دستيابي به جامعه سالم بدون سرمايه گذاري در فرهنگ سلامت ميسر نيست

۱۳۸۶/۰۳/۰۷ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 4056
دستيابي به جامعه سالم بدون سرمايه گذاري در فرهنگ سلامت ميسر نيست

اتاق فكر سلامت جهاد دانشگاهي، بعنوان سامانه‌اي عمومي جهت ايده پردازي، نوآوري و خلاقيت در راستاي تامين، حفظ و ارتقاي عادلانه سلامت جامعه، اخيرا بحث و بررسي در خصوص نحوه سرمايه گذاري در سلامت در ايران را آغاز كرده است كه تا پايان سال، عمده ترين موضوعات در اين خصوص را مورد كنكاش علمي و كارشناسانه قرار خواهد داد. مهمترين موضوعي كه اتاق فكر سلامت در سال جاري بر روي آن متمركز خواهد داشت، مساله «فرهنگ سلامت» مي‌باشد.


به گزارش سلامت نیوز به نقل از ایسنا، علي اصغر هدايتي رييس جهاد دانشگاهي علوم پزشكي شهيد بهشتي و مسئول اتاق فكر سلامت با بيان اين كه سازمان جهاني بهداشت در سال جاري ميلادي با شعار «آينده‌اي مطمئن، با سرمايه گذاري در سلامت» در تلاش است تا با هدف جلب توجه جهاني به موضوع امنيت بين المللي سلامت، جلب نظر سطوح بالاي سياسي به حل و فصل چالش‌هاي مرتبط و در نهايت تبيين ارتباط وثيق ميان سلامت با سياست‌هاي اعلاني و اعمالي آنها را گوشزد نموده و ضرورت سرمايه گذاري و توجه بيشتر مردم و دولت‌ها را بدين مقوله چند بعدي، پيچيده و فرا رشته‌اي جلب نمايد، افزود: در اين راستا عمده ترين سياست‌هاي پيشنهادي اين سازمان،‌ جلب تعهد سياسي دولتها، افزايش و فهم عمومي، اعتماد سازي هرچه بيشتر ميان بازيگران اصلي عرصه سلامت (مردم، دولتها، نهادهاي بين المللي) تشويق به افزايش همكاري بين بخشي و هدايت منابع مالي و انساني در جهت فوق مي‌باشد.


وي با بيان اين كه در يك نگاه، مفهوم ضمني شعار فوق آن است كه بدون توجه و سرمايه گذاري در سلامت نمي‌توان به آينده مطمئن خوشبين بود، افزود: تحقيقات و بررسي‌هاي صورت پذيرفته از وضعيت سلامت در جهان، خاصه كشورهاي درحال توسعه نيز نشانگر اين امر است.


هدايتي خاطرنشان كرد: اعتقاد ما بر اين است كه دستيابي به جامعه سالم بدون سرمايه گذاري در فرهنگ سلامت ميسر نيست چرا كه فرهنگ سازي از زيربنايي ترين امور جامعه و بنيادي‌ترين حركت در نيل به جامعه سالم است اما فعاليت در اين عرصه صبوري و حوصله مي‌طلبد.


مسئول اتاق فكر سلامت افزود: سلامت عمده ترين مسئله روزگار ماست،‌همه مردم مي‌خواهند سالم باشند آنان مفهوم سلامت را مي‌فهمند و سلامت را در همه ابعاد زندگي خويش احساس مي‌كنند و موثر ميدانند.


هدايتي در ادامه با اشاره به اينكه سلامت بيش از هر چيز ديگر، مفهومي فرهنگي است، گفت: مشخص ترين چهره سلامت در فرهنگ معنا پيدا مي‌كند. از يك سو فرهنگ بايد بتواند بستري براي سلامت و زندگي سالم فراهم كند و از سوي ديگر سلامت بايد بتواند در بستر فرهنگي خويش اعتلا يابد. با توجه به ويژگي‌هاي مشترك «فرهنگ» و «سلامت» كه هر دو فرا رشته‌اي،‌ كل گرا و چند بعدي هستند به نظر مي‌رسد بنيادي ترين سرمايه گذاري، سرمايه گذاري در فرهنگ است، با اعتلاي كيفي و كمي فرهنگ سلامت مي‌توان به داشتن جامعه‌اي سالم، اطمينان داشت.


وي با بيان اين كه فرهنگ سازي و آموزش براي ارتقاي سلامت جامعه، امري فرابخشي، بين رشته‌اي و مشاركتي است از فرهيختگان و صاحب نظران عرصه فرهنگ خواست تا جهت نهادينه سازي فرهنگ سلامت در جامعه، اتاق فكر سلامت را ياري رسانند.

 

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
6.28076s, 18q