بيماري‌هاي راست، درمان‌هاي دروغ

۱۳۸۶/۰۳/۰۲ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 3883
بيماري‌هاي راست، درمان‌هاي دروغ

شايد ديده يا شنيده باشيد که بيماري بعد از چندين بار مراجعه به پزشکان مختلف و صرف هزينه‌اي گزاف هنوز از بيماري خود رنج مي‌برد و ديگر به هيچ پزشکي اعتماد ندارد. نگراني اطرافيان هم بر اين مشکل دامن مي‌زند. خلاصه در اوج اين وضعيت ناخوشايند سروکله کسي پيدا مي‌شود که از معجزه‌هاي باورنکردني فردي سخن مي‌گويد که توسط خيل بيمارانش بدون گذراندن حتي يک واحد از دروس علوم پزشکي به لقب «دکتر» مفتخر شده است و بيمار از همه جا نااميد هم درد خود را پيش او مي‌برد که ظاهراً آخرين راه‌حل محسوب مي‌شود...

مسئله پزشکان قلابي در ايران چيز تازه‌اي نيست و سالهاست که سازمان‌هاي سياستگذار بهداشت و سلامت کشور سعي در يافتن راه‌حلي براي اين مشکل دارند، اما آنچه فعلاً از اين شرايط استنباط مي‌شود شکست نسبي اين سياست‌ها بخصوص در مناطق روستايي و محروم کشور است.

 حتي با کمال تاًسف بايد گفت در شهرهاي بزرگ و پر جمعيت کشور و در ميان افراد تحصيلکرده جامعه نيز اين پزشکان قلابي طرفداران بسياري دارند. در شهرهاي بزرگ اين پزشکان قلابي براي خود دفتر و دستک شيک و جالبي بهم زده‌اند که دست کمي‌از مطب‌هاي پزشکان سرشناس ندارد و جالب‌تر اينکه سرشان هميشه شلوغ است و منشي مربوطه هم چند ماه جلوتر وقت مي‌دهد!

درباره اين پزشکان قلابي و نحوه کارشان در شهرهاي بزرگ حتماً زياد شنيده‌ايد. تازه شاهکارهاي اين به اصطلاح دکترها در مناطقي با امکانات مناسب بهداشتي و پزشکي رخ مي‌دهد؛ يعني وقتي در مناطقي که بيماران به امکانات پزشکي مناسبي دسترسي دارند، اين پزشکان قلابي اين‌طور جولان مي‌دهند، تکليف مناطق محروم از امکانات معلوم است.

بدون شک اين مشکل بيشتر از آنکه به فقر امکانات مربوط باشد، به فقر فرهنگي جامعه ما در مسائل مربوط به بهداشت و سلامت بازمي‌گردد. متاسفانه هنوز در کشور ما مردم بعضاً اظهارنظر يک فرد عادي را بيشتر از صحبت‌هاي يک پزشک عمومي ‌يا حتي متخصص در مورد بيماري‌ها قبول مي‌کنند.

اما در مقايسه با پزشکان قلابي، دندانپزشکان قلابي شيوع به مراتب بالاتري دارند. تفاوت در اينجاست که دندانپزشکان قلابي در پوشش‌هايي نظير لابراتوارهاي دندانسازي و يا با اتکا به برخي تبصره‌هاي قديمي ‌قانوني که اجازه ساخت دندان مصنوعي را به آنها مي‌دهد امکانات دندانپزشکي را در محل کار خود مستقر نموده و بعد با خيال راحت به جان بيماران بخت برگشته مي‌افتند و بيماران هم که با هزينه کمتري تحت درمان قرار مي‌گيرند به جان دکتر قلابي دعا مي‌کنند و بر دندانپزشکان مستکبر لعنت مي‌فرستند.

 اما تعداد کمي ‌از اين بيماران آنقدر خوش‌شانس هستند که از عوارض درمان‌هاي غلط و غير اصولي آنها در امان بمانند. دکترهاي قلابي اصولاً از مقوله‌اي به نام پاکيزگي و کنترل عفونت بي‌اطلاع هستند و با شرايط فاجعه‌بار کارکردن آنها احتمال انتقال انواع بيماري‌هاي مرگبار عفوني نظير ايدز و هپاتيت بسيار بالاست. طبعاً اين خطر در کار دندانپزشکان قلابي بيشتر است چون اغلب درمان‌هاي دندانپزشکي با حجم قابل توجهي از خونريزي انجام مي‌شود.

