بررسي تفاوت‌هاي‌ زنان و مردان در موفقيت درمان

۱۳۸۶/۰۳/۰۸ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 4076
بررسي تفاوت‌هاي‌ زنان و مردان در موفقيت درمان

هر کدام ما وقتي بيماري‌مان تشخيص داده مي‌شود، به خصوص بيماري‌هاي مزمني مثل ديابت، فشار خون و کلسترول بالا، يک جور با آن برخورد مي‌كنيم. يک نفر همه تلاشش را براي کنترل بيماري مي‌کند، يکي هم با پشت گوش انداختن موضوع، اجازه مي‌دهد بيماري پيشرفت کند و وخيم شود. شما در کدام گروه هستيد؟

 به تازگي نتايج تحقيقاتي منتشر شده که مي‌گويد زنان در کنترل کلسترول خونشان عقب‌تر از مردان‌اند. بررسي تعداد زيادي از مراكز مراقبتي بيماران ديابتي و قلبي در آمريكا نشان مي‌دهد از كل زنان مراجعه كننده، 47 درصد توانسته‌بودند كلسترول خونشان را به حد «كنترل‌شده» برسانند، در حالي كه 56 درصد از مردان به اين موفقيت نائل شده‌بودند.

رويترز گزارش مي‌دهد در مورد رسيدن به حد مطلوب كلسترول هم اوضاع از همين قرار بود، طوري كه 39 درصد زنان و 44 درصد مردان توانسته‌بودند به اين مرحله برسند. با اين حساب بايد گفت زناني که از زبان پزشکشان کلمه «کلسترول بالا» را به عنوان تشخيص مي‌شنوند، بايد بيشتر از مردان به خود سخت بگيرند.

يک مطالعه ديگر، آن هم در مورد زنان، نشان داده زنان چاق کمتر براي غربالگري سرطان سينه يا گردن رحم مراجعه مي‌کنند، در صورتي‌که همان‌طور که مي‌دانيم، اين زنان بيشتر از بقيه در معرض خطر ابتلا به اين دو نوع سرطان شايع و کشنده هستند؛ سرطان‌هايي که اگر در مراحل اوليه تشخيص داده شود، احتمالاً خيلي خوب قابل کنترل خواهد بود. علت اين پشت‌گوش‌اندازي يا ترس بيشتر اين زنان به خاطر احتمال بيشتر تشخيص بيماري است، يا اين هم دنباله همان نوع نگرش بي‌خيالي آنهاست که ممکن است علت چاقي و اضافه‌وزن‌شان باشد.

 اما آقايان هم خيال‌شان راحت نباشد. در مورد آنها هم مطالعاتي در دانشگاه جان‌ هاپکينز بالتيمور انجام شده و نشان مي‌دهد، اصولاً مردان کمتر عادت دارند براي چکاپ ساليانه، مشاوره رواني، مراقبت‌هاي بهداشتي و کنترل وضعيت جسمي‌شان به پزشک مراجعه کنند و کمتر از زنان از خدمات پزشکي استفاده مي‌کنند.

يک مطالعه ديگر روي هزار و 600 مرد 15 تا 19 ساله ريشه اين مشکل را نشان مي‌دهد. يافته‌هاي اين مطالعه نشان مي‌دهد آنهايي که ديدگاه سنتي نسبت به جنس خود دارند و تصور مي‌کنند مردها بايد آدم‌هاي قوي باشند و بايد براي ديگران نقش حامي را ايفا کنند، نبايد بيماري يا مشکلشان را بيان کنند. عده‌اي ديگر از مردان هم بي‌حوصلگي و مشغله کاري را براي مراجعه نکردن به پزشک بهانه مي‌کنند. بسياري از آنها معتقدند تحمل انتظار کشيدن در مطب را ندارند.

يک تحقيق ديگر روي تعدادي از مردان که به خاطر بزرگي پروستات مبتلا به علايم ادراري بودند، نشان مي‌دهد از هر چهار مرد يکي از آنها 6 ماه از مراجعه جهت درمان خودداري مي‌کند و تقريباً 50 درصد آنها بيشتر از يک‌بار در سال به پزشک مراجعه نمي‌کنند. جالب اين که بيماري توانسته بود اين قدر روي زندگي آنها تاثير بگذارد اما باز هم براي تشخيص و درمان مراجعه نمي‌کردند.

 نتايج اين مطالعه نشان مي‌دهد 9 نفر از هر 10نفر به خاطر مشکلاتي مثل تکرر ادرار يا احساس فوريت، از خير مسافرت‌هاي با مسافت طولاني مي‌گذرند، سينما نمي‌روند و حتي خودشان را از معاشرت با اقوام و دوستان کنار مي‌کشند. همه اينها هم به اين دليل است که از مشکلات ادراري خود خجالت مي‌کشند، در حالي که مشکل آنها خيلي سريع قابل درمان است.
 

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
1.76301s, 18q