آموزش ديابت كشور در حد صفر است

۱۳۸۶/۰۲/۳۰ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 3756
آموزش ديابت كشور در حد صفر است

دكتراسدالله رجب در گفت وگو با ايسنا گفت: مهمترين ركن در برخورد با بيماران ديابتي، آموزش است كه متاسفانه اين امر در كشور تاكنون انجام نگرفته است.

وي عمده علت مرگ بيماران ديابتي را مشكلات قلبي عروقي عنوان و ابراز كرد: به دليل پيشگيري نكردن از عوارض ديابت، بيشترين هزينه‌هاي اختصاص داده شده به اين بيماري صرف درمان عوارض ناشي از آن مي‌شود.

رجب با اشاره به اين كه در ساير كشورها آموزش ديابت در سطح مطلوبي انجام مي‌گيرد، از نبود برنامه‌هاي آموزشي در صدا و سيماي كشور ابراز نارضايتي كرد وگفت: وزارت بهداشت ودرمان نيز بايد در اين خصوص اقدام كند.

رييس انجمن ديابت ايران با اعلام اينكه در 15 سال اخير به دلايل نامشخص بودن ميزان شيوع، اين بيماري افزايش و سن مبتلايان كاهش پيدا كرده است، ابراز كرد: در صورت جلوگيري نكردن از بروز عوارض ديابت مشكلات اجتماعي و اقتصادي زيادي در كشور به وجود مي‌آيد.

وي با بيان اين كه 90 درصد ديابتي‌هاي كشور در سنين بالاي 30 سال هستند، تصريح كرد: از آنجايي كه گاهي اين بيماري هيچ نوع علايمي ندارد،‌لازم است تا افراد بعد از 30 سالگي هر ساله مورد معاينه قرار گيرند.

رييس انجمن ديابت ايران در پايان با بيان اين كه از اين پس هر يك شنبه برنامه آموزش ديابت از طريق صدا و سيماي كشور پخش مي‌شود، آموزش در اين خصوص را از طريق رسانه‌هاي گروهي بسيار موثر برشمرد.

 

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
3.80319s, 18q