اتفاقات ديگري هم که به خاطر درمان‌هاي غيرعلمي‌و غيراصولي براي بيماران رخ مي‌دهد به حد کفايت ترسناک و خطرناک است. مثلاً يکي از بيماران نااميدي که در ابتداي مطلب ذکرشان رفت، به دکتر قلابي‌اي مراجعه کرد که در درمان دردهاي مزمن و حادکمر، يدطولايي داشت. دکتر کذايي هم با کمک دستيارش کمر آن بيمار بخت برگشته را چنان پيچانده بود که آسيبي جدي به ستون فقرات و نخاع او وارد شد به نحوي که ناحيه کمر و پاي بيمار کمابيش بي‌حس شد.

 جالب اينکه خود بيمار اين بي‌حسي را به حساب عملکرد مثبت دکتر قلابي مي‌گذاشت! خلاصه اگر سروکله يکي از اقوام بيمار که دانشجوي پزشکي بود به موقع پيدا نمي‌شد، او قطعاَ فلج مي‌شد. جراحي فوري به داد بيمار رسيد و او از فلج‌شدن در سنين ميانسالي نجات پيدا کرد.

شاهکارهاي دندانپزشکان قلابي هم به اندازه کافي تکان‌دهنده است. در يکي از مناطق نسبتاً محروم کشور يکي از اين افراد که به واسطه داشتن مجوزي قديمي ‌براي ساخت دندان مصنوعي بساط دندانپزشکي به راه انداخته و حسابي هم سرش شلوغ است در مقابل تمام توبيخ‌ها و تهديدات شبکه بهداشت شهرستان نه تنها از دخالت واضح در امور دندانپزشکي دست برنداشته، بلکه پسر و عروس خود را هم براي انجام انواع درمان‌هاي دندانپزشکي آموزش داده است.

يک‌بار يکي از بيماران که آمده بود پيش پسر دکتر تا دندان بکشد به‌دليل شکستگي استخوان فک بالا، پارگي مخاط دهان و خونريزي بسيار شديد و باز شدن سينوس فک بالا يکراست با آمبولانس به مرکز استان اعزام شد و فوراً تحت عمل جراحي قرار گرفت.

 اما از همه جالبتر عملکرد فردي است که در يک روستاي پر جمعيت عملاً کار تمام رشته‌هاي تخصصي پزشکي و دندانپزشکي را انجام مي‌دهد! در حالي که آن روستا امکانات پزشکي قابل قبولي هم دارد، اما مردم منطقه همچنان درمان‌هاي پرعارضه و وحشتناک او را به طبابت پزشکان و دندانپزشکان درمانگاه دولتي ترجيح مي‌دهند. او ختنه مي‌کند، دندان مي‌کشد، نسخه مي‌نويسد و خودش هم آمپول و سرم مي‌زند.

 بيماراني که به دليل دندان کشيدن بدون بي‌حسي مناسب دچار شوک شده يا به دليل تجويزهاي نادرست او به انواع و اقسام عفونت‌هاي ثانويه و بسياري عوارض ديگر دچار مي‌شوند، در زمره مراجعين هميشگي مرکز بهداشتي درماني روستا هستند اما همچنان اقتدار اين دکتر قلابي به قوت خود باقي است.

نکته بامزه اين‌که اين آقا به زبان شيرين فارسي و با پررويي هر چه تمامتر به داروخانه تازه تأسيس اين روستاي بزرگ نسخه فرستاده و براي بيمار يک آنتي‌بيوتيک قوي بنام سفازولين را به صورت وريدي تجويز کرده بود! تجسم چهره پزشک داروساز داروخانه که از شدت عصبانيت در حال انفجار بود، بر عهده خودتان.

تا زماني که سطح فرهنگ و آگاهي کلي جامعه به شکل مطلوبي افزايش نيابد، همچنان پزشکان بايد پاسخگوي خرابکاري‌هاي فاجعه‌بار همتاهاي قلابي خود باشند. پزشکان معصوم نيستند. آنها هم اشتباه مي‌کنند اما چون با جان انسان‌ها سر و کار دارند اشتباهاتشان بيشتر به چشم مي‌آيد.

 با اين حال هر عقل سليمي‌ مي‌پذيرد که تنها افراد واجد صلاحيت براي رسيدگي به مشکلات مرتبط با سلامت مردم فقط پزشکان هستند و فقط پزشکان صلاحيت مداواي يک بيمار را دارند نه افرادي که با وقاحت هر چه تمام‌تر نام مقدس پزشک را بر خود گذاشته‌اند
 

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
7.74078s, 18q