جانشين دبير كل ستاد مبارزه با مواد مخدر گفت: با پيگيري‌هاي صورت گرفته از سوي ستاد كل مبارزه با موادر مخدر ، اعتبار اختصاص يافته براي درمان اعتياد در سال جاري به 20 ميليارد تومان رسيده است.

به گزارش سلامت نیوزبه نقل از روابط عموي انجمن پزشكان عمومي ايران، محمدرضا جهاني در اولين سمينار سراسري پيشگيري و درمان اعتياد كه با حضور جمعي از پزشكان عمومي در تالار غرضي بيمارستان ميلاد آغاز شد، ضمن اشاره به معضل اعتياد در كشور خاطر نشان كرد: امروز معضل اعتياد در كشور به اندازه‌اي مهم است كه در كشور ستادي تحت عنوان ستاد مبارزه با مواد مخدر راه‌اندازي شده است.
وي در ادامه افزود: از آنجايي كه دشمان ما پي برده‌اند كه ايران در مقابل بمب، موشك و ... مقاوم است و آسيبي نمي‌بيند لذا جوانان اين نيروي مولد و فعال را مورد هدف‌ قرار داده‌اند تا از اين طريق ضربه سنگيني به كشور وارد سازند بنابراين ضروري است هر كس با توجه به مسئوليتي كه دارد براي رسيدن به يك جامعه سالم تلاش كند.
جانشين دبير كل ستاد مبارزه با مواد مخدر رياست جمهوري ادامه داد در بحث پيشگيري طرحهاي خوبي مد نظر است كه با تنظيم آنها بحث پيشگيري در اولويت قرار خواهد گرفت اين در حالي است كه هماهنگي‌هايي با وزارت آموزش و پرورش، وزارت علوم، ادارات، كارخانجات و بخصوص صدا و سيما صورت گرفته كه در اين ميان صدا و سيما بهترين همكاري را داشته است.
به گفته وي درمان معتاد اولويت اول سياستگذاري است به طوري كه مبارزه با تقاضا در كار درمان شكل مي‌گيرد و در اين بخش نيز برنامه‌هاي پيش بيني شده است.
جهاني هدف از اجراي طرح ملي درمان معتادان را ساماندهي آنها عنوان كرد و گفت: امروز در كشور از تعداد 350 هزار نفر معتاد به هروئين ، 250 هزار نفر آنها تزريقي‌اند و حدود 30 تا 50 هزار نفر هاي ريسك و كارتن خوابند.
وي همچنين اعتبار اختصاص يافته به درمان در سال جاري را 20 ميليارد تومان اعلام كرد و گفت: اعتباري كه براي درمان در نظر گرفته شده بود ، رقمي معادل 8/7 ميليارد تومان بود كه با پي‌گيري‌هاي صورت گرفته خوشبختانه اين ميزان به 20 ميليارد تومان افزايش يافت.
جانشين دبير كل ستاد مبارزه با مواد مخدر از اجرايي شدن طرح ملي درمان معتادان خبر داد و اظهار كرد: اين طرح از روز سه شنبه آغاز شده و قرار است فرد معتاد پس از دستگيري در قرنطينه توسط متخصصان و روانشناسان مورد ارزيابي قرار گيرد و سپس به مراكز درماني اعزام شود.
به گفته وي بر اساس توافق هاي صورت گرفته مراكز خصوصي براي درمان اعتياد از اين پس براحتي واگذار مي‌گردد و احداث اين مراكز با دستور وزارت بهداشت و درمان با جديت پي‌گيري مي‌شود.
در ادامه اين مراسم ، حسن هويدا رئيس انجمن پزشكان عمومي خاطر نشان كرد: امروزه بحث اعتياد به دليل گسترشي كه ميان جوانان پيدا كرده از اهميت خاصي برخوردار است چرا كه دشمنان سعي بر غير فعال كردن قشر جوان در كشور دارند و اين مسئله بسيار نگران كننده است.
وي در ادامه افزود: بنابراين جامعه پزشكان شناخت، كنترل و درمان اين بلاي خانمانسوز را وظيفه اصلي خود مي‌داند تا از اين طريق خدمات ارايه كند.
رئيس انجمن پزشكان عمومي برگزاري اين سمينار را گامي براي رسيدن به آگاهي هاي لازم در امر مبارزه با اعتياد اعلام كرد و گفت: در اين سمينار 3 روزه علاوه بر برپايي كارگاه‌ها، پانل هايي در روز آخر سمينار برگزار مي‌شود تا از اين طريق علاوه بر بررسي مشكلات موجود بتوانيم با كمك همكاران به يك توان و آگاهي در امر مبارزه با اعتياد دسترسي يابيم.
اولين سمينار سراسري پيشگيري و درمان اعتياد توسط انجمن پزشكان عمومي ايران از روز چهارشنبه 2 خرداد ماه در سالن غرضي بيمارستان ميلاد برگزار شده و تا چهارم خرداد ماه سال جاري ادامه خواهد داشت.
 

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 11 =