سیگاری ها تا 10 هزار تومان جریمه می شوند!

۱۳۸۶/۰۳/۰۸ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 4083
سیگاری ها تا 10 هزار تومان جریمه می شوند!

دكتر غلامرضا حيدري رييس كلينيك ترك دخانيات و سرپرست تحقيقات كنترل دخانيات دانشگاه علوم پزشكي شهيد بهشتي در گفت و گو ایسنا، با بيان اين مطلب خاطرنشان کرد: اگر دستورالعمل هاي اجرايي آن توسط وزارت بهداشت نهايي و به ارگان‌ها و دستگاه‌هاي مرتبط ابلاغ شود با توجه به وجود ستاد ملي مبارزه با دخانيات كه از روساي مختلف نهادهاي دولتي تشكيل شده، انتظار مي‌رود يك ضامن اجرايي براي رسيدن به اهداف قانون كلي دخانيات باشد.

وي تصريح كرد: با توجه به وجود بيش از 4 هزار ماده سمي در دود سيگار كه ناشي از سوختن كاغذ، توتون و مواد معطر اضافه شده به سيگار است تقريبا هيچ ارگاني در بدن از اين دود در امان نيست. بيماري‌هاي ناشي از مصرف سيگار شامل 20 نوع سرطان، بيماريهاي مزمن ريوي، بيماري هاي عفوني، بيماري‌هايي كه در عروق كرونر قلب باعث ايست قلبي مي‌شوند و بيماري‌هاي دستگاه گوارش است.

دكتر حيدري در ادامه افزود: بسياري از نازايي‌ها در زنان و مردان، ناتواني‌هاي جنسي و كمبود ميل جنسي به علت مصرف سيگار است كه نشان دهنده نفوذ مواد سمي سيگار به تمامي اعضاي بدن است.

وي بيماري‌هاي پوستي و چين و چروك هايي كه در افراد سيگاري ديده مي شود را ناشي از مصرف سيگارعنوان كرد و اظهار داشت: بنابراين مي‌توان سيگار را اولين علت ناتواني و بروز بيماريها نام برد. همانطور كه سازمان بهداشت جهان، سيگار را اولين علت قابل پيشگيري مرگ و مير در دنيا مي‌داند.

سرپرست تحقيقات كنترل دخانيات دانشگاه علوم پزشكي شهيد بهشتي با بيان اينكه بيش از 5 ميليون نفر در سال به علت مصرف سيگار جان خود را از دست مي‌دهند، اذعان داشت: آمار قربانيان احتمالا تا 15 سال آينده به رقمي حدود10 ميليون نفر در سال خواهد رسيد البته از اين ميزان بيش از 70 درصد قربانيان در كشورهاي در حال توسعه هستند.

حيدري با بيان اين كه الگوي مصرف سيگار در دنيا الگويي متفاوت است، تصريح كرد: در كشورهاي پيشرفته مصرف سيگار در بين زنان و مردان يكسان است و در سالهاي گذشته در همين كشورها شيوع آن در مردان بيشتر بوده است. مصرف سيگار در كشور ما هم حدود 27 درصد در مردان و 5 درصد در زنان مي‌باشد اما با گذشت زمان ما هم از همان الگوي كشورهاي پيشرفته تبعيت خواهيم كرد. بنابراين در 20 سال آينده مصرف سيگار در بين زنان و مردان در كشور ما هم برابر خواهد شد.

وي در ادامه با اشاره به قانون جامع كنترل و مبارزه ملي با دخانيات مصوب سال گذشته مجلس به ايسنا گفت: با تصويب اين قانون، ابزار قانوني مهمي در اختيار دولت قرار گرفت كه با استفاده از آن بتواند نتايج خوبي در كنترل مصرف سيگارداشته باشد و در سال 86 بايد منتظر تحقق آرمان‌ها در رابطه با مبارزه با دخانيات بود.

سرپرست تحقيقات كنترل دخانيات دانشگاه علوم پزشكي شهيد بهشتي در پايان با اشاره به اين كه براساس اين قانون مصرف سيگار در اماكن عمومي ممنوع بوده و جريمه نقدي براي آن منظور شده است، ابراز اميدواري كرد كه با پيگيري و مساعدت دستگاه‌هاي ذي‌ربط زمينه اجرايي شدن آن و تحقق اهداف اين قانون فراهم شود.

 

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
1.59268s, 18q