اختلال رواني بدشکلي بدن ،علت 15 درصد مراجعات به کلينيک هاي جراحي پلاستيک

۱۳۸۵/۱۰/۱۴ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 402
اختلال رواني بدشکلي بدن ،علت 15 درصد مراجعات به کلينيک هاي جراحي پلاستيک

دکتر مريم علمدار ساروي روانپزشک در گفت و گو با خبرنگار سرويس «بهداشت و درمان» خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا) واحد علوم پزشکي ايران، با بيان اين مطلب اظهار داشت: بيماري اختلال بدشکلي بدن در واقع افکار تکراري و مزاحم درباره ظاهر خود است که با عملکرد روزانه تداخل کرده و بسيار استرس زاست.

وي ابتلا به بيماري مذکور را اغلب در بين افراد مجرد و در سنين 14 تا 20سالگي دانست و تصريح کرد: تحقيقات نشان داده است 90 درصد مبتلايان به اختلال بدشکلي بدن افسردگي شديد داشته و 70 درصد نيز سابقه ابتلا به اختلالات اضطرابي را دارند.

دکتر علمدار ساروي بيشترين شکايات زنان مبتلا به اختلال بدشکلي بدن را در خصوص ران ها، سينه‌ها ،پاها و وزن بدن و بيشترين شکايات مردان مبتلا را عضلاني بودن و نيز موهاي بدن عنوان و اعلام کرد: به طور کلي در هر دو جنس 4 مکان بيني، پوست و مو و چشم وزخم هاي آکنه وشکل بيني باعث نگراني است.

اين روانپزشک در پايان با اعلام اين مطلب که افراد مبتلا اغلب به جاي مراجعه به روانپزشکان به متخصصان پوست و جراحان پلاستيک مراجعه مي کنند عنوان کرد: اين بيماري معمولا شيوع تدريجي داشته و با گذشت زمان ممکن است کاهش يا افزايش يابد، البته مسئله مهم اين است که اين افراد قبل از مراجعه جهت جراحي پلاستيک لازم است به روانپزشکان مراجعه کنند. زيرا اين مشکل منشا رواني داشته و اغلب با انجام جراحي پلاستيک برطرف نمي شود.

 

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
14.40999s, 19q