اولويت ستاد است و مسائل حقوقي مبارزه با مواد مخدر نيز به قوت سابق در ستاد مبارزه با مواد مخدر دنبال مي‌شود و دبير كل ستاد در همه اين موارد به مردم و رئيس‌جمهوري پاسخگوست.
وي گفت: نكته مهمي كه در موفقيت برنامه‌هاي مبارزه با مواد مخدر اهميت دارد كمك خبرنگاران و اصحاب رسانه است، خبرنگاران مي‌توانند براي ايجاد جو مناسب فرهنگي در جامعه و كمك به اجراي مناسب برنامه‌هاي مصوب كشوري و بين‌المللي به خصوص در حوزه كاهش آسيب و پيشگيري از اعتياد بسيار مؤثر باشند.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 11 